Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Krysia:

    Zadowolona: Dziękuję bardzo za miłe słowo. Trzymam welony od paru ładnych lat, więc siłą rzeczy coś o nich wiem. Wkurza mnie, że niektórzy robią podstawowe błędy, a osoby które same siebie nazywają "znawcami" doradzają takim początkującym kolejne głupoty...Dlatego co jakiś czas tu zaglądam. Bella: Pomysł trzymania tego gatunku krewetek z welonami jest całkiem dobry. Możesz mieć tylko problem z dobraniem odpowiedniej temperatury. Dlatego mam nadzieję, że trzymasz Welony (ryby z podwójną, ozdobną płetwą) a nie odmiany pierwotne karasia (z płetwą pojedyńczą). Welony tolerują cieplejszą wodę, która jest potrzebna krewetkom, natomiast karasie - nie. Obsadź gęsto roslinami zbiornik,żeby młode krewetki w czasie wylinki nie stały się przekąską wiekszych welonów.

  2. bella:

    mogę mieć krewetki filtrujące Atyopsis moluccensis z welonami ?

  3. Krysia:

    Sandra:To,że ryba się przejadła nie było powodem zgonu. Ale brak filtra, ciepła woda - tak. Zatruła się szkodliwymi związkami, krótko mówiąc udusiła we własnych odchodach. Trzymanie welonów bez filtra to ... głupota, one mają taką przemianę materii, że musisz mieć dobry filtr. Jeśli nie chcesz kupić rybie dodatków, to oddaj ją komuś, kto ma lepsze warunki. Jeśli ta ryba jest zdrowa, to na pewno nikogo nie zarazi.

  4. ZADOWOLONA:

    Krysia: widzę,że znasz się na rybach. chyba jesteś tu 1 osobą która powiedziała coś mądrego. Twoja wypowiedz jest przekonująca i po jej przeczytaniu wiem już czego nie robić bardzo dziękuje:)

  5. doświadczony akwarysta:

    do welonakwa: możesz trzymać welonki z glonojadami bo te ryby są spokojne i nie atakują innych ryb, a welony napewno nie będą "skubać" glonojadów (sam wiem z własnego doświadczenia)

  6. Krysia:

    Roksana: po co wyciągałaś rybę ze stawu? Skoro się tam urodziła, powinnaś pozwolić jej tam żyć. Dlaczego trzymasz rybę w słoiku?! 1,5-2l to dużo?! Na jednego welona powinno być ok.35-40l ! Poza tym pewnie nie masz filtra? Jeśli nie to roślina jeszcze zabiera rybie tlen. Jak najszybciej zapewnij rybie godne warunki, albo przenieś do stawu,albo kup większe akwarium. Yap: Już wiesz, czemu welony siedziały w grocie-bały się skalara, widocznie on do grotu nie dawał rady wpłynąć, a welony w ten sposób ratowały swoje ciało… Tyle się mówi o tym, by nie łączyć welonów ze skalarami, niestety niektórzy wciąż liczą :”że im się uda”… Szkoda, że przez Twój błąd ryby cierpiały. Dodawaj teraz do wody soli akwarystycznej, żeby u poranionych ryb nie wylęgła się żadna infekcja i nie wsadzaj im więcej żadnych skalarów / molinezji/ gurami ! k.: Teoretycznie jest możliwe, że teleskop kogoś atakuje, choć w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Raczej stawiałabym na „glonojady” (zbrojniki). Rybka: U welonów idzie rozpoznać płeć w okresie wiosennym, wtedy samiec dostaje wysypki na pokrywach skrzelowych. AqwaMat: Na pewno są ludzie, którym udaje się welony utrzymać przez kilka lat przy życiu w kuli, na pewno są też tacy, którym welon w 300l zdechnie po tygodniu. Ale to są tylko wyjątki, które niestety potwierdzają regułę. Ty też dałbyś radę przeżyć w celi więziennej całe swoje życia, kto wie, może nawet byłbyś w jakimś stopniu „szczęśliwy”, ale chyba wygodniej byłoby Ci w domu o pow.120m? Mnie tak, i to samo tyczy się ryb, to, że żyją w jakiś warunkach nie znaczy, że nie byłoby im lepiej w większej przestrzeni. Dawając im takie minimum, nie masz szansy zaobserwować ich naturalnych zachować, bo każdy dzień jest walką o życie… Welonakwa: Glonojady z welonami to kiepski pomysł. Po 1. Glonki wcale nie są takimi dobrymi glonożercami, im są większe tym mniej chętnie jedzą glony. Po 2. Jak są dorosłe wolą jeść pokarm ryb lub rośliny. Po 3. Rosną duże i muszą mieć spory zbiornik. Po 4. Czasem zdarza się, że przyssą się do welona, raniąc go. Welon nic nie zrobi glonkom, ale glonki welonowi – mogą.

  7. Sandra:

    Ostatnio jedna welonka zjadła całe jedzenie, nie zostawiając nic 2. później napęczniała i pływała do góry brzuchem, ta 2 obgryzła jej kawałek welona (postrzępiła) więc zostały odseparowane. Chora rybka zdechła :( czy to możliwe że się przejadła, nie mam filtra ani innym dodatków do akwarium tego typu, i może woda była zaciepła.. Jak myślicie czy mogę oddać tą żyjącą welonkę komuś kto ma b.dobre akarium? Nie zaraże mu innych rybek? Pomocyy!

  8. welonakwa:

    Witam Mam 2 welonki-czerwonego kapturka i shubunkina czy mogę dokupić 1 lub 2 glonojady,bo niewiem czy welonki nie będą go skubać. Proszę o szybką odpowiedź.

  9. wojtek fan ŁKS:

    niektóre odmiany welonów są ciepłolubne ja takie mam i tarło może byc u mnie w 26-28 stopniach tak doradził mi w sklepie facet i ma rację bo w książkach o tym pisze

  10. AqwaMat:

    komentarz dla "Info do AqaMat jak sie nie znasz to nie myl innym" ZNAM LUDZI KTÓRZY TRZYMAJĄ WELONY W KULI O PONAD 10 LAT I NIC SIĘ NIE DZIEJE, A SĄ LUDZIE KTÓRYM WELONY ZDYCHAJĄ PO TRZECH DNIACH !! JAK JUŻ NAPISAŁEM WELONY SĄ BARDZO WRAŻLIWE !!!!!!!!!!!!!!

  11. rybka:

    Welonka kosztuje tak średnio około 7-miu,8-miu złotych.Ja kupowałam welonkę za 8.90.U welonek nie da się rozpoznać płci(tak powiedział mi znajomy zoolog).Aha i nie wolno trzymać rybek w kulach!!!!!(nie pożyją długo.Najdłużej 4 dni):(

  12. k.:

    mam dwa welony, dwa glonojady i teleskopa. czy to mozliwe, ze teleskop atakuje inne ryby?

  13. Yap:

    Już nic nie mówcie, ta welonka była chora, zdechła:C. Tak szczerze powiedziawszy muszę oddać skalara przyjaciółce, bo tak obgryza mi welonki, że mają już poszarpane do granic możliwości ogonki:-C. I dopiero jak oddzieliłam skalarka w akwa zapanował ruch, bo tak to się chowały ze strachu przed tym zbójcą:-).

  14. Roksana:

    Wczoraj przywiozłam małego karasia ze stawu na działce( ma ok. 1 cm).Trzymam go w słoiku(duży ok. 1,5 2 litry) ma tam roślinkę i piasek jest taki jakby złoty.

  15. mickySKALAR&WELONKI&KIRYSY&GIBICEPS:

    MAM 3 SKALARY 1 GIBICEPSA 4 WELONKI 2KIRYSY I ŻYJĄ RAZEM W ZGODZIE NIE GRYZĄ SIĘ MAM JE W 53L AKWARIUM

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter