Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. rejt:

    Ja chciałbym sobie kupić tą rybkę ale mam neony i boje się że ona może je zjeść.

  2. Krysia:

    młody-amator akwarysta: Nie dawaj rybom much, nigdy nie wiesz, na czym siedziała - nie powinno się wprowadzać takich bakterii do wody bo prowokujesz jakąś zarazę. Sebek: U welonów zmiana koloru jest normalna, więc jeśli nie ma waty / pleśni to się nie przejmuj.

  3. Rafał:

    Dziękuję Krysiu. Czyli się po prostu dobrze złożyło, że żyły ze sobą w zgodzie:)neonki wtedy też z nimi miałem ;) ale teraz raczej zrezygnuję z welonów ... po pierwsze, może się nie udać połączyć ich z podobnymi gatunkami do opisanych przeze mnie wczesniej,a po drugie primo;P : to straszne brudaski, hehe ;P .Pozdrawiam.

  4. Krysia:

    Rafał: Wiem, że zdarzają się pokojowo nastawione osobniki wśród ryb, które teoretycznie nie powinny z sobą być. Mi udało się mieć kiedyś welona, gurami, bojownika i mieczyki razem i nic sobie nie robiły. Miałam wtedy 12 lat. Później spróbowałam kilka razy połączyć z sobą podobne gatunki i nie udawało mi się to, bojki okazywały się agresywne itp. Mam natomiast patent do trzymania welonów z neonami :)

  5. młody-amator akwarysta:

    Czy mogę dawać welonom muchy jako pokarm? (oczywiście wiem, że nie same muchy tylko muszę je karmić jeszcze np. pokarmem w płatkach) Ale mogę dawać muchy "od czasu do czasu"

  6. Mr. welonek:

    cześć mam 2 złote rybki i jedna ma na głowie coś jakby złuszczoną skórę i ciężko jej pływać no i druga to obgryza jej to. Proszę o pomoc pisać na gg: 21513405.

  7. Sebek:

    Witam. Mam pytanie do fachowców. Od niedawna mam akwarium 200 l i w nim 5 welonek i glonojada. jedna z welonek zmieniła mi kolor ze złotej na białą czy to jakaś choroba?

  8. Rafał:

    Krysiu, zastanawiam się co do Twojej wypowiedzi o welonach i hodowaniu ich z gurami, skalarami, i mieczykami ... ja miałem własnie je w takim składzie w 160 litrach i uwierz mi, nic żadna rybka nikomu nie robiła, welon się nie chował, a pływał jak pan pokazując swoją bujną płetwę,hehe:) nie wiem , czy się akurat tak ułożyło, że nikomu "łuska z głowy nie spadła" czy hmm.. czy się polubiły:) a welon był duuuży na prawdę:)szkoda było oddawać, gdyż tato likwidowal akwarium... teraz ja przejąłem pałeczkę. jednak krew tą samą w rodzinie da się rozpoznać:) zamiłowanie do wędkowania i akwarystyki, hehe ;) Pozdrawiam i pięknych akwariów :)

  9. Krysia:

    wojtek fan ŁKS :Ja też mam obsadę ustaloną przez siebie. Dobrałam ryby wg charakteru i warunków jakie mogę im zapewnić. Jak na razie nie zaobserwowałam żadnej stresowej sytuacji między rybkami. Obecnie mam ok.10 welonów i sporo innych ryb w akwa 400l. welonakwa: Wczoraj kupiłeś nową rybę i wpuściłeś ją od razu do ogólnego akwa?! A co z tygodniową kwarantanną?! Przecież jeśli glonek jest chory zarazi Twoje ryby...

  10. wojtek fan ŁKS:

    moje są spoko dokupiłem do 2 dwa i są razem szczęśliwe w 50-60l będę miał przez siebie wymyśloną obstawę 4 kiryski 2 młode i 2 stare variatusy także 2 młode 2 stare welony

  11. welonakwa:

    Wczoraj kupiłem glonojada Syjamskiego welonki na początku go ganiały a póżniej olewały często chowa się w muszlach.Karmię go płatkami tak jak inne ryby.

  12. Krysia:

    wojtek fan ŁKS: Nic nie szkodzi. Doceniam, że potrafisz przyznać się do pomyłki :) Mam nadzieję, że razem uda nam się poradzić ludziom coś mądrego. Jeśli masz welony, jak znoszą upały? Mój jeden zmienił lekko kolor :)

  13. wojtek fan ŁKS:

    krysia dobrze że wiesz o tym że welony mogą miec ciepłą wodę trochę się pomyliłem co do Ciebie

  14. Krysia:

    wojtek fan ŁKS: Mądrować się może osoba, która mało wie w danej dziedzinie... Jakbyś przeczytał archiwum moich wypowiedzi, szybko zrozumiałbyś, że pisałam, iż welony znoszą wyższą temp.natomiast karasie -nie. Co do wielkości akwarium - każdy ma swoje zdanie. Wg mnie 4 ryby mogą w 60l pływać tylko, gdy są młode (do kilku cm), potem powinny mieć większe akwarium.

  15. wojtek fan ŁKS:

    krysia mam wodę 28 stopni i jakoś żyją teraz może z 25-26 nie mądruj się tak na welona może byc 20l-10l w akwa. 60l mogą byc 4

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter