Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. błażej:

    mam taką biało-czerwoną . jest biała ale ma czerwoną głowę.

  2. molly:

    dziekuje krysiu :) niestety moja mala kaleka nie dala rady :( ( bedac juz w osobnym zbiorniku) pozostale rybki zawsze zachowywaly sie normalnie i we trzy mieszkaly 8 miesiecy. atak na te najmniejsza zacza sie ok 1 mies temu. nas szczescie reszta ma sie dobrze :). pozdrawiam serdecznie :)

  3. rybak:

    mam pytanie moja jedna welonka ma dopiero, a druga ma już pół roku. Ta starsza ciągle podganią to młodszą i nie wiem czy to oznacza że jest to samczy i samiczka czy może rybki rywalizują o terytorium chcia zta starsza aczej się onią ociera. Druga sprawa jest tak że rybki cały czas przwsiadują na górze akwarium i tak jak by chciały oddychać. Czy powinnam im kupić jakiś na powietrzacz???

  4. welon :

    kupię dorosłe welony jeśli twoje ryby są za wielkie albo chcesz sie ich pozbyc napisz do mnie na gg 6816190 a jesli chcesz wysłac je pkp to pokryje wszystkie koszta związane z wysyłką i pakowaniem co do ceny rybek napewno sie dogadmy Pozdrawiam

  5. bumcy umcy szmara barada gites mites:

    ja bym tego nie nazwał rybą xD bo pół roku mojemu koledze welon urusł tak że zajmuje 1/3 akwarium - akwarium jego to 60l xD

  6. Krysia:

    Asika: Jeśli welony obgryzają rośliny, to prawdopodobnie dostarczasz im za mało pokarmu roślinnego, brak im jakiś elementów i pobierają je jedząc żywe rośliny. Podawaj więcej spiruliny lub innych pokarmów typowo roślinnych i problem powinien zniknąć. U mnie nie jedzą żadnych roślin, ale możesz spróbować wsadzić mech, gałęzatkę, nurzańca, wąkrotę itp. Molly: Szkoda, że nie wiesz, w jakich okolicznościach ryba straciła oko, może już od początku towarzyszki ją tak długo ganiały aż biedna wpadła na jakiś ostry przedmiot. Wyjmij ostro zakończone korzenie , ozdoby akwariowe a także ostry żwir, który niektórzy dają na dno akwarium. Kamienie powinny być zaokrąglone by uchronić ryby przed wypadkiem. Jeśli ryba zachowuje się normalnie, to masz duże szanse aby zdrowo dożyła reszty dni. Możesz raz na jakiś czas dać soli akwarystycznej zapobiegawczo, aby nie rozwinęła się infekcja. Jeśli mimo tego, że ryba była ranna inne ją goniły – nie wpuszczaj jej znów do akwarium. Albo urządź nowy zbiornik dla Twojej małej kaleki, albo oddaj ją komuś. Choć ja nie umiałabym oddać ryby, która przeze mnie jest okaleczona. Glonek:*: Jak kupujesz nowe ryby, robisz im siedmiodniową kwarantannę, aby nie zaraziły innych ryb, dopiero potem wpuszczasz do ogólnego akwarium. Zdarza się, że welony zjadają małe ryby, choć raczej nowi przybysze po prostu padły, a inne ryby zajęły się resztkami. Welony nie zjadają innych ryb, czasem małe ryby przypadkowo dosłownie wpłyną im w buzię i czasem nie uda im się wypluć biedaka więc go zjadają. Mam welony od wielu lat i nie zdarzyło mi się, aby zjadały celowo inne ryby. Ania: Kamienie jak najbardziej mogą być w akwarium, ważne aby nie miały ostrych krawędzi. Welony mają sporo różnych umaszczeń, mogą też być srebrne. Jeśli nie mają łusek, tzn. że albo miały mechaniczny uraz albo są chore. Albo wrzuć fotkę na forum, albo poszukaj odpowiedzi w necie. Ilona: Mało piszesz o swoim akwarium, a ciężko jest mi zgadywać… Jaka pojemność, jak często podmiany i jakie duże, jaki ma żwirek (zwykły czy kolorowy). Generalnie nie wymienia się w akwarium podłoża, podczas wyjmowania wydostają się różne szkodliwe związki z wody, które mogą szkodzić rybie. Nie daje się też kolorowego żwiru ani żadnych porcelanowych ozdób. Po tak małym opisie, ciężko jest zgadnąć, czemu stracił łuski – albo doznał jakiegoś urazu albo szoku wywołanego nagłą zmianą warunków życiowych. Wody się nie zmienia tylko podmienia, ok. 30% raz w tygodniu na wodę odstałą, min. 24h. Podczas każdej podmiany robisz odmulanie. Sól akwarystyczną dodaje się, kiedy w akwa się coś działo, np. ryba była narażona na jakieś czynniki chorobotwórcze, nie daje się jej tak po prostu, Jeśli dodajesz soli bez potrzeby, przestaje ona działać, i gdy zajdzie jakaś potrzeba i podasz sól, organizm ryby może na nią nie zareagować, bo się po prostu przyzwyczaił i będziesz musiała sięgnąć po mocniejszy środek.

  7. Ilona:

    Mam welonka wczoraj zmieniłam mu żwirek ale przedtem go sparzyłam i wypłukałam kilkakrotnie.Dzisiaj zauważyłam że welon stracił dużo łusek.Co się stało?.Co ile powinnam zmieniać wodę,robię to często bo wydaje mi się że szybko się zamula ,choć mam filtr i dodaję do niej troszkę soli akwarystycznej.

  8. Ania:

    kupiłam wczoraj welonka i mam pytanie czy jest to u nich normalne że maja takie srebne plamki jakby w tych miejscach nie miala łusek... i czy kamienie mogą być na dnie akwarium

  9. glonek:*:

    mam wielki problem mam 2 welonki 2 tetry 4 głupiki 5 danio 2 kiryski duzego glonojada i 6 neonek w 200L przynosłam ze sklepu niedawno 7 neonek czy mogła je zjesc welonka prosze o pomoc moje gg 6 4 4 6 7 2

  10. wodzu177:

    Do Oli.Że rybka ci się ocierają o opuszki palców nie jest niczym złym.Napisałaś że twój welonek ma dopiero 2tygodnie.On po prostu poznaje świat.Obecnie welonek ma kolor czarny,ale już niedługo może zacząć zmieniać kolor.Pozdrawiam i życzę sukcesów w chodowli.

  11. molly:

    witam, potrzebuje rady doswiadczonego akwarysty:) mam problem z jedna rybka ktora stracila jedno oko. nie mam pojecia jak to sie stalo bo moje akwa bylo pod opieka znajomych. mam 110 l akwa i 3 mlode welony lion head, jedna z nich po stracie oka byla bardzo ostro atakowana przez dwie pozostale:( odzielilam ja do innego zbiornika ( do starej kuli 30l) ale to nie rozwiazanie bo kula nie nadaje sie dla zadnych ryb. rybka bez oka czuje sie i wyglada dobrze, nie jest ospala i chetnie je ale boje sie ja wposcic znow do reszty. pan w akwarystycznym powiedzial ze nic juz z niej nie bedzie i ze reszta juz zawsze ja bedzie atakowac zeby wyeliminowac slabszego osobnika. czy konieczne jest nowe akwa dla tej jednej , czy moge probowac ja wposzczac do reszty? bardzo prosze o niezwloczna rade i dziekuje

  12. Asika:

    Fajnie tu sobie opowiadacie. Kocham welony i mam ich 6 w 250 litrowym akwa. Wszystko pięknie ładnie ale wkurza mnie, że wiecznie obgryzają mi rośliny. Jedynymi roślinami jakich nie ruszyły są anubias i kryptokoryny. Ja chcę mieć też inne rośliny. Czy ktoś wie jakich roślin te rybki mi nie zjedzą. Bardzo proszę o wszystkie możliwe podpowiedzi.

  13. ola:

    ja dostałam od mojego wujka hodowcy welona , jest czarny i ma 2 tygodnie jak włoże do akwarjum opuszki palców to mi je podgryza biega za nimi iociera się :) czy to coś złego ????????

  14. Sebek:

    Czy mogę trzymać w akwarium jednego welona?

  15. asia:

    ktos pisal ze nie mozna miec welonow ze skalarami, ja mam dwa welony dyze i dwa bardzo duze skalary do tego dwa glonojadki i jest ok od bardzo dawna juz;

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter