Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. CIEKAWE ZJAWISKO:

    Yap ciekawe zjawisko:) chciałabym to zobaczyć:) mozliwe ze to jest ikra

  2. ikraFlip:

    mam 2welonki w akwa. 60l jednej na skrzelach wyskoczyły na skrzelach prawie niezuwarzalne szarawo-białe kropki czy to samiec i jak rozpoznam ze składają ikre prosze o szybką odp

  3. Yap:

    Tym razem ja potrzebuję pomocy:-D. Mam 3 welonki, jedną Orandę i dwie złote. Od kilku dni jedna welonka przesiaduje całe godziny w grocie. Wygląda jakby czegoś pilnowała. Gdy ona wychodzi rozprostować ości:-D zastępuje ją druga. Czy to może być ikra?!?! Czekam na szybką odpowiedź!

  4. Bella:

    Jeden z moich welonów jest grubszy od innych . Ma na płetwach czerwone smugi . Sklejone płetwy odbytowe. Odbyt powiększony , lekko zaczerwieniony . To jakaś choroba ? Welon zachowuje się normalnie , chce jeść . Jest od niedługiego czasu w akwarium 112l wraz z czterema innymi . Czy coś mu jest ?

  5. Pocomy!:

    mam akwarium ale nie mam w nich weolonów tylko inne rybki ale nie wiem dokladnie jak one sie nazywaja. i mam filt oraz kamyszki filtrowana wode a ciagle po 1 tygodniu woda jest strasznie brudna od czego to moze byc?

  6. sebek11:

    To są rybki bardziej do oczka wodnego, niż do akwarium... Nie pasują do większkości ryb tropikalnych, które potrzebują 26-28*C... Takie rybki latem wrzuca się do oczka wodnego a zimą do akwarium! Nie polecam do akwarium, a w żadnym razie do kul (bo od tego rybka może mieć wady wzroku i inne schorzenia)

  7. Fanka:

    Ja mia lam 2 welonki w kuli, ale szybko kupiłam duże akwarium i teraz na pewno lepiej im się żyje. Miałam małe problemy z karmieniem bo potem jedna z rybek udawała martwą, ale po zmianie i urozmaiceniu jedzenia jest OK ;)A jeszcze mam wąsacza i 3 ślimaki wodne, z którymi nie ma już większegoproblemu , choć wąsacz na początku bał się i nie jadł. Mam spore akwarium, filtr, (który czyszczę co 2-3 dni) i grzałkę, (która się sama wyłącza, bo rybki mogłyby się przy mnie zmienić w paluszki rybne:)) I jeszcze jedno: SĄDZĘ ŻE TRZYMANIE RYBKI W KULACH TO PO PROSTU MĘCZENIE ZWIERZĄT!!!;(

  8. Info do Sandra:

    Sandra te kropki oznaczają ze masz samce:) bo to się rozpoznaje przed tarłem

  9. Yap:

    Tak możesz trzymać welonki z neonkami, jedne drugim nie przeszkadzają. Co do molinezji nie jestem pewna, bo mi gupiczek podgryzał welonke a one są z tej samej rodziny. Gurami mam nadzieję, że będą ok. Doradzam inne welonki np. czerwony kapturek czy teleskop, ale stanowczo odradzam skalary, bo potrafią welonki porządnie okaleczyć:-(

  10. ania:

    Czy mogę trzymać welony z gurami molinezjami i neonami????

  11. głeen11:

    mam pytanko, moja welonka(15 cm)mieszka w 60l ma 3 lata,czy jak kupie akwa 200l i kolezanke (teleskop) to bedzie ok?aha,i jeszcze czy nie bedzie sie kłucic z teleskopka 15 cm,czy kupic mniejsza teleskopke.

  12. Sandra:

    Mam 2 welony. Obydwa mają plamki na skrzelach i przednich płetwach. Plamki są koloru hmm..biało szarego xD ale bardziej w biel wpadają. Widać je tylko pod światłem, w cieniu prawie wcale. Są malutkie. Rybki trzymam w akwarium bez grzałki, filtra itp.

  13. Info do AqaMat jak sie nie znasz to nie myl innym:

    AqaMat co ty opowiadoasz mialam 2 welonki w kuli i po 3 dniach prawie mi zdechly.. bo potrzebuja filtracje.

  14. AqwaMat:

    Chciałbym wyjaśnić wiele niejasności: - po pierwsze welony nie występują dziko w naturze - są wyhodowaną formą karasia złotego i ozdobnego! - po drugie podobno nie trzyma się w kulach - to po co je robią? Kule nadają się do welonów ale pod warunkami: ryby są przeznaczone tylko do celów ozdobnych (nigdy nie do tarła w kuli!!!), na jednego osobnika powinno przypadać około 4-5 l pojemności kuli, w jednej kuli trzymamy maksymalnie 2 osobniki, w kuli są ozdoby za którymi welony mogą się schować, welony nie są straszone przez ruchy wody, -welony nie nadają się dla początkujących! ponieważ strasznie brudzą i są bardzo wrażliwe na choroby - WELONY ZNOSZĄ TEMPERATURĘ NAWET PONIŻEJ 5 STOPNI C I NADAJĄ SIĘ DO OCZEK WODNYCH I STAWÓW (SAM WIEM Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA)

  15. Kasia- info do Pawełtos:

    Pawełtos to może byc od swiatla tez tak mialam jak pierwszy raz je wposcilam i nie chcialy plywac a jak wylaczylam swaitlo to pomoglo i teraz im nie wlaczam:) odp czy cos pomoglo:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter