Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Paulina :

    Mam maly problem z moim welonkiem ... Plywa z dwoma welonami i glonojadem w duzym akwarium ... od dwuch dni strasznie spuchla (tak jak by paknela pilke od pin-ponga) ...plywa tak jak zawsze, nie widac zeby byla na cos chora ... czy ktos by byl w stanie mi powiedziec co jej jest ? ... bylabym bardzo wdzieczna

  2. Yap:

    Anna: rozumiem Cię, jeśli nie masz funduszy, a rybki na razie są małe to może z miesiąc wytrzymają:-/. Ja myślę, że jak tylko będziesz miała forsę to kupisz im 50l, nie? I uwaga! MAM PYZATKĘ! I TELESKOPA! Jeżeli ktoś chce kupić TERAZ pyzatkę, to niech uda się do Zakopanego na ulicę Witkiewicza. Mały ZOOLek, zle rybki zawsze zdrowe, zadbane, do tego ciekawe.

  3. Kamill:

    Dzisiaj zakupiłem młodego osobnika ok. 2cm. Prezentuje się wspaniale z gupikami i 2 danio malaborskimi (ok 10cm)

  4. Anna:

    Dostałam wczoraj na urodziny dwa welony średniej wielkości (ok. 4-5 cm). Mam akwarium, które ma ok 15-20 l. Czy mogę je trzymać w tym akwarium? Nie mam na razie funduszy by zmienić na większe.

  5. Yap:

    A teraz wiadomościz kraju i z akwa:-). Jaki żal! W pewnym budynku widziałam akwa 300l. W opłakanym stanie!!! Nie było w nim wogóle filtra, a pokrywa zamknięta. Tylko napowietrzacz, który działa 1/24 doby. Straszne, nie? Do tego ten busz !SZTUCZNYCH! roślin. Ani tego rybka nie ugryzie, ani to to ładne... Glonojadów mieli aż 5(po co im tyle, nie?) A teraz uwaga, coś co mnie zmrowiło i zatrzęsło w środku: MIELI JEDNĄ NEONKĘ!!!! Jedyne co w tym akwa przykuło moją uwagę, a co więcej bardzo mi się podobało to piękny, tłuściutki, 7cm ryukin gold. Napatrzeć się nie mogłam. Miał białą towarzyszkę z rudym kapturkiem. Co sądzicie o tym akwa?

  6. Yap:

    D.Sarumo: 25l na jedną welonkę. Taki jest przepis. W moim zoolu sprowadzają ok.3cm welonki,więc są małe, akwa też niestety, ale wiosną na bank zmienię im na tą stówę. asiu, glonojadka oddaj, nie może być z weloną. Welonce 50 lub 100l i drugą do towarzystwa, bo jedna będzie nieszczęśliwa. Zmartwiona: nie, przepis jest taki 1 weloneczka: 25l. A 25 razy 3=75l. Nie musi być tak ogromne, bo by mało kto miał wtedy ryby.

  7. asia:

    mam welonke i mam niestety kule bo dostałam welonke w tej że kuli mam też glonojada razem z weloną i mam dwa pytania : pierwsze to czy musze natychmiastowo zmienić akwarium które ma ok 15-20 litrów a drugie to takie czy moge chodować glonojada razem z weloną z góry dzięki za odpowiedż

  8. egonik:

    Witam wszystkich dziś padł mi teleskopik,jak go wyłowiłem zaciekawiła mnie jedna żecz,że brzuch miał i bardzo szeroko otwartą paszczkę,myślałem że połknoł kamyka,lecz po sekcji zaóważyłem że miał jakiegoś pasożyta w środku wielkości paznokcia malutkiego palca to się jeszcze ruszało.Czy ktoś się spotkał z takim pieroństwem,może ktoś wie coś na ten temat.Z góry dzieki za odpowiedż.

  9. Zmartwiona:

    Witam! Chciałabym zakupić 3 welonki (małe, ok. 4cm), ale wciąż wyczytuję, że nawet dla małych trzeba 180l. Niestety nie mam warunków, żeby mieć tak duże akwarium. Czy 30 litrów może starczyć narazie dla trzech welonek? Jeśli nie to ile proponujecie? (poniżej 180l). GG 22369894 PISAĆ NAWET, GDY JESTEM NIEDOSTĘPNA!

  10. ksenka:

    Pomocy ! mam 4 welonki i 2 male molinezje, welonki sa jeszcze male maja ok 6cm u jednej zauwazylam ze jest jakas slaba i ma pod brzuszkiem tak jakby krem od srodka rozlana, czasem ma takie przeblyski ze normalnie plywa ale ogolnie plywa sobie po powierzchni nie wiem co sie dzieje nie chce zeby zdechla:(

  11. misio:

    Prosze o pomoc mam welona 3 miesiące a co do kupie drugiego to zawsze zdechnie ten nowy czy jest mozliwe ze welon welona atakuje bo nie mam pojecia co dzieje kiedyś zaobserwowałam jak podgryzają się ale czy to mozliwe prosze o pomoc

  12. D. Sarumo:

    Yap, 50l to akwarium za małe na dwa welonki. Na dwa musi być co najmniej 100l.

  13. Yap:

    Racja, welonakwa! Ja osobiście marzę o akwa welonowym, przymusowo byłyby tam pyzatka i teleskopik. Kocham te odmiany! A że mam puste 50l to po prostu to akwa czeka na dwie welonki. W zoolu koło mnie sprowadzają zawsze mnóstwo ciekawych rybek: opaczki, sumiki szkliste, topornice, mułojady. Jest na co patrzyć. I sprzedawczyni zawsze potrafi doradzić mi co do wyboru rybek, albo co do akwarystyki ogólnie.

  14. welonakwa:

    To pani w zoologicznym się nie zna.Welonki nie mogą być w kuli bo ich odgłosy odbijają się od zaokrąglonych ścian kuli.I każdy welon powinięć mnieć 25l wody.

  15. Krysia:

    Lina: Oczywiście jest możliwe, że trafiłaś na krwiożerczą sztukę, która połyka, wszystko co znajdzie, ale wątpie. Wg mnie są inne wyjścia: a) najbardziej prawdopodobne: masz już większego welona a kupiłaś małe gupiki, wtedy welon potraktował je jako żywy pokarm (nowe gatunki powinny być zbliżone wielkością do welona), lub w ogóle przez przypadek welon je połknął. Mi się kiedyś zdarzyło, że welon "ziewał", a akurat otos przepływał z jednego końca akwa w drugi no i wpłynął welonowi w pysk- jak wiemy, ryby nie mają odruchu wymiotnego więc jak wpłynie głęboko, to ryba odruchowo przełknie. b) mniej prawdopodobne- gupiki zdechły i reszta zjadła padlinę.Mam nadzieję, ze zanim wpuścisz nowe ryby do akwa, robisz im tygodniową kwarantannę w osobnym zbiorniku? Inaczej możesz stracić wszystkie ryby, które masz.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter