Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. akna:

    ja mam welonka i 2 m-ce był w kuli i nie jest chory ani ślepy i był sam był również z wieloma innymi rybkami.Te wszystkie opowieści są wyssane z palca.Rybki mają sie dobrze żadna nie zdechła.

  2. hougo:

    Pomocy!Welony zaczęły ścinać mi roślinki.Myślałem że zamało im daje jeść,więc dałem więcej ale to nic nie dało. POMOCY!

  3. lina:

    witam mam pytanie co do welonka czy to możliwe ze możne zjadać inne ryby ? kupiłam synowi dwa gupiki i po dwóch dniach znikły oprócz welonka mam jeszcze glonojada i suma lecz przed welonkie ni znikały mi nowe rybki

  4. tytka:

    ja mam 1 welona, któryjest strasznie żarłoczny je nawet boczek, orzechy i szynke, a gruby jest jak mały nadmuchany balon xD

  5. esti:

    masz rację nie powinno się trzymać welonów w kulach

  6. Yap:

    To pani się nie zna. Welonki do kuli nie są stworzone. A wiecie, że wzięło się to z feng-shui? welona ma mieć duże akwarium! Ja tak kiedyś marzęo takim welonim akwa... ale miejsca w chałpie nie ma, a już i tak są dwa.

  7. Paulina K.:

    Welon- na urodziny dostałam rybke welona nie znam się za bardzo ale troche sporo przeczytałam na ich temat moge wam zdradzić pare szczegułów: trzeba im zmieniać wode co 2 dni i myćkule/akwarium, trzeba karmić 2 razy dziennien tzn. rano i wieczorem niewielką ilością pokarmu, może się trafić taki welon co dużo wydala ale to jest normalne więc się nie bujcie

  8. amelia:

    a mi pani w sklepie zoologicznym powiedziala ze moge miec welonka w kuli ale sredniej....no i co wy na to????

  9. Akwarysta:

    WELONY W KULI MOGĄ BYĆ CHORE.JEŻELI TRZYMASZ JĄ SAMĄ TYM GORZEJ MOGĄ MIEĆ ROZMAITE CHOROBY

  10. karol21:

    witam mam pytanie czy welonki można trzymać z krewetkami???

  11. Kora122:

    Kinga welonów nie można trzymac w kuli, bo się męczą . Mają zaburzenia błędnika przez okrągły kształt kuli i może to także prowadzic do ślepoty. One w kuli karłowacieją(nie rośnie ciało, tylko organy wewnętrzne), bo kule są dla nich za małe, gdyż welony rosną bardzo duże. Na temat kul można poczytac tutaj na stronie super akwarium. Co do welonów to nie można chodowac jednego osobnika tylko przynajmniej dwa, bo jeden zacznie chorowac.Dla dwóch welonów dobre będzie akwarium 80-100 litrów. Welonki za bardzo nie lubią towarzystwa innych ryb, ale można je trzymac z glonojadami przy temperaturze 24-26*C, ale lepiej będą się czuły przy temperaturze 18*C(w tedy bez glonojadów).

  12. Yap:

    Do KInga: przykro mi, że muszę to powiedzieć: welonki nie nadają się do kuli. Musisz kupić akwarium prostokątne, spytaj się jaki rozmiar w sklepie, dokup drugą welonkę, ale nigdy glonojada! One potrafią się przyssać do welonki. Śmiało jednak możesz dokupić kiryski, lub kosiarki, bo one są odpowiednkiem glonojada, a welon nie gryzą, ani welony ich.

  13. ula111:

    witam mam pytanko mam dwie welonki jedna z nich ma dziwną narośl z boku w okolicy ogonka co mam robić??

  14. ania:

    mam problem... na sciankach akwarium i na kamieniach mam brazowe plany podobno niby okrzemki... moze mi ktos powiedziec jak mam sie ich pozbyc? zwykly glonojad raczej nie pomoze...

  15. Kinga:

    mam welonka (jednego) w kuli.. co mam dać na spód? i jeszcze pytanie> czy moge jej dokupic glonojada? albo inną rybke? odpowiedzcie pilnie,kto sie zna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter