Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. grześ:

    Czy gupik może zabić molinezję i gupika.Mam akwarium ponad tydzień i wszystko było ok i tera zdechły.

  2. Yap:

    Marcia: Oddziel rybkę, żeby się inne nie zaraziły. Moja pyzatka też leżała na dnie. To był początek. Próbuj jakoś leczyć heathlosanem czy jakimś innym lekiem. Moja rybka też tylko leżała. W akwa leczniczym zaczął jej się strzępić ogon. Lekarstwa nie pomagały, a w końcu czyli w dniu śmierci miała ciemnogranatowe boki. Teleskop się nie zaraził, ale bardzo tęsknił. Z tęsknoty leżał na dnie. Jak mu dokupiłam drugiego telcia to od razu ożył:-).

  3. Marcia:

    Witam...Mam welonke,która od paru tygodni spoczywa na dnie...Czasami zachowuje sie normalnie i plywa,ale czesciej lezy na dnie.Inne rybki,tez welonki plywaja normalnie.Jak moze byc przyczyna zachowania jednej z nich?Czy ktos moze wie??Robilam testy,woda jest jak w najlepszym porzadku.

  4. Iza z corka:

    Krysia i Yap dziekuje wam bardzo za odpowiedzi

  5. AKFARYSTA 619:

    a ja mam akfa 30l i mam 3 welony 2 kirysy 1 karpia koi 8cm 2 żałobniczki 6 neonek pompka z filtrem grzałka z termostatem naświetlenie ( pokrywa ) WELONY MAJĄ 4,5CM ILE MI UROSNĄ W CIĄGU PÓŁ ROKU I CZYM MAM JE KARMIĆ ŻEBY SZYBCIEJ ROSŁY?

  6. akreis:

    mam 3 welony, 3 mieczyki, 3 molinezje, 3 gupiki, 3 neonki i 2 jarzeńce, czy moge te rybki trzymać razem w 40l akwarium?

  7. wow welonów:

    Welon to dobra ryba silna wytrzymała ale to nie znaczy że nie choruje. Moją gonił mieczyk a gdy się zdenerwowała miażdżyła go. Te ryby mają poczucie humoru. Ja mam dwa jedna kolorowa a druga złota.

  8. Krysia:

    Iza z córką: Załóż taki wątek ale nie w encyklopedii ryb tylko na forum w zakładce choroby, bo tu nie wstawisz zdjęć. Z opisu są możliwe 2 przyczyny: poważna choroba powodująca ciemnienie, lub po prostu zmiana koloru która u welonów jest częsta:)

  9. Yap:

    Anka: powiedz jakie masz rybki, to powiem ci czy masz ją trzymać samą, czy wpuścić, Ok? Iza z corka: Mogło to się stać na skutek stresu. Jak się zmienia akwa i daje do niego np. nowe dekoracje to zazwyczaj ryby są zestresowane i podatne na choroby. Np. kiedy mnie zdechła jedna pyzatka i kupiłam drugą, mojemu teleskopkowi Wyupkowi ze stresu zaczęły czerwienieć płetwy. Ale znikło mu już całkowicie. To jednak nie znaczy, że masz ich nie leczyć. Dopadnij internetu i szukaj czegoś o tej chorobie!

  10. gabol:

    jak rozpoznać samca a jak samiczke?

  11. Iza z corka:

    Witam jestem posiadaczka Zlotych rybek czyli welonki czy jak tam corka mnie namowila na rybki zgodzilam sie najpierw byly w malym akwarium woda bywala metna smierdzaca kupilismy duze akwarium a po miesiacu rybki sa chore nie wiem na co i co to i corobic rybki sie robia czarne pomocy jak je ratowac?? pozdrawiam

  12. Krysia:

    Wera12: Jeśli akwarium jest duuże, to załamane ściany nie powinny przeszkadzać, choć zawsze lepiej jest postawić na klasyczne. Yap:Zieleń powinna pomóc, chyba, że za późno się zorientowano w chorobie, wtedy coś mocniejszego połączonego z zielenią. Pawello8882: Zwykle welony zjadają towarzyszy, gdy do dużych welonów wpuszcza się nowe-małe rybki, wtedy są traktowane jak pokarm- to normalne.

  13. anka:

    ja mam welonke i żyje już pół roku w akwarium i nie wiem czy mogę ją teraz dać do akwa z innymi rybkami

  14. Yap:

    wera12: Raczej niezbyt. Do takiego akwa to dobre są krewetki.

  15. Guramikowa:

    Pawello A jakie masz akwa ? Ja mam 2 skalary i 1 welona i jak dotąd się nie gryzły a jak się gryzły to skalar welona

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter