Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. ferbi:

  do RYBALT przeczytaj do kogo to pisałam, a później stawiaj komenta. Moje akwa posiada wszystko, a jak takiś mądry powiedz mi czemu mi molli zdychają. Znasz się troszkę więcej? Możesz mi pomóc? A moje rybki faktycznie są rozpieszczane

 2. dracoxx:

  miałem kiedyś problem ze ślimakami ale tydzień wyciągania po 10-15 sztuk utemperował ich populaację a 3 bocje zrobiły swoje. problem tylko w tym ze zagnieździły sie w filtrze zewnętrznym. przy jego oczyszczaniu wyciągam masę ślimaków. i tak od roku. ostatnio przestałem z nimi walczyć i to co wyciągnę z filtra wrzucam do akwa i bocje mają radochę bo to ich przysmak. kilka ślimaków napewno wyjdzie na zdrowie dla akwarim bedzie mniej glonów.

 3. Rybalt:

  ferbi: twoje ryby to musza byc straszne pieszczochy skoro je tak ciagle prad piesci, albo nie masz filtra i grzalki, szacuneczek

 4. ferbi:

  Tak KAMYK wkładaj łapy do akwa przy włączonym filtrze i grzałce. Jak Cie prąd popieści to będzie na co popatrzeć. Na ślimaki kupcie sobie kiryska żółtopasego

 5. ida:

  ja mam ślimaki świderki,zebra i. połowa świderków zdechła ale rozmnorzyły mi się zebra i niema kłopotów. nie kupujcie trutek ani ślimaków które zjadają inne.

 6. KAMYK:

  Ja nadmiar zgniatam o szybę i rybki zjadają

 7. Doma:

  ja,choć jestem początkująca, ponieważ akwarium mam od roku zdążyłam się przyzwyczaić. Moje akwarium nie jest duże ale ślimaki to mój problem. Jeden z nich jest tak ogromny że pożera kamyki!!! Radzę sobię z nimi Bocją

 8. Marcin9601:

  Ja mam dużo ślimaków. Zjadają odchody ryb i różne zanieczyszczenia w akwarium. Ale jeśli mamy ich za dużo to robią się kłopoty. Brakuje im pożywienia to zajadają sobie liście roślin i jest to bardzo irytujące. Kupiłem jedną bocje wspaniałą to przy tylnej szybie jest dużo pustych muszli.Widocznie bocja pozjadała sobie paręnaście ślimaków. Ale i tak to dużo nie pomogło. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest regularne usuwanie ślimaków.

 9. olo:

  Na ślimaki najlepsza jest HELENKA, czyli ślimak zjadający inne ślimaki;)

 10. Slug:

  A co Wam te ślimaki przeszkadzają?

 11. Czesio Krajzega:

  Maniek: tak slimaki gwaltownie i brutalnie atakuja i pozeraja krewetki, bez litosci!

 12. Maniek:

  Czy te ślimaki są szkodliwe dla ryb i krewetek??

 13. Maniek:

  Czy te ślimaki są szkodliwe dla ryb i krewetek??

 14. Rybalt:

  Woolf: jesli ty musisz calkowicie wode wymieniac i do tego myc zwirek to znaczy, ze odlawiasz ryby i czyscisz cale akwa. Ludzie- tak sie nie robi. Wody sie nigdy nie wymienia- trzeba ja regularnie podmieniac- 20%-25% co dwa tygodnie albo 10-15% co tydzien. Jesli zaistniala juz taka sytuacja, ze musicie cale akwa czyscic to znaczy, ze cos robicie zle: albo nie podmienianie wody i nie odsysacie dna regularnie i dokladnie, albo macie dziadowski filtr, albo za duzo ryb, albo za duzo roslin albo przekarmiacie ryby. A na slimaki najlepsza jest taka maszynka, ktora sie nazywa bocja- do duzych akwa wspaniala a do mniejszych siatkowana. Bocjom zajmuje pare miesiecy zeby zlikwidowac slimaki ale sa zawsze skuteczne. Do tego przekopuja dno co ulatwia jego czyszczenie. Polecam

 15. xperia:

  najlepsze na ślimaki w akwa to bocje siatkowe są w miare tanie a czyszczą akwa aż milo tylko muszą być przynajmniej dwie bo jednej bedzie smutno !!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter