Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. eaaaa:

  a ja robiłam polowanie na ślimaki ! ale nie znikły zastanawiam się czy kupić bocję czy kiryska żółtopasego czy piskorkę co macie?

 2. Woolf:

  Dobry sposób na ślimaki to przesypywać żwir solą podczas wymiany wody. Można go na trochę pozostawić z tą solą. Sól zabija ślimaki. Przydałoby się też wymienić wszystkie rośliny w akwarium na nowe. Poza tym wyciągać wyłażące na ścianki slimaczory. U mnie poskutkowało, chociaż trochę trwało zanim się ich pozbyłam. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Sposobu z ślimakożernymi rybkami nie próbowałam, chociaż mógłby wspomóc tę metodę. No i koniecznie trzeba po tej soli dobrze wypłukać żwir! Chyba że nasze akwarium zmieniamy na słonowodne ;)

 3. coco:

  ja bym posypała soli na ślimaki,oczywiście bym wyjeła ryby umyła akwarium :-)

 4. Seba:

  ja chce wypróbowac metode z salata ale niewiem czy czy nie zaszkodzi mieszkancom Akwa.

 5. ferbi:

  Wiecie co? Czytam Wasze komenty to, aż się słabo robi. Problem ze ślimakami miałam jakiś czas temu. Były dla mnie dużym problemem. Już zastanawiałam się kiedy te cholerstwo rozejdzie się po mieszkaniu. Te wszystkie pułapki marchewki, gotowanie żwirku, bocje- nic nie pomogło. Te Wasze rady tylko mnie na koszta naraziły. Chcesz się pozbyć małych ślimaczków? Które rozmnażają z minuty na minutę? I jest ich coraz więcej? Kup sobie Kiryska żółtopasego. Rybka spokojna i wcale jej nie widać wyłazi tylko nocą. A ślimaczków pozbyły się w ciągu tygodnia. Pozdrawiam

 6. aligator:

  Ja już nie mam problemu-zaprosiłem Francuzkę i wyjadła wszystkie-oni we Francji jedzą dużo ślimaków

 7. matiex12:

  ja mam sposób na ślimaki wygotować żwir a potem go zamrozić w temperatyże -10 zamek(jak ktoś ma) roślinki sztuczne będzie trzeba wyrzucić lub wymrozić filtr najpierw spłukać go letnią wodą potem wrzątkiem i szorować szczoteczką do zębów gąbkę wymienić grzałkę wyparzyć węrzyki od natleniacza wymienić i końcówki też. ja tak zrobiłem mineło 2 miesiące i nie ma

 8. MeOo:

  Przyjmę każdą ilość ślimaków jako pokarm dla żółwia. Jeżeli jest ktoś chętny do podzielenia się ślimakami to proszę o kontakt. meoo@wp.pl Pokryję koszt wysyłki.

 9. efa2oo9:

  Ja przy zmianie podłoza pozbyłem sie pewnie duuuzo ślimaków wrzuciłem tam tylko 4 świderki z krewetkarium. Gdyż świderki nie wiem czemu ale mi sie podobają .

 10. amator:

  gotowanie żwirku pomogło,narazie spokój ze ślimakami ale woda jest mętna

 11. 12latek:

  kupiłem 1 sobie 1 ślimaczaka włożyłem go do akwa i po2 tygodniach zobaczyłem małego ślimak od tej pory wyciągam codziennie takie małesślimaki wyrzuciłem już tego durze włożyłem ugotowaną marchewkę i to nic nie pomaga a ja już nie wiem jakie sa sposoby an pozbycie się tych cholernych ślimaków prośłiłbym o odpowiez

 12. mysia:

  w moim akwarium też roi się od ślimaków gdy tylko wejdą na szybę natychmiast je wyciągam.i tak z nimi walczę

 13. romek:

  ja ostatnio kupiłem sobie ślimaka włżyłem go do akwa a po 2 tygodniach zauważyłem 1 małego ślimaczka czytałem tutaj jak się ich pozbyc ale niewiem czy trzeba spażac podłoże i takie inne proszę o odpowiedz co mam zrobic

 14. samael:

  a ja mam helenki i ślimaczki zbieram po znajomych którzy mają je w nadmiarze bo moje już dawno wyssały

 15. dawid:

  miałem kiedyś ślimaki :) nie przeszkadzały mi ( dostałem je w zoologicznym w gratisie sprzedawca nie zauważył że dał mi go z glonojadami ) i niestety miałem ich już za dużo, obdarowałem wszystkich chętnych a jak nie miałem co z nimi robić, bo było ich za dużo, to moja mama spuściła je w WC

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter