Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. kangur:

  Dzieki pladze slimakow w moim akwa 3 lata temu kupilem bocje wspaniale. Teraz to jedne z moich ulubionych ryb a slimaki przeszly do historii. Dla posiadaczy mniejszych akwariow dobra wiadomosc: mniejsze bocje tez je uwielbiaja. Pozdrawiam i polecam

 2. magdalena:

  a te slimaki to są szkodliwe??

 3. David:

  ja nie mam problemu ze ślimakami, ponieważ w akwarium obok mam zółwia czerwonolicego,i nadmiar ślimaków używam jako pokarmu do niego :)

 4. łatwiej zapoziegać:

  Przyniesienie ślimaka z rybą to mało prawdopodobne a z rośliną to mało prawdopodobne żeby nie przynieść ale są różne preparaty w których możemy wypłukać roślinę przed posadzeniem jej w zbiorniku

 5. orzeszek:

  do smerecki: pomysłowe to jest , ale w ten sposob razem ze slimakami zabijasz cale akwa! W zwirze zyja bakterie nitryfikacyjne!!! Moze czasem warto cos poczytac o akwarystyce niz robic w akwa oboz koncentracyjny:(((

 6. krzyś:

  mam pyt czy opłaca się chodowac ślimaki w osobnym akwa dla pożywienia rybek?

 7. krzyś:

  ja znam kilka sposobów na ślimaki 1wsadzic do akwarium gotowaną marchewkę lub liść sałaty następnego dnia większość ślimaków będzie przyczepiona do smakołyku 2różne środki typu wybielacz. 3Bocja wspaniała ta rybka chętnie się zajada ślimakami 4wygotowanie żwiru 5 nic nie zastąpi zdrowego rozsądku przy kupowaniu roślin zycze powodzenia

 8. djyasioo:

  ja to zbieram ślimaki (na szczęście panuję nad nimi i nie ma ich za dużo) gniotę i wrzucam z powrotem do akwarium świetna wyżerka dla ryb :)

 9. smerecki:

  ja polecam wszystkim wyciągnąć całe podłoże (piasek lub kamyki) przy zmianie wody, wrzucic całe podłoże do garczka i gotowac przez minimum godzine, pozniej oplukac wodą i problem ze slimakami znika, (od tego czasu co tak zrobiłem czyli od 3 miesiecy ani jednego slimaka w akwarium) a wieksze kamienie czy zamki, dokładnie wymyc :) pozdrawiam

 10. pati123456:

  mam pytanie: jakieś 2 dni temu znalazłam 3 takie maleńkie ślimaczki. jeden to taki hm... stożek jakby to powiedzieć a dwa inne to ... takie jakby zwykłego kształtu. no nie wiem jak to wytłumaczyć. mam nadzieje że ktoś wie o co mi chodzi. może z 2 tygodnie temu kupiłam nowe roślinki i 2 nowe rybki (miedziki) czy to możliwe ze zwykłe ślimaki akwariowe jakimś cudem przyczepiły się do roślinki i jakoś się przedostały do mojego akwa?? trochę jestem zaniepokojona :/ POMOCY!!

 11. Przemo:

  mialem plage tych slimaczkow lecz gdy wpuscilem do akwarium raka(hodowlanego) po kilku dniach zadnego nie widzialem:) moze sie to komus przyda:P

 12. jola3572:

  czy trzymał ktoś bocję karłowatą i krewetki razem? bo mam plagę ślimaków , kupiłam helenki, ale coś cieńko sobie radzą,

 13. rudy 240:

  najlepszy sposób na ślimory jest zakup bocji marletti lub bocji karłowatej. Miałem bardzo dużo ślimaków i wierzcie że żadne wybieranie nie pomaga! Ja mam trzy sztuki bocji marletti i świetnie sobie poradziły z tymi ślimorami. Polecam!!!

 14. Martynka xDD:

  Hej Mam Pytanie Ile kosztuje Bocja ? Też mam dużo ślimaków ;/ Mam akwarium 50 litrowe czy bocja musi mieć dużo miejsca do pływania czy wystarczy to akwarium ? ;D

 15. Fuksja:

  Na ślimaki dobre raki ale raki roślinki żywe też zjedzą... wiec opcja jest dobra dla tych co proeferują sztuczne rosl. pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter