Rośliny akwariowe – żywe czy sztuczne?

Żywe rośliny były normą w latach sześćdziesiątych, kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium. Akwarystyka przebyła długą drogę od tego czasu. Zakładający akwarium ma dziś do wyboru wiele atrakcyjnych plastikowych i jedwabnych roślinek, które z wyglądy bliskie są do autentyku. Więc jakie rośliny są najlepsze dla akwarium, żywe czy sztuczne? Nawet najbardziej doświadczenie hodowcy nie mają na ten temat jednoznacznego zdania. Dlaczego? Ponieważ nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Tu wszystko sprowadza się do kwestii wyboru.

Żywe rośliny

Wyznam na początek swoje upodobanie do żywych roślin. Nic nie zastąpi radości jaką się czuję po spreparowaniu zbiornika żywymi roślinkami, które rosną i żyją. Jednak ta radość nie jest jedynym powodem. Wierzę, że rośliny żywe stwarzają bardziej naturalne siedliska dla ryb oraz inne korzyści jakie nie mogą być dostarczane przez sztuczne rośliny.

W odróżnieniu od swoich odpowiedników z tworzyw sztucznych, żywe rośliny rosną i oddychają. W dzień popierają one dwutlenek węgla i wytwarzają tlen, poprawiając zdrowie siedliska. Należy pamiętać, że w nocy proces ten się odwróci. W silnie obsadzonych zbiornikach poziom dwutlenku węgla może silnie wzrastać, podczas gdy poziom tlenu opadać. Jeśli podczas naszych obserwacji zauważymy, że ryby w nocy podpływają do tafli wody i łapią powietrze, należy wtedy koniecznie na noc włączać napowietrzacz.

Żywe roślinki stanowią przystań dla bakterii pomocnych przy rozkładzie odpadów. Dobrze obsadzone akwarium, często potrzebuje też chemicznej filtracji, jaką zapewniają rośliny żywe. Jest też i druga strona medalu. Jeśli roślina zginie i nie usuniemy jej szczątek w miarę szybko, to może dojść do jej rozkładu i powstania związków niebezpiecznych dla ryb. Ponadto żywe rośliny stanowią pożywienie dla ślimaków i innych pasożytów, wywołujących choroby.

Plastik jest niejadalny, natomiast żywe roślinki mogą stanowić cenne pożywienie dla ryb. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy posiadamy gatunki roślinożerne, które wymagają częstego karmienia. Z drugiej strony, rośliny, które są poobgryzane przez ryby, mogą sprawiać, że akwarium wygląda mniej atrakcyjnie. Hamują one także rozwój glonów poprzez redukcję poziomu azotanów.

Plusy


• Pochłaniają CO2 (w dzień)
• Wytwarzają O2 (w dzień)
• Absorbują toksyny
• Stanowią miejsce rozwoju dobrych bakterii
• Służą jako źródło pokarmu dla ryb
• Hamują wzrost glonów

Minusy


• Mogą powodować niedobór O2 w nocy
• Tworzą odpady po zepsuciu
• Mogą przenosić pasożyty
• Niełatwe do czyszczenia
• Wymagają dobrego oświetlenia

Sztuczne rośliny

Sztuczne roślinki stały się w ostatnim czasie tak wyrafinowane, że ciężko je wizualnie odróżnić od żywych roślin. W odróżnieniu od żywych roślin nie umierają, nie stają się zbyt duże, nie odpadają od podłoża i nie stają się nieatrakcyjne. Jeśli staną się one brudne lub pokryte glonami, można je łatwo wyjąć i wyczyścić. Sztuczne roślinki nie maja żadnych wymagań świetlnych, w przeciwieństwie do żywych roślinek, które wymagają lepszego oświetlenia niż posiada przeciętny akwarysta.

Jedwabne i plastikowe roślinki dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i można je otrzymać przez cały rok. Ponieważ nie są one w żadnym innym zbiorniku wcześniej, nie wprowadzają one żadnych lub pasożytów z innych miejsc. Nie gniją i nie zanieczyszczają zbiornika. Nie przypominają środowiska naturalnego dla ryb tak jak rośliny żywe, ale są doskonałą opcją dla początkujących akwarystów. Sztuczne rośliny są idealnym wyborem do akwariów w których trzymamy gatunki często podjadające roślinki żywe. Nie szpecą wtedy naszego zbiornika gnijące odpady oraz poobgryzane roślinki.

Plusy

• Nie wpływają na poziom O2
• Nie tworzą odpadów
• Nie przenoszą pasożytów
• Łatwo usunąć i oczyścić
• Nie potrzeba specjalnego oświetlenia

Minusy

• Nie pochłaniają CO2
• Nie wytwarzają tlenu
• Nie wchłaniają toksyn
• Nie stanowią miejsca dla rozwoju dobrych bakterii
• Nie mogą być wykorzystane jako źródło pokarmu.
• Nie hamują wzrostu glonów

Jak widać istnieje wiele wad i zalet każdej z opcji. Dobrze zaplanowane i utrzymane akwarium będzie piękne bez względu na to czy posadzimy w nim żywe czy sztuczne roślinki. Ostatecznie zależy to od osobistych preferencji właściciela. Osobiście w swoim akwarium posiadam tylko żywe rośliny.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

81 komentarzy

 1. Aaaron:

  Wymagają dobrego oświetlenia ? BZDURA !. Dla większości wystarczy fabryczne umieszczone w pokrywie. Wytwarzają niebezpieczne związki ? Rozumiem, że pańskie ryby są takie czyste i wcale nie dostarczają produktów przemiany materii do wody. Ślimaki jedzące rośliny ? Które. Proszę wymienić chociaż 1 gatunek. Jedzą tylko martwe części, przez co dodatkowo oczyszczają. Żeby niebezpiecznie wzrosło stężenie CO2 trzeba by mieć na prawdę gęsto zarośnięte akwarium z full nawożeniem CO2 24h/d. Sam mam holendra - 2b/s CO2 do tego mocne światło, pełne nawożenie i nie zauważyłem jeszcze żadnej przyduchy... Sztuczne rośliny są niebezpieczne, ostre i brzydkie. Nawet w połowie nie przypominają żywych.

 2. Rybak :

  Moje złote ryby zjadły zielone rośliny a zostawiły plastik .... Gdyby nie ten plastik myślałbym ze mam morskie ryby i kamienie .

 3. Lopez:

  Sztuczne roślinki-sztuczne akwarium. Żywe akwarium-żywe roślinki. Nie obrażając nikogo - natura.

 4. Kasia. :

  Sztuczne roślinki trzeba wygotować przed włożeniem do akwarium.?

 5. jimi:

  Bzdura tylko zywe rośliny,naturalne środowisko dla ryb i satysfakcja dla akwarysty że ładnie rosną roślinki.Po za tym obniżają NO3 w akwarium i natleniają nam akwarium.Sztuczne to chyba tylko dla leniwych ale bym nawet nie popatrzył na takie akwarium.Pozdrawiam.

 6. adamus:

  Pan marian z parczewa mimo ze tak dlugo hoduje rybki to wypisujac takie brednie chyba nie do konca rozumie sensu prawidlowo funkcjonujacego akwarium, a pozniej te brednie powielaja adepcji akwarystyki, w prawdziwym akwarium nie ma miejsca na plastikowe roslinki, jak one sa to nie jest akwarium tylko cela dla ryb

 7. danio662:

  Zdecydowanie wolę roślinki żywe rośliny żywe stanowią naturalne siedlisko dla moich rybek a sztuczne nie

 8. btwy:

  Do riba666 rośliny sztuczne nie wydzielają barwników no chyba ze kolega sam robil te roślinki

 9. aqa:

  Ja mam tylko kilka żywych roślin, w większości postawiłam na sztuczne , mam 2 duże akwaria. i uważam że sztuczne do akwariów są idealne! Moje rośliny ani nie płowieją od wody, a wyglądają przepięknie, jak żywe, zresztą komu powiem to nie wierzy ze są sztuczne. No ale kupuje tylko w jednym sprawdzonym sklepie na all Dalia-RP bo rośliny maja idealne i nic pod wpływem wody im się nie dzieje. Jak dobrze się wybierze to sztuczne moim zdaniem będą lepsze

 10. ktos:

  Ja osobiście także jak niektórzy z was wolę roślinki żywe.Dlaczego? odpowiedż jest prosta żywe rośliny są bardziej przystosowane do akwariów a sztuczne no nizbyt gdyż zabarwiają a jeszcze inne załóżmy w kształcie drzewa odpadają gałązki po czym trzeba :)

 11. jacol:

  co wy ludzie piszecie ?? jak można mówić że coś z plastiku jest dobre ??? przecież w akwarium jest stałą koagulacja wody. sztuczne roślinki nawet nie drgną. żywe choć wymagają więcej pracy dają większą satysfakcję z osiągniętego rezultatu. ja osobiście polecam żywe. miałem sztuczne roślinki ale jak zaszły glonami to nie dało ich się doczyścić:/ jedynie straciły barwę :/

 12. riba666:

  mojemu kumplowi zdechły ryby, mówi mi że to z powodu barwnika jakiego wydzielają sztuczne rośliny

 13. Joker:

  Sztuczne rośliny to wymówka dla lenistwa ludzi. Nie wiem jak mógłbym włożyć do mojego akwarium kawał plastiku i jeszcze zachwalać jego zalety. Idąc tropem plastikowych roślin można do zbiornika wrzucić też gumowe rybki, do tego dolać kilka litrów formaliny i już mamy bezobsługowy zbiornik.

 14. welonki i bojowniki:

  Ja uważam, że najlepsze jest połączenie żywych i sztucznych roślin.

 15. Rybcia:

  Wg mnie to żywe rośliny są ładniejsze i sprawiają wrażenie naturalnego siedliska ryb. Ale sztuczne są praktyczniejsze i nie objadają ich rośliny. Osobiście preferuje sztuczne rośliny.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter