Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. włodi:

  z tymi bocjami to ja bym uwazał,oprucz slimaków zjadają również ikre (u mnie zbrojniki przestały się wylęgać).. bocje zjadają wszystko co im do pyska sie zmieści

 2. Aqwa:

  Ja mam pytanie odnośnie tych Anentome Helena. Rozumiem że pożerają te małe slimaki, ale same się nie rozmnażają? Bo jaki z tego byłby pożytek jak zamiast tamtych zrobi mi się plaga tych nowych :) ?

 3. ferbi:

  Ja już pozbyłam się ślimaczków!!!!!!

 4. trtrtrtrttruskawkowy minis:

  slimaki w akwa to najgorsze co akwaryscie moze sie przytrafic czasami przez jego głupote>>

 5. marti:

  jak mam ta sałate przyczepic.?

 6. anonim:

  na ślimaki albo bocje - jak ma się 120ltr i więcej albo Anentome Helena - ŚLIMAK ZJADAJĄCY ŚLIMAKI

 7. ferbi:

  Dzięki za wsparcie. Potrafią się tylko wyśmiewać, ale żaden z nich nie dał rady co robić dalej. Więc bocje u mnie nie zdały egzaminu. Były bardzo fajne, ale niestety zdechły.Tydzień i temu, mąż zakupił mi dwie rybki (sprzedawca mu polecił). Brzydkie jak diabli, ale bardzo spokojne i nie zatruwają życia innym rybkom. Prawie wcale ich nie widać. I faktycznie ślimaczków nie przybywa. Długo szukałam ich nazwy, i dzisiaj znalazłam. Jeżeli komuś może to pomóc w walce ze ślimakami, to są to PLATYDORAS COSTATUS. Jeszcze niewiele wiem na ich temat, ale z tego co się już doczytałam żywią się ślimakami i drobnymi skorupiakami.pozdr...

 8. Rybalt:

  Panowie zejdzcie z biednej dziewczyny (Ferbi), przeciez ryb nie ugotowala. Pomyslcie co my bysmy zrobili bez tych blondynek (brunetek itp). Droga Ferbi serdecznie pozdrawiam i zycze powodzenia w walce ze slimakami, bocje powinny zadzialac.

 9. kangur:

  Paqtryk: jak kupisz bocje to ich nie oddasz bo to najfajniejsze ryby pod sloncem, pozdrawiam

 10. kangur:

  Ferbi: moje bocje nie od razu zainteresowaly sie slimakami. Dopiero po jakims miesiacu slimakow zaczelo ubywac a po okolo czterech calkowicie zniknely. Pozdrawiam

 11. minsc:

  metoda z marchewką działa :)

 12. Columbus:

  Ferbi szkoda mi ciebie i twoich rybek. Podręcznikowa blondynka ;) ale chociaż się pośmiałem troszkę

 13. gibbiceps:

  aha, i jesze jedno do ferbi - nie ma czegoś takiego jak "gubiki"... dzisiejsi akwaryści schodzą na psy...

 14. gibbiceps:

  gratuluje inteligencji ferbi, jasne że plastiku nie można gotować bo się zaczne topić, ręce opadają

 15. GRZECH:

  Do ferbi: Kup dwa ślimaki Anentome Helena i po kłopocie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter