Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. naciia:

  ja miałam też problema ze ślimakami zżerały mi rośliny i wogle . miałam dość i kupiłam bocije tylko 2 . 2 tygodnie i nie ma po nich śladu do dziś . polecam bocje (są dość drogie kupowałam po 20 zł )

 2. olcia:

  Ja mam ślimaczki, zwykłe i świderki, mam plagę, ale z nimi8 nie walczę mam takiego jednego olbrzyma... -- pozdro olka01

 3. Marta..........:

  Ostatnio sprzatałam akwarium 3 g sprawdzałam na wszystkim czy nie ma ślimaków i jaj budze sie jest i ch 6 może 7 dlaczego?

 4. Marta Sztafińska :

  Gdy mamy problem z intruzami takimi jak Ślimaki, zanim je usuniemy musimy się dowiedzieć do czego się mogą przydać? A więc: Ślimaki zjadają glony, aby nam ułatwić oglądanie naszych cudownych rybek. A czym one nam się odwdzięczają za pokarm? Plagą intruzów które mnożą się bez końca! Jak możemy temu zapobiec? Poczytajcie... 1. Przy czyszczeniu naszego szklanego akwarium powzbierać ślimaki i je wypościć na łąkę.. 2. Wybawić je jakąś przynętą.. Np. pożywieniem. 3. Kupić specjalny środek na nie... Lecz uwaga! Może wystąpić też taki przypadek: Dopiero wczoraj kupiliśmy akwarium a już jest w nim plaga oślizgłych ślimaków... Taki problem występuje przeważnie u początkujących wielbicieli małych pływających stworzonek - ryb. Te objawy pojawiają się na skutek: 1. do Zakupionej rybki przyczepił się mały intruz. 2. do żywej roślinki dosłano ślimaka. Jest jeszcze taka możliwość: Każdy hodowca rybek nie chcę mieć w akwarium glonów więc może od przyjaciela\przyjaciółki pożyczyć jednego ślimaczka... Bo przecież jeden ślimaczek nie może zrobić liczącej 100 ślimaków plagi... A jednak!! tu jest błąd!! ślimak jest obojnakiem mianowicie ma dzieci sam ze sobą. Ale jak się okaże niektóre rybki jedzą ślimaki np. bardzo popularny bojownik wspaniały\syjamski. Ale znów jest problem... przecież ryby mogą za dużo pochłaniać ślimaków!! W tedy mogą umrzeć z przejedzenia. a więc najrozsądniej gdy woda jest zanieczyszczona glonami i ślimakami należy po prostu zmienić wodę i posegregować ślimaki czyli: 2 zostawiamy inne wypuszczamy na gród. Gdy są jakieś pytania pisać jak najszybciej odpowiem... Pozdrawiam Marta Sztafińska - wielka wielbicielka rybek...

 5. kolo:

  Ja kupiłem sobie kilka ślimaków Anentome Helena i problem z głowy,lecz teraz muszę dokarmiać je ochotką

 6. akwarystka :):

  ja je rozgniatam palcami i ryby je rozchwytują- najbardziej danio lamparcie

 7. ratt:

  ja mam bocję siatkowaną, tzn są dwie, i mam sporo ślimaków, ale mniej, bo bocje mam od tygodnia ;] stosuje też patent z marchewką ;)

 8. Bodzio:

  Podobno piskorki dają radę ślimakom w sumie to rodzina Bocji.Ma ktoś takie doświadczenia?

 9. Bodzio:

  Podobno piskorki to zabójcy ślimaków, wyczytałem o tym na jakimś forum akwarystycznym.Ma ktoś takie doświadczenia???

 10. Waldi:

  Pomoglem zalozyc akwarium kolezance z pracy. Wszystko jak talala, oczywiscie przed slimakami nie zdolalismy sie ustrzec. Ale zaaplikowalismy najlepsze lekarstwo- bocje. Akwa za male na wspaniale (75 litrow) ale kupila sobie 4 siatkowane. Teraz, po 3 tygodniach, slimakow prawie nie ma a bocje urosly i maja wypchane brzuchy. Jeszcze pare tygodni i zegnajcie slimaczki. POLECAM WSZELKIE BOCJE!!! (w zaleznosci od wielkosci zbiornika)

 11. Zyga:

  A ja polecam bocje siatkowane. Super rybki: jedza slimaki az dym idzie, doskonale czyszcza wszystkie zakamarki w akwarium, ladnie wygladaja i przesmiesznie sie zachowuja.

 12. Wojtas B:

  Mimo że kupiłam tą pułapkę w jakimś sklepie to one dalej się rozmnażają!! CO JA MAM ROBIĆ???

 13. Olcia:

  Miałam tych ślimaków pełno ale już zaczynam panować nad sytułacja (ale nie wiem czy one czasem nie jedzą roślin). Prosze o odp. Z góry dziękuje

 14. Mądrala:

  małe sprostowanie a mianowicie: 1.ślimaki są obojnakami więc nie szukają sobie partnera lub partnerki. 2.Nie zapładniają się same! Być może zostały zapłodnione już w sklepie i po prostu złożyły sobie jajeczka w naszym akwarium.

 15. krewetkiczypusteakwarium:

  ja zawsze jak mam slimaki daje do akwarium sole tak jak na wolnosci (ladzie) na zabicie slimakow uzuwa sie soli:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter