Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. zibi:

  sałata jest dobra na ślimaki ale trzeba ją włożyć do butelki i dopiero w butelce do akwarium ... helenki są fajne ale żeby się rozmnażały to z 20 trzeba kupić... bocje są fajne ale to lenie można te trzy patenty równocześnie plus cierpliwość ,jeszcze co do helenek to potrzebują roślin do składania jajeczek najlepiej jakiegoś rodzaju trawy ...........porada do akwarium conajmniej 100 litrów

 2. barakud111:

  witam. zastanawiam sie na helenami i bocja ale pytanie czy ta ryba moze byc w obsadzie mieczykow,gupikow,molinezji,platynek,glonojadow,bojownikow? toz to szok z tymi slimunami wiecej ich mam niz ziarenek zwirku w akwarium :)

 3. Łukasz :

  Witam serdecznie. Chętnie odkupie odłowione ślimaki. Warszawa Bielany Vincom.kowal@gmail.com Pozdrawiam

 4. wojtas:

  miesiac temu zrobilem w swoim akwarium 112L akcje slimak.byly ich setki nawet bocje nie dawaly sobie rady.wyciagnalem wszystko.zwir wygotowalem ozdoby wyparzylem rosliny namoczylem w misce z nadmanganianem potasu tak ok 20min.oraz w miare mozliwosci skubalem jajeczka z lisci.efekt!!!! od miesiaca ani jednego slimaka!!!!!!!!!!!!

 5. lola:

  Moje ślimaki nie rzuciły się na sałatę...

 6. intar1:

  Moje gupiki i molinezje jedzą ślimaki po czym robią się przez to wzdęte i zdychają ;( I co ?

 7. Mokka:

  Ze ślimakami walczyłam 3 lata. było ich stale kilkaset w akwarium 112 l. Wreszcie pozbyłam się skutecznie tej plagi dzięki helenkom. Wpuściłam 5, potem znowu 5, helenki rozlazły się po akwarium, po jakiś czasie zaczęły się rozmnażać i w ciągu kilku miesięcy wszystkie małe ślimaki zniknęły na dobre! polecam!!!

 8. Izabel_PL:

  Ja wyparzyłam kamienie, wymyłam dokładnie roślinki (były obklejone jajkami), włożyłam rybę do osobnego pojemnika żeby się otrzepała z przyklejonych do niej jajek i narazie nie widzę żadnych ślimaków :-)

 9. sambianX:

  żadnych preparatów , kupić z kilka sztuk helenek i raka , mi wybiły w ciągu 3miesięcy wszystkie ślimaki a wyławiałem ich setke tygodniowo

 10. Wariat:

  Przyjmę każdą ilość ślimaków, czy to tylko 100 sztuk czy kilka słoików wypełnionych skorupkami :P Zbierajcie i piszcie na adres orange45k@wp.pl

 11. Darek:

  jest jeszcze jedna ciekawa metoda: wylapywac slimaki wezem przy spuszczaniu wody (podmianki) - grubszy waz i mozna sie niezle rozbawic, ja juz nie mam z nimi problemu ale bywalo ze po kilkadziesiat wpadalo do wiaderka, idealne do kontroli populacji, u siebie posiadam kilka na stale do czyszczenia, zjadaja to czego inni mieszkancy nie chca sie dotknac, ktos napisal ze rak moze pomoc: niestety mam jednego mamurkowego i slimakami sie nie interesuje :( za to przy kazdej wylince znikalo mi po kilka krewetek

 12. Sabrina:

  w swoim akwarium mam problem ze ślimakami zastanawiam się nad walką z nimi...myślałam o helenkach, ale co jeśli i tych zrobi się zbyt wiele? akwrium 60l

 13. the bil:

  Helenki zakupiłem i nic, tak samo bocje. Ślimaków przybywa.

 14. Zatoczek:

  Od wielu lat mam w akwarium (120l) ślimaki zatoczki. Dno jest czyste - zjadają odpadki (służba sanitarna) , nie są w stanie zniszczyć kryptokoryny czy anubiasa(!)Można zrobić mały eksperyment: do osobnego zbiornika bez kamieni dać ślimaki rośliny i liście sałaty - rośliny raczej nie naruszone a sałata zacznie znikać! Utrzymanie równowagi jest bardzo proste: co tdzień podmieniam ok 50% wody dokładnie odmulając dno - żwirek - potem gdy wylewam wodę na dnie widać jak dużo jest ślimaków. Raczej zmartwieniem jest ich brak niż nadmiar - serio. Pozdrawiam

 15. mice66:

  ale helenki zjadaja tylko jaja, zalazki a slimaka w skorupie raczej się nie chwyta, 20l, 2xhelenka,3mc i dalej slimaki szaleja, bocje dalem ale padla po tygodniu, i szukam dalej, sproboje z salata lub marchwia i najwyzej znowu bocja.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter