Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. ferbi:

  więc ja od zawsze miałam akwa (małe). I nigdy nie miałam problemów ze ślimakami. W moim kawa zawsze goszczą gubiki. w tym roku zafundowałam sobie 120l. Do gubików doszły neony, glonojady i danio, które gania wszystkie moje rybki. Jakie było moje zdziwienie, kiedy któregoś dnia odkryłam maleńkiego ślicznego ślimaczka. Nawet byłam zadowolona, gdyby nie to, że stały się PLAGA. Poczytałam Wasze komenty i ruszyłam do ataku. ugotowałam marchewkę (nie wiem po co, go rybki i glonojady dokarmiałam sałatą- rybki żyją)włożyłam ją na noc i to był BŁĄD. Rano miałam pomarańczową wodę. Kolejny krok- gotowanie i zmiana wody. gotowanie- kolejny BŁĄD. nie wszystko można gotować. Efekt był taki, że musiałam zainwestować w nowy filtr (stary się powyginał). dobra zmieniłam wodę, umeblowałam akwarium, rybki na miejscu- ja szczęśliwa!!! Pozbyłam się ślimaczków. NA dwa tygodnie. Załamanie- ślimaczki WRÓCIŁY!!! No to poleciałam kupiłam bocje. Zyskałam fajne rybki. Ślimaczki mam nadal - i to jeszcze więcej. codziennie wyławiam te cholery. Bocja wcale nie jest nimi zainteresowana. Dobra- ktoś tu napisał, aby nie dokarmiać ich. to teraz pytanie:ile dni moje rybki przeżyją bez jedzenia? one przecież też muszą jeść. Już sama nie wiem co mam robić, a może znajdzie się ktoś mądry kto mi pomoże?

 2. Jeronimo:

  jakiego koloru i jak duże są jajka?

 3. paqtryk:

  patryk. po waszych komentarzach i poradach ruszam do boju. wygraly bocje.kupie cale stado a pozniej oddam w dobre rece. oczywiscie w nagrode za dobra robote.

 4. Manieczek:

  Mam 200litrowe akwa pojawily mi sie tam slimaki po dolozeniu nowych roslin, zastanawialem sie na kupnem helenek ale boje sie o moje swiderki gdyz takie tez posiadam w moim akwarium, nie wiem co robic zastanawialem sie nad jakimis rybami ale boje sie o krewetki...

 5. drentvy:

  ja się ciesze, że mi się rozmnażają bo w drugim akwie mam bocje które je lubią i mam zamiar łapać co jakiś czas i przerzucać do nich. Wczesniej juz skutecznie zajęły się ślimakami także się nie boję. Mam jedna dorosłą i dwie małe bocje siatkowane,

 6. KOJOT:

  ja jeszcze nigdy nie miałem ślimaków chociaż mam już akwa mam prawie 3 miesiące : )

 7. Kalina:

  Ja też miałam ten problem, ale kupiłam Bocję. Po tygodniu nie było śladu po ślimakach. :)

 8. kara:

  Ja nie kupowałam ślimaka i było dobrze. Z miesiąc po kupieniu akwarium wylazł mi nie wiem z kąd jeden, mały niewinny ślimak. Boje się, że jest szkodliwy lub się rozmnoży. Usunąć go z akwarium aby nie spełniła się któraś z obaw???

 9. maciek:

  ja mialem tezu duzo slimakow kupilem helene zjadla mi wszystki ale teraz mam pelno helen jedne na drugie zamienilem slimaki

 10. kangur:

  NaTaLa001: kup sobie bocje, jak masz male akwa kup te mniejsze. Efekt nie bleskawiczny ale murowany, no i zyskasz fajne i ciekawe rybki, Pozdrawiam

 11. Piotrek:

  Ok a jeżeli ma krewetki to bocje zjedza je.... próbowac z sałata?

 12. NaTaLa001:

  Ja ma bardzo dużo ślimaków w akwarium.Czasami wkładam ze cztery marchewki i tam ślimaki się osadzają i w tedy je wyciągam ale one i tak się rozmnażają.Co mam robić?Moje ślimaki mają jakąś chorobę robią się całe białe kiedyś miałam ich w akwarium bardzo mało już myślałam, że mi się wypleniły,ale na drugi dzień patrze rozmnożyły mi.Się co mam?? robic?

 13. patka:

  u mnie nie ma najmniejszego ślimaczka bo mam 2 bocje.

 14. Sycyliusz:

  U mnie w akwarium slimaków była cała masa. Zastosowałem 2 metody: 1- w małym słoiczku po koncentracie wpóściłem na sznurku do akwa przynętę(gotowana marchewka i banan)Po nocnej wyrzerce ze 20 slimaków wyłowiłem i unicestwiłem 2- Dwie Heleny zrobiły swoje,efekty widoczne dopiero po 3 tyg. bo się ślimakożercy adoptowali... Ale ważne że jest teraz juz spokój.

 15. wojtek :

  ja miałem mnóstwo slimaków i kupiłem 2 bocje i jest ich coraz mniej

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter