Usuwanie ślimaków z akwarium

Pewnego dnia wpatrujesz się w swoje akwarium i zauważasz niewielkiego ślimaka na szkle. Wygląda on bardzo nieszkodliwie. Tydzień później ślimak ten ma pół tuzina towarzyszy. Zanim się zorientujesz, zbiornik zarasta nimi.

Skąd one pochodzą? Jak się tak szybko rozmnożyły? Co można zrobić, aby ich się pozbyć? Każdy kto ma zamiar zwalczać ślimaki wie, że jest to nieustępliwa bitwa, ale są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać je w impasie.

Skąd pochodzą?

Po założeniu akwarium, nie było tam ani jednego ślimaka, więc skąd on pochodzi? Ślimaki zazwyczaj przybywają do zbiornika na roślinach jako niewielki skorupiaczek, którego najprawdopodobniej nie zobaczyliśmy lub jako kilka jajeczek, których nie usunęliśmy w trakcie mycia roślinek (ewentualnie kamieni, korzeni lub żwiru). Czasami przybywają też z rybą, do której się mogły przyczepić. Potrzebny jest jeden zabłąkany ślimak lub kilka jaj, a Twoje piękne akwarium może przemienić się w oazę dla ślimaków.

Jak się rozmnażają?

Być może najbardziej zadziwiającą rzeczą o ślimakach jest to jak one mogą się tak szybko rozwinąć. Często można usłyszeć: „Ale był tylko jeden”. To prawda, mógł być tylko jeden, jak najbardziej ślimaki nie potrzebują swojej zbyt wielkiej populacji, aby się rozmnożyć. Nie ma potrzeby dla ślimaka, aby znaleźć sobie partnera lub partnerkę. Pojedynczy ślimak sam zapładnia swoje własne jaja i tak oto kilka tygodni później staje się on samotną matką!

Ponadto nie jest niczym dziwnym dla ślimaków, że spędzają one dzień będąc pochowanymi w podłożu, wychodzą tylko w nocy na posiłek. Ten słodki ślimaczek ma najprawdopodobniej tuziny, jeżeli nie setki braci, mieszkających pod żwirem. Każdy z nich może mieć dzieci sam ze sobą, więc niezaskakujące jest, że Twój ślimakowy problem może rosnąć bardzo szybko ja grzyby po deszczu.

Panowanie nad ślimakami

Chociaż ślimak ma tę zaletę, że może rozmnażać się szybko i chować po rozmaitych kątach, wciąż możesz wygrać z nimi tą bitwę. Wszystko co musisz zrobić, to użyć swoich nadrzędnych zdolności. Ślimaki mogą być zwabione na zewnątrz poprzez liść sałaty, który przed snem możemy przyczepić do szyby w akwarium. Rano powinna znaleźć się tam cała rodzina ślimaków zajadających się sałatą z której je zbierzesz i usuniesz. Nie wyeliminujesz każdego ślimaka tą metodą, ale możesz zapanować nad ich liczbą.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w akwarium ryb zjadających ślimaki. Jakiekolwiek bocje chętnie skosztują obiad w postaci ślimaków. Będą one przeczesywać żwir, ssąc wszelkie ślimaki, jakie znajdą się w jej zasięgu. Ryby z rodziny piskorzowatych potrafią nawet zanurzyć się sporo pod podłoże w swoim polowaniu na ślimaka. Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką.

Wreszcie należy pamiętać o zmniejszeniu ilości pokarmu jaki dajemy rybom. Mniej żywności równa się mniej ślimaków. Redukując ilość pokarmu danego rybom, redukujemy ilość pokarmu ślimakom, dzięki czemu nie są one w stanie tak szybko się rozmnażać.

Zapobieganie

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze ślimakami jest niedopuszczenie do dostania się ich do zbiornika. Po zakupie ryb, upewnij się czy w worku nie znajduje się jakiś mały ślimak lub jego jajeczka. Jeśli planujesz zakup żywych roślin to przygotuj je przed włożeniem ich do zbiornika (jeśli znajdowały się w akwarium, w którym mogły znajdować się ślimaki). Opcje moczenia roślin obejmuje:

Ałun – przygotować roztwór zawierający około jedną łyżkę stołową ałunu na 2 litry wody. Zanurzyć rośliny na dwa do trzech dni, a następnie spłukać dobrze przed posadzeniem w zbiorniku.

Wybielacz – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz półtora kubka wybielacza. Zanurzyć roślinki do pięciu minut, następnie moczyć je kolejne pięć minut w zwykłej wodzie z dodatkiem antychloru. Na koniec dobrze spłukać wodą. Należy pamiętać, że kruche rośliny mogą być uszkodzone przez roztwory wybielaczy. Jednak wybielacz jest najbardziej skutecznym sposobem na zabicie ślimaków oraz pozbycie się ich jaj. Sposób rzadko stosowany i raczej nie polecany.

Nadmanganian potasu – przygotować roztwór zawierający około 4 litry wody oraz pół łyżki nadmanganianu potasu. Zanurzyć na 15 minut, a następnie dobrze spłukać przed posadzeniem w akwarium.

Zaleca się także przed założeniem akwarium, ugotować żwirek oraz kamienie. Wysoka temperatura zabije wszystkie ślimaki oraz jajeczka. Należy włożyć je do garnka z wodą i gotować przez przynajmniej 40-60 minut.

Ponadto na rynku dostępne są liczne gotowe preparaty zwalczające ślimaki oraz pułapki na ślimaki.

Pamiętaj, że kilka ślimaków w akwarium niekoniecznie jest złą rzeczą. Zjadają one glony oraz resztki pokarmu spożywanego przez ryby. Tak długo, kiedy kontrolujesz ich liczbę, tak długo mogą żyć w Twoim akwarium.

Artykuł przesłany przez Pana Mariana Nowaka z Parczewa. Dziękujemy.

277 komentarzy

 1. Kantti:

  Witam mam 240l akwarium i musze powiedzieć że od jakiś 3 miechów mam właśnie ślimaki pewnie w jakaś roślinka którą kupiłem, miała jajeczka tych pasożytów . Teraz mam ich setki zjadły mi całą roślinność nie wiem jak mam się ich pozbyć próbowałem na marchewkę i kupiłem z 10 tych ślimaków co jedzą ślimaki czy jakoś tak i nie jest wstanie zwalczyć tej plagi nawet myłem wszystkie rośliny, akwarium i wciąż są eh. ma ktoś jakiś pomysł ??

 2. Ja:):

  Witam!u mnie też ślimaki stanowią problem..mam kiryski,zbrojniki,2 neonki, krewetki... i mnóstwo ślimaków...jak zaradzić rozmnażaniu się ich?pozdrawiam :)

 3. Jacenty:

  Bocja Wspaniała i po kłopotach ze ślimakami. Bardzo polecam tą rybkę. Moja doskonale dogaduje się z innymi gatunkami i wcale nie jest agresywna. Do tego jest z niej trochę uciechy, bo potrafi odpoczywać w najróżniejszych pozycjach - stojąc na ogonie, na grzbiecie...

 4. ZdzichoD:

  Ja też miałem problem ze ślimakami, były już ich setki.Pozbyłem się ich w nie zamierzony sposób, kupując kolcobrzuchy. Teraz wrzucam ślimaki z innego akwarium. Na przekąskę

 5. poganka:

  ja moje niekochane zatoczki wyłapałam do ostatniego na liść sałaty. Trochę to trwało, ale dałam radę. Teraz mam problem , który nazywa się MAŁŻORACZEK. Oblepione szyby, termometr, skorupa z kokosa służąca za kryjówkę dla rybek i wyssane brzydkie rośliny. Mam to cudo od lata i brak mi już pomysłów.

 6. miłośnik "czerwonoliców":

  ...Proponuję do akwarium ze ślimakami wpuścić ze dwa żółwie czerwonolice:) Przynajmniej podjedzą sobie skorupiaków:)

 7. Bartek:

  Witam wszystkich! Córka ma małe akwarium (25l). Kiedyś pojawił się pierwszy ślimak i była radość. Potem ślimaków były dziesiątki i powstał problem... Tygodniowo usuwałem po 50 szt i do tego kilka gniazd z jajami... Rozwiązaniem okazała się Helenka, bardzo ładny drapieżny ślimak. Po roku w akwarium utrzymuje mi się stan kilka ślimaków na jedną Helenkę, a wśród kamyków ciągle znajduję puste muszelki. Każdemu polecę to rozwiązanie - humanitarne i bezbolesne! Pozdrawiam serdecznie!

 8. HIPIS 98:

  DWA LATA TEMU JAK MIAŁEM STARE AKWARIUM TO MI SIĘ TE MAŁE SUKINKOTY POJAWIŁY,MUSIAŁEM SIĘ POZBYĆ TYCH ŚLIMAKÓW BO MOJE WSZYSTKIE RYBKI MI POZDYCHAŁY PRÓBOWAŁEM JE WYŁAWIAĆ SIATKĄ ALE WSZYSTKO NA NIC.TERAZ UWAŻAM ŻEBY MI TO SIĘ NIE POWTÓRZYŁO.

 9. łukasz:

  mam problem ze ślimakami,codziennie rano zabijam ręcznie po 20 sztuk a na drugi dzień w to miejsce mam nową porcje ślimaków trochę się czuje jak don kichot.nie chcę kupować bocji bo mam sporo rybek w akwarium i nie chcę go przerybić,także nie pozostaje mi nic innego tylko walka wręcz z najeźdzcą. pozdro dla wszystkich

 10. ANIA:

  Tak bocja jest rewelacyjna na ślimaki. W moim 250l. akwarium miałam setki ślimaków. JEDNA BOCJA PORADZIŁA SOBIE Z NIMI W DWA TYGODNIE. TERAZ NIE MAM ŚLIMAKÓW I ZJADA MI KUBIKI.

 11. wera5510:

  Bardzo dużo ludzi uważa że ślimaki to pożyteczne stworzenia, ale są też mimo wszystko szkodnikami. Miałam całą plagę ślimaków i kompletnie nie umiałam nad nimi zapanować, znajdowały się wszędzie i zjadały mi roślinki. Niedawno zmieniłam obsadę na pielęgnice i...ślimaki zniknęły z czego mimo iż są pożyteczne bardzo się cieszę :D

 12. aga:

  A ja polecam bocje rewelacja to ą psy na ślimaki :) Wcześniej miałam dużo Teraz poszukuję ślimaków

 13. GALAKTYKA - zanjdź mnie na forum ;):

  POLECAM - mam ślimaczki takie jak na obrazku uchodzą za złe ślimaki, ale to się u mnie nie sprawdza! Jeśli chcesz ograniczyć ich populację (możliwe nawet do 1% wystarczy podmienić wodę i nie dopuścić do wody kwaśnej (w tym też brudnawej, wpadającej lekko w zieleń).

 14. rsv:

  karasie ozdobne zjedzą każdą ilość ślimaków

 15. BOJO:

  JA to tak mialem ze kumpel mial problem z nimi a ja taka kontrole ze bralem pol szklanki tych slimakow i wrzucalem do swego AKWA Bocje je zjadaly a one oczyscily mi baniak Slimaki sa DOBRE!!i potrzebne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter