Problematyczne glony w akwarium

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są glony? Skąd się pojawiają w akwarium? Jakie są ich rodzaje? Jak im w bezpieczny sposób zapobiegać?

Czym są glony?

Glony należą do królestwa roślin, a zaklasyfikowane są do plechowców (Thallophyta). Inna nazwa glonów to algi. Ich budowa jest dosyć prosta. Często nazywane są roślinami niższymi (bardziej pierwotnymi). Asymilują dwutlenek węgla oraz ich skład chemiczny mało znacząco różni się od roślin wyższych. Mogą przybierać formę od mikroskopijnych jednokomórkowych organizmów do ogromnych morskich chwastów, które występują w oceanach i morzach. Rozprzestrzeniają się pod postacią bardzo drobnych (mikroskopijnych rozmiarów) gamet i zarodników. Zauważalne są tylko w większej masie pod postacią zielonej powłoki na szybie lub zmętnienia wody. Występują również glony nitkowate, które wytwarzają na przedmiotach długie nici, kłaczki, meszek oraz inne kształty. Glony posiadają ogromy potencjał rozrodczy. Z upływem czasu przystosowały się do życia w wodach najróżniejszego rodzaju. Duża ilość gatunków potrafi egzystować w stanie pozornego wysuszenia przez długi czas. Potrafią również przemieszczać się w górnych warstwach atmosfery przy pomocy wiatru. Należy pamiętać również o fakcie, że glony stanowią naturalny element życia ryb. Zaopatrują w pożywienie wiele gatunków ryb roślinożernych oraz narybek. Odpowiednio wkomponowane mogą stanowić nawet element dekoracyjny w zbiorniku.

Najczęściej występujące rodzaje glonów w akwarium:

1. Zielenice.

Do tego rodzaju należy bardzo wiele gatunków występujących w domowych akwariach. Do zielenic należą glony wielokomórkowe wodne oraz jednokomórkowe (głównie) wodne. Zielenice nie ukrywają zielonego pigmentu (chlorofilu) za pomocą innych barwników. Zauważalne są gołym okiem jako zmętniała zielona woda jeśli występują w bardzo dużych ilościach. Oprócz zazielenienia wody zielenice mogą występować pod postacią: zielonego nalotu na szybach akwarium, nitkowatego meszku mającego około 1,5-2,5 cm na korzeniach oraz kłaczki ‘’waty” pomiędzy roślinami.

2. Okrzemki

Występują pod postacią cieniutkiej powłoki pojawiającej się na szybach, żwirze i kamieniach. W dobrych warunkach świetlnych mają kolor zielony, zaś w złych są koloru brązowego. Występują w akwariach w których jest wysoki poziom fosforanów i azotanów.

3. Sinice

W akwariach występują pod postacią galaretowatych kawałków na roślinach i kamieniach. Potrafią opanować całe akwarium. Wytwarzają toksyny, które są bardzo szkodliwe dla ryb akwariowych. Preferują wysoki poziom fosforanów i azotanów oraz intensywne oświetlenie.

4. Ramienice (Nitella)

Wyglądem są zbliżone do rogatka, jednakże są bardziej zwiotczałe. Posiadają okółki igłowatych pędów bocznych przypominających liście.

5. Gałęzatka

Należą do rodzaju zielenic. Mają formę krzaczastą, która przyrasta do podłoża. Gałęzatka kulista przybiera formę zbitych darni, która ma kształt kuli. Stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny.

Skąd pojawiają się glony?

Ogólnie rzecz ujmując nikt nie jest w stanie zapobiec przywędrowaniu glonów do swojego akwarium. Mogą się dostać razem z roślinami i ślimakami. Również powietrze jest pełne zarodników glonów.

Zakwit wody

"Zakwit wody” jest to szybkie namnożenie się glonów, które objawia się zmętnieniem i zabarwieniem wody. Jeśli woda jest koloru zielononiebieskiego to może to świadczyć o wysokiej zawartości sinic. W trakcie "zakwitu wody” glony zalepiają skrzela rybom. Ponadto zjawisko to powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie. Główna przyczyną niekontrolowanego wzrostu glonów jest intensywne światło słoneczne. To właśnie ono pobudza glony do zakwitu. Zbliżone skutki powoduje również zbyt jaskrawe oświetlenie sztuczne lub za długi czas naświetlania akwarium. Inwazję glonów może potęgować również wysokie stężenie fosforanów, węglanów oraz siarczanów. Zbyt mała ilość roślin w zbiorniku również może pomóc rozwojowi glonów. Na szybki rozwój glonów najbardziej narażone są akwaria świeżo założone. W początkowej fazie dojrzewania zbiornika często pojawiają się zielone nici na szybach oraz zmętnienie wody. Dzieje się tak, ponieważ mikroskopijny plankton nie ma prawie żadnej konkurencji w ‘’wyścigu” po fosfor i azot. W akwarium ‘’starym” również może nastąpić gwałtowny rozwój glonów, ponieważ woda zawiera wiele nawozów powstałych z martwych części roślin oraz wydzielin ryb.

Jak przeciwdziałać niekontrolowanemu zagęszczeniu glonów?

1. Nie narażać akwarium na działanie światła słonecznego.
2. Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.
3. Zamontowane oświetlenie musi być odpowiedniego typu oraz mocy.
4. Systematyczne podmienianie części wody pomaga zachować właściwe stężenie związków fosforu i azotu.
5. Zbiornik należy obsadzić odpowiednią ilością roślin. Z czasem możemy wprowadzić roślinność wolno pływającą.
6. Pojawiające się na różnych przedmiotach glonowe naloty oczyszczamy.
7. Wprowadzamy do zbiornika gatunki ryb, które żywią się glonami (glonojady), Do tego celu najbardziej nadaje się grubowarg syjamski (młode osobniki) oraz grubowarg złotopręgi.
8. Ograniczyć ilość glonów możemy również zakwaszając wodę dwutlenkiem węgla.
9. Możemy również zamontować filtr biologiczny z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie.
10. W przypadku braku rezultatów po zastosowaniu wcześniej wymienionych metod możemy zastosować specjalny środek przeciw glonom. Stosujmy je ściśle według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście najlepsze są metody naturalne pozbywania się glonów.

Dziękuje za uwagę.

66 komentarzy

  1. Pulsar:

    Z zakwitem wody walczyłem ponad 5 tygodni w akwarium 140 l.. Wymieniałem 40% wody codziennie, z kranu i filtra odwróconej osmozy.ograniczyłem światło, karmienie ryb, odmuliłem dno jak tylko byłem w stanie w gęsto zarośniętym zbiorniku.Caly szas podawalem CO2 z butli na przemian z mocnym napowietrzaniem.Filtr kubelkowy byl czyszczony dwa razy dziennie.Próbowałem seachem clarity(w ogóle nic nie zmienił). nic nie pomagało..będąc bliski restartu przypadkiem trafiłem na preparat ACUREL F. postąpiłem zgodnie z instrukcja na opakowaniu i z zegarkiem w reku po 60min miałem najczystsza wodę jaka w życiu widziałem! mam zdj robione co 15min jak się zmienia klarowność ale niestety nie mogę ich tu dołączyć.Niestety po 24 godzinach problem zaczol stopniowo powracać..dodawałem przez następne 3 dni mniejsze ilości tego preparatu i dozując trzy razy więcej Seachem Excel(CO2 w plynie) niż zaleca producent i woda wróciła do przejrzystego stanu. juz od dwóch tygodni utrzymuje krystaliczna przejzystosc bez dodawania ACUREL F i stosując ciągłe nawożenie(mikro-makro, CO2 w płynie i butli) i normalne oświetlenie...(mam nadzieje ze wygrałem w tej bitwie;)Mieszkam w USA i ACUREL F łatwo tu kupić. nie wiem czy w polsce jest dostępny.

  2. malyssj:

    Witam jak ktoś chciał by usunąć glony w wapienia filipińskiego to mam jeden sposób znika 99% glonów z kamienia potrzebne będą duża miska kwasek cytrynowy 5x20g 1L octu woda ok 5L żeby zakryć wodą cały kamień myjka ciśnieniowa. no wiec wlewamy ocet do miski w wapieniami zalewamy wodą do tego wlewamy przygotowany roztwór z kwasku cytrynowego odstawiamy to na 2-3 godziny i po tym czasie traktujemy kamienie myjką efekt piorunujący

  3. Aga009:

    Heh ja też mam małe glony na szybach w akwa 25 l. Ale to zostawię dla krewetek :)

  4. FRANK:

    Jak ja miałem okrzemki w starym akwarium to musiałem je codziennie czyścić w końcu akwarium sprzedałem a rybki wydałem

  5. Akwarystka21:

    Do: AKWARZYSTA chyba akwaRysta, nie?;) W zoologach znajdziesz mnóstwo preparatow na glony. Ja z takim problemem uporalam sie z ,tetraplant algumin'. Nie jest zbyt drogi- ok 10zl 100ml a zuzywasz 5ml na 5-10l wody. Pozniej woda jest brazowa wiec dodaj uzdatniacz po kuracji ;)

  6. Marta:

    Co do glonojadów to one wcale nie są takie super do zwalczania glonów ja miałam tak że mi glonojad najadł się glonów i po prostu zdechł

  7. AKWARZYSTA:

    Ja praktycznie mam tylko glony w postaci włosków na liściach. Mam 1 labeo i 1 glonojada i tysiace śliaków świderków. I tak mam glony co robić!!????

  8. cwietka:

    ZIELONA HERBATKA :)))) Zielona hebratka naprawdę pomaga. W moim akwarium zabiła wszystkie glony w zaledwie 12 godzin po jej dodaniu. Na różnych forach akwaryści podają dwojaki zestaw: 1 łyżeczka lub 2 na 250 mm wody - dla okolo 50 litrowego akwarium. Polecam wypróbowanie zaledwie jednej łyżeczki na zaparzany kubek i przeliczenie go na około 75 / 80 litrów wody. Herbate wlewamy do akwarium po jej wystygnieciu do temp. zbliżonej do wody w akwarium. Nie należy wlewać całej szklanki od razu. Nejlepiej rozcieńczyć ok 20-25 proc. naparu z okolo 1 l wody z akwarium i rozlać po całej jego tafli. (nadmiar herbaty wlany od razu szkodzi rybom podatnym na zmianę ph - to rośnie w górę w niezbyt przewidywalnej skali. Za duża ilość zielonej herbatki widoczna jest po mieczykach. Te zwalniają i trzymają się dna akwarium) Zalecane jest zwiększenie napowietrzania. Zielona herbata potrafi dość szybko wykończyć glony więc przygotować się należy na podmianę wody i czyszczenie dna akwarium. Garbniki zawarte w herbacie osadzają się w akwarium i nadają brązowany kolor. Ten pozostaje na dość długo. Nie wiadomo dokładnie jak działają związki hemiczne zawarte w herbacie na mieszkańców akwarium. Im mniej związków chemicznych w herbacie tym lepiej. Uwagi... Metoda ta nie jest zalecana przez akwarystów. Pomaga zabić glony, ale najczęściej nie daje gwarancji ponownego zakwitu wody. Zalecane jest znalezienie przyczyny wykwitu glonów -tych jesj jednak wiele. Przyznam się, że metodę wypróbowałem w totalen desperacji, gdy akwarium nie zdążyło się jeszcze ustabilizować a wykwit glonów związany był z uszkodzeniem pompy filtra.

  9. Piterr:

    glonojad lub kto woli Zbrojnik niebieski odżywia się GLONAMI i leżącymi na dnie resztkami pokarmów. ja mam osobiście 5 glonojadów jedna dużą samice (naprawdę dużą) 2 średnie samce i jeszcze dwa małe samice i z glonami nie mam problemów . pozdrawiam

  10. MAJ:

    ludzie mam tylko jedną prośbę nie piszcie "glonojady" bo potem początkujący akwaryści kupują zbrojnika niebieskiego, który absolutnie do zjadania glonów się nie nadaje... tak było ze mną ... sprzedawca aby sprzedać wszystko Wam wciśnie...

  11. cnyhoo:

    Na glony jest tylko jeden psrawdzony sposób, a w zasadzie są to dwie zasady, które trzeba stosować równolegle. 1.Regularnie (co 10 dni) podmieniać 30-40% wody w akwarium 2. Stosować dużą nadfiltrację (ja na 120l akwarium mam w sumie 4 fitry o łącznej mocy 2000 l/h) Woda krystaliczna, ryby zadwolone, rośliny rosną jak szalone, dno czyste jak po wypłukaniu, nie ma konieczności stosowania żadnej chemii.

  12. Diana:

    Czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi w moim akwarium? Akwarium 100 litrów(filtr AQUA SZUT do 150 litrów) woda podmieniana raz w tygodniu, nie ma zielonego zabarwienia kilka liści miało nitkowate narośle z glonów więc te liście wycięłam ale od jakiegoś czasu mam problem bo glony (tak podejrzewam) doprowadzają aż do zatrzymania filtra, gdy go wyczyszczę mam spokój na około tydzień, a potem znów jest zalepiony czymś w postaci szarej galaretki. wspomnę, że filtr czyszczę bardzo dokładnie wodą z akwarium. dno akwarium również jest czyściutkie rybki nie przekarmiane, karmione przy wyłączonym filtrze. Co robić aby pozbyć się tego nalotu który zatrzymuje mi filtr? Może ktoś miał taki problem i udało mu się z tym poradzić.Pomóżcie

  13. zibiiza:

    CZYTAM TO I SIĘ DZIWIE .. NIE JESTEM ZAWODOWCEM MAM AKWARIUM 5-6LAT. POWYŻEJ 400L 2m X 0,6m X 0,7m...obsada dużo roślin, skalary, bocje wspaniałe i neony od dna 8cm żwiru. wymieniam 100-150 litrów wody raz w tygodniu po wymianie dodaję soli z aloesem . codziennie węgiel w płynie i to tyle...I NIGDY NIE MIAŁEM ANI TYCI GLONA ...jedyny problem to nadmiar roślin co dwa tygodnie wiadro do wyrzucenia,,,

  14. Beata:

    Mam 550 litrowe akwarium.Kilkakrotnie miałam gwałtowny wylęg glonów różnego rodzaju.Stosowaliśmy rozmaite środki, mieliśmy wielki zewnętrzny filtr, całą walizę odczynników i chemikaliów do badania wody i ... nic.Filtr nie działał jak należy, chociaż wiodącej marki na rynku, chemikalia wskazywały jakieś kompletne bzdury, a glony rosły w siłę.Najpierw wymienilismy filtr na wewnętrzny , przez jakis czas był spokój, ale potem znowu glony dały znać.W końcu wkurzyłam się, Wymyłam szyby szorstką gąbką na którą wlałam ok. pół łyżeczki zwyczajnego octu, wymieniliśmy gąbką w filtrze na zwykłą watę, wiskozową, po tygodniu wata była zielono brązowa, ale woda czystsza.Po kolejnej wymianie waty woda jest kryształowa. Aha, zapomniałam, że mamy też \"panel service\" w postaci 10 otosków i jednej kosiarki. Reasumując: otoski + kosiarka + gąbka z octem+ wata w filtrze= czyste akwarium bez glonów.Pozdrawiam.

  15. chipis:

    glonojad może pomóc?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter