Jednokomórkowe glony z rodzaju zielenic potrafią w krótkim czasie sprawić, że woda stanie się zielona. Jest to sygnał, iż w naszym zbiorniku nie panuje równowaga biologiczna. Z glonami trzeba postępować jak z chorobą tzn. lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyczyną ich pojawienia się jest zbyt duża ilość składników odżywczych zawartych w wodzie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów powodujących szybkie obumarcie glonów, jednakże ich długofalowe działanie jest bardzo wątpliwe. Obumarłe glony opadają na dno oczka wodnego i tym samym stanowią doskonały pokarm dla nowych glonów. Glony najszybciej rozwijają jeśli w naszym zbiorniku jest dużo substancji odżywczych oraz światła. Glony są szczególnym problemem w okresie wiosennym, ponieważ przy niskich temperaturach rozwijają się zdecydowanie szybciej od roślin wodnych.
Co robimy, aby glony nie opanowały naszego oczka wodnego?
- Ograniczamy zbyt mocne nasłonecznie poprzez posadzenie roślin i krzewów rzucających częściowy cień na zbiornik wodny. Do ocienienia zbiornika i uniemożliwienia glonom zdobywania składników pokarmowych bardzo dobrze nadają się również rośliny wodne takie jak: grążele, lilie wodne, ponikło, rzęśl, rdestnica, wywłócznik, zdrojek, jaskry oraz okrężnica. Duża ilość roślin skutecznie zapobiega szkodliwemu rozwojowi glonów. Pamiętajmy, że zbytnio ocienione oczko wodne nie będzie się nadawało do uprawy większości roślin wodnych. Zbiorniki wodne najlepiej jest budować w miejscach, gdzie światło słoneczne będzie padało przez około 4-5 godzin na dobę.
- Ograniczmy ilość zbędnych substancji pokarmowych. Ryby powinny dostawać tyle pokarmu, ile będą w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Przykładowo karasie ozdobne posiadają bardzo słabą przemianę materii i dlatego do zbiornika wydalają pokarm ledwo nadtrawiony. Ponadto należy usuwać martwe części roślin, zwierząt itp.
- Zapobiegamy wymywaniu ziemi bogatej w składniki odżywcze z brzegów zbiornika do wody oraz nie nawozimy roślin wodnych. Ziemia na której rosną rośliny nie powinna być żyzna.
- Glony nitkowate wyławiamy za pomocą grabi lub innego narzędzia. Powtarzamy czynność w razie potrzeby.
- Zastosowanie wydajnego filtra biologicznego również pomaga w walce z glonami.
Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad to z całą pewnością będziemy się cieszyć pięknem oczka wodnego pozbawionego szkodliwych i mało estetycznych glonów.
2 komentarzy
Ania:
16.08.2010 21:58a jakie ryby można dokupić do oczka wodnego w celu walki z glonami? jest jakiś gatunek zimnolubnego glonojada lub kosiarki?
Susie:
01.08.2009 22:58Mój sąsiad hoduje ryby {w oczku} w brązoowej nienatlenianej i niefiltrowanej wodzie przeżyło mu pare rybek, teraz to wylęgarnia kijanek