Problematyczne glony w akwarium

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są glony? Skąd się pojawiają w akwarium? Jakie są ich rodzaje? Jak im w bezpieczny sposób zapobiegać?

Czym są glony?

Glony należą do królestwa roślin, a zaklasyfikowane są do plechowców (Thallophyta). Inna nazwa glonów to algi. Ich budowa jest dosyć prosta. Często nazywane są roślinami niższymi (bardziej pierwotnymi). Asymilują dwutlenek węgla oraz ich skład chemiczny mało znacząco różni się od roślin wyższych. Mogą przybierać formę od mikroskopijnych jednokomórkowych organizmów do ogromnych morskich chwastów, które występują w oceanach i morzach. Rozprzestrzeniają się pod postacią bardzo drobnych (mikroskopijnych rozmiarów) gamet i zarodników. Zauważalne są tylko w większej masie pod postacią zielonej powłoki na szybie lub zmętnienia wody. Występują również glony nitkowate, które wytwarzają na przedmiotach długie nici, kłaczki, meszek oraz inne kształty. Glony posiadają ogromy potencjał rozrodczy. Z upływem czasu przystosowały się do życia w wodach najróżniejszego rodzaju. Duża ilość gatunków potrafi egzystować w stanie pozornego wysuszenia przez długi czas. Potrafią również przemieszczać się w górnych warstwach atmosfery przy pomocy wiatru. Należy pamiętać również o fakcie, że glony stanowią naturalny element życia ryb. Zaopatrują w pożywienie wiele gatunków ryb roślinożernych oraz narybek. Odpowiednio wkomponowane mogą stanowić nawet element dekoracyjny w zbiorniku.

Najczęściej występujące rodzaje glonów w akwarium:

1. Zielenice.

Do tego rodzaju należy bardzo wiele gatunków występujących w domowych akwariach. Do zielenic należą glony wielokomórkowe wodne oraz jednokomórkowe (głównie) wodne. Zielenice nie ukrywają zielonego pigmentu (chlorofilu) za pomocą innych barwników. Zauważalne są gołym okiem jako zmętniała zielona woda jeśli występują w bardzo dużych ilościach. Oprócz zazielenienia wody zielenice mogą występować pod postacią: zielonego nalotu na szybach akwarium, nitkowatego meszku mającego około 1,5-2,5 cm na korzeniach oraz kłaczki ‘’waty” pomiędzy roślinami.

2. Okrzemki

Występują pod postacią cieniutkiej powłoki pojawiającej się na szybach, żwirze i kamieniach. W dobrych warunkach świetlnych mają kolor zielony, zaś w złych są koloru brązowego. Występują w akwariach w których jest wysoki poziom fosforanów i azotanów.

3. Sinice

W akwariach występują pod postacią galaretowatych kawałków na roślinach i kamieniach. Potrafią opanować całe akwarium. Wytwarzają toksyny, które są bardzo szkodliwe dla ryb akwariowych. Preferują wysoki poziom fosforanów i azotanów oraz intensywne oświetlenie.

4. Ramienice (Nitella)

Wyglądem są zbliżone do rogatka, jednakże są bardziej zwiotczałe. Posiadają okółki igłowatych pędów bocznych przypominających liście.

5. Gałęzatka

Należą do rodzaju zielenic. Mają formę krzaczastą, która przyrasta do podłoża. Gałęzatka kulista przybiera formę zbitych darni, która ma kształt kuli. Stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny.

Skąd pojawiają się glony?

Ogólnie rzecz ujmując nikt nie jest w stanie zapobiec przywędrowaniu glonów do swojego akwarium. Mogą się dostać razem z roślinami i ślimakami. Również powietrze jest pełne zarodników glonów.

Zakwit wody

"Zakwit wody” jest to szybkie namnożenie się glonów, które objawia się zmętnieniem i zabarwieniem wody. Jeśli woda jest koloru zielononiebieskiego to może to świadczyć o wysokiej zawartości sinic. W trakcie "zakwitu wody” glony zalepiają skrzela rybom. Ponadto zjawisko to powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie. Główna przyczyną niekontrolowanego wzrostu glonów jest intensywne światło słoneczne. To właśnie ono pobudza glony do zakwitu. Zbliżone skutki powoduje również zbyt jaskrawe oświetlenie sztuczne lub za długi czas naświetlania akwarium. Inwazję glonów może potęgować również wysokie stężenie fosforanów, węglanów oraz siarczanów. Zbyt mała ilość roślin w zbiorniku również może pomóc rozwojowi glonów. Na szybki rozwój glonów najbardziej narażone są akwaria świeżo założone. W początkowej fazie dojrzewania zbiornika często pojawiają się zielone nici na szybach oraz zmętnienie wody. Dzieje się tak, ponieważ mikroskopijny plankton nie ma prawie żadnej konkurencji w ‘’wyścigu” po fosfor i azot. W akwarium ‘’starym” również może nastąpić gwałtowny rozwój glonów, ponieważ woda zawiera wiele nawozów powstałych z martwych części roślin oraz wydzielin ryb.

Jak przeciwdziałać niekontrolowanemu zagęszczeniu glonów?

1. Nie narażać akwarium na działanie światła słonecznego.
2. Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.
3. Zamontowane oświetlenie musi być odpowiedniego typu oraz mocy.
4. Systematyczne podmienianie części wody pomaga zachować właściwe stężenie związków fosforu i azotu.
5. Zbiornik należy obsadzić odpowiednią ilością roślin. Z czasem możemy wprowadzić roślinność wolno pływającą.
6. Pojawiające się na różnych przedmiotach glonowe naloty oczyszczamy.
7. Wprowadzamy do zbiornika gatunki ryb, które żywią się glonami (glonojady), Do tego celu najbardziej nadaje się grubowarg syjamski (młode osobniki) oraz grubowarg złotopręgi.
8. Ograniczyć ilość glonów możemy również zakwaszając wodę dwutlenkiem węgla.
9. Możemy również zamontować filtr biologiczny z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie.
10. W przypadku braku rezultatów po zastosowaniu wcześniej wymienionych metod możemy zastosować specjalny środek przeciw glonom. Stosujmy je ściśle według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście najlepsze są metody naturalne pozbywania się glonów.

Dziękuje za uwagę.

66 komentarzy

 1. grubsonix:

  ja mam problem z czarnymi nitkowatymi glonami w akwarium.nie wiem czy nie jest to spowodowane dawaniem zbyt duzej ilosci płatków do karmienia które zalegają dno i zanieczyszczają dno.teraz używam pokarmu mrozonego.mam tez zamontowane zwykłe świetlówkiw pokrywie i pewnie dlatego światło nie jest odpowiednie i może dlatego te glony rosną?co myślicie?

 2. mjkonin:

  artykuł jest oki, aczkolwiek zgadzam się z przedmówcą, iż brakuje przykładowych fotek. Sam mam problem z takimi małymi czarnymi niteczkami.

 3. a240:

  jak kolega wspomniał brak fot

 4. Anka:

  Artykuł ok. ;)

 5. HiWay:

  Moim zdaniem brakuje przykładowych zdjęć przy konkretnych glonach. Ludzie się nie znają generalnie - lepiej aby mieli porównanie do tego co nawiedza ich akwarium :)

 6. seb:

  super.... dzięki za rady, mam nadzieję, że się przydadzą nie tylko mi :-))

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter