Problematyczne glony w akwarium

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym są glony? Skąd się pojawiają w akwarium? Jakie są ich rodzaje? Jak im w bezpieczny sposób zapobiegać?

Czym są glony?

Glony należą do królestwa roślin, a zaklasyfikowane są do plechowców (Thallophyta). Inna nazwa glonów to algi. Ich budowa jest dosyć prosta. Często nazywane są roślinami niższymi (bardziej pierwotnymi). Asymilują dwutlenek węgla oraz ich skład chemiczny mało znacząco różni się od roślin wyższych. Mogą przybierać formę od mikroskopijnych jednokomórkowych organizmów do ogromnych morskich chwastów, które występują w oceanach i morzach. Rozprzestrzeniają się pod postacią bardzo drobnych (mikroskopijnych rozmiarów) gamet i zarodników. Zauważalne są tylko w większej masie pod postacią zielonej powłoki na szybie lub zmętnienia wody. Występują również glony nitkowate, które wytwarzają na przedmiotach długie nici, kłaczki, meszek oraz inne kształty. Glony posiadają ogromy potencjał rozrodczy. Z upływem czasu przystosowały się do życia w wodach najróżniejszego rodzaju. Duża ilość gatunków potrafi egzystować w stanie pozornego wysuszenia przez długi czas. Potrafią również przemieszczać się w górnych warstwach atmosfery przy pomocy wiatru. Należy pamiętać również o fakcie, że glony stanowią naturalny element życia ryb. Zaopatrują w pożywienie wiele gatunków ryb roślinożernych oraz narybek. Odpowiednio wkomponowane mogą stanowić nawet element dekoracyjny w zbiorniku.

Najczęściej występujące rodzaje glonów w akwarium:

1. Zielenice.

Do tego rodzaju należy bardzo wiele gatunków występujących w domowych akwariach. Do zielenic należą glony wielokomórkowe wodne oraz jednokomórkowe (głównie) wodne. Zielenice nie ukrywają zielonego pigmentu (chlorofilu) za pomocą innych barwników. Zauważalne są gołym okiem jako zmętniała zielona woda jeśli występują w bardzo dużych ilościach. Oprócz zazielenienia wody zielenice mogą występować pod postacią: zielonego nalotu na szybach akwarium, nitkowatego meszku mającego około 1,5-2,5 cm na korzeniach oraz kłaczki ‘’waty” pomiędzy roślinami.

2. Okrzemki

Występują pod postacią cieniutkiej powłoki pojawiającej się na szybach, żwirze i kamieniach. W dobrych warunkach świetlnych mają kolor zielony, zaś w złych są koloru brązowego. Występują w akwariach w których jest wysoki poziom fosforanów i azotanów.

3. Sinice

W akwariach występują pod postacią galaretowatych kawałków na roślinach i kamieniach. Potrafią opanować całe akwarium. Wytwarzają toksyny, które są bardzo szkodliwe dla ryb akwariowych. Preferują wysoki poziom fosforanów i azotanów oraz intensywne oświetlenie.

4. Ramienice (Nitella)

Wyglądem są zbliżone do rogatka, jednakże są bardziej zwiotczałe. Posiadają okółki igłowatych pędów bocznych przypominających liście.

5. Gałęzatka

Należą do rodzaju zielenic. Mają formę krzaczastą, która przyrasta do podłoża. Gałęzatka kulista przybiera formę zbitych darni, która ma kształt kuli. Stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny.

Skąd pojawiają się glony?

Ogólnie rzecz ujmując nikt nie jest w stanie zapobiec przywędrowaniu glonów do swojego akwarium. Mogą się dostać razem z roślinami i ślimakami. Również powietrze jest pełne zarodników glonów.

Zakwit wody

"Zakwit wody” jest to szybkie namnożenie się glonów, które objawia się zmętnieniem i zabarwieniem wody. Jeśli woda jest koloru zielononiebieskiego to może to świadczyć o wysokiej zawartości sinic. W trakcie "zakwitu wody” glony zalepiają skrzela rybom. Ponadto zjawisko to powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie. Główna przyczyną niekontrolowanego wzrostu glonów jest intensywne światło słoneczne. To właśnie ono pobudza glony do zakwitu. Zbliżone skutki powoduje również zbyt jaskrawe oświetlenie sztuczne lub za długi czas naświetlania akwarium. Inwazję glonów może potęgować również wysokie stężenie fosforanów, węglanów oraz siarczanów. Zbyt mała ilość roślin w zbiorniku również może pomóc rozwojowi glonów. Na szybki rozwój glonów najbardziej narażone są akwaria świeżo założone. W początkowej fazie dojrzewania zbiornika często pojawiają się zielone nici na szybach oraz zmętnienie wody. Dzieje się tak, ponieważ mikroskopijny plankton nie ma prawie żadnej konkurencji w ‘’wyścigu” po fosfor i azot. W akwarium ‘’starym” również może nastąpić gwałtowny rozwój glonów, ponieważ woda zawiera wiele nawozów powstałych z martwych części roślin oraz wydzielin ryb.

Jak przeciwdziałać niekontrolowanemu zagęszczeniu glonów?

1. Nie narażać akwarium na działanie światła słonecznego.
2. Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.
3. Zamontowane oświetlenie musi być odpowiedniego typu oraz mocy.
4. Systematyczne podmienianie części wody pomaga zachować właściwe stężenie związków fosforu i azotu.
5. Zbiornik należy obsadzić odpowiednią ilością roślin. Z czasem możemy wprowadzić roślinność wolno pływającą.
6. Pojawiające się na różnych przedmiotach glonowe naloty oczyszczamy.
7. Wprowadzamy do zbiornika gatunki ryb, które żywią się glonami (glonojady), Do tego celu najbardziej nadaje się grubowarg syjamski (młode osobniki) oraz grubowarg złotopręgi.
8. Ograniczyć ilość glonów możemy również zakwaszając wodę dwutlenkiem węgla.
9. Możemy również zamontować filtr biologiczny z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie.
10. W przypadku braku rezultatów po zastosowaniu wcześniej wymienionych metod możemy zastosować specjalny środek przeciw glonom. Stosujmy je ściśle według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście najlepsze są metody naturalne pozbywania się glonów.

Dziękuje za uwagę.

66 komentarzy

 1. andrejus:

  Po pierwsze w kuli trzyma sie kwiatki nie rybki. A juz absolutnie nie bojowniczka.

 2. WłaścicielkaBetty:

  Witam, też mam problem z zmętnieniem wody i glonami w moim akwarium (7 l) mam w nim kamyczki , sztuczną roślinkę i Bojownika , ograniczyłam już oświetlenie, i stosuję się to rad wyżej opisanych, lecz nadal te glony się utrzymują. Jak mogłabym w szybki sposób się ich pozbyć ? Proszę o pomoc :). Z góry Dziękuję :)

 3. Yap:

  ELA: Brudne kamyczki umyj. Nie dziwię się glonkowi, że zdechł. W takim małym akwa... O jedno zero powinno być więcej. Dla glonów minimum litraż to nie 10l tylko 100l.

 4. ELA:

  witam, mam akwarium 10L, filtr z napowietrzaniem, zamek, światełko, kamyczki i glonojada albinosa- no właściwie już nie bo zdechł i nie wiem czemu. Jak wiecie czemu kamyczki na dnie robią się takie brązowe brudne to proszę poradźcie. I nie wiem dlaczego glonek zdechł to już druga rybka która mi zdechła nie wiem dlaczego. Proszę o radę co zrobić z tymi brudnymi kamyczkami.

 5. Saradyn:

  Najlepszy sposób na glony to zakwaszanie wody,szyszką olchy czarnej,kora dębu,torf.Domowym sposobem robimy wywar z owych składników dodajemy do zbiornika aż uzyskać kolor lekko brązowy.Czynność powtarzać co 10 dni.Duża zawartość garbników ogranicza ekspansje glonów wszelakich rodzaji.Należy tu jednak zachować systematyczność w zakwaszaniu gdyż jednorazowe użycie wywaru działa tylko na jakis czas iwszystko powraca do normy zabieg należy powtażać

 6. Yap:

  12 to za mało na 5 gupików i 3 platki. Sztuczną roślinę wyrzuć natychmiast! Jest zła. Kup prawdziwą. Jak już to silniejszy filtr 4,2w i 25 l akwarium:-).

 7. daniiel:

  Na glony w 100% pomagają ślimaki -tylko kupujcie takie co mozna kontrolować ich rozród - inaczej nie pozbędziecie sie ich ;)

 8. Robert:

  Witam serdecznie mam pewien problem,mianowicie kupiłem synowi małe akwarium 12l. problem polega na tym że po wymianie wody 2-3 dni woda robi się mętna mam 5 gupikówi 3 platki,sztuczna plastikowa roslina,oraz filtr wewnętrzny z możliwoscią napowietrzania wody.Jeżeli ktos miał podobny problem i go rozwiązał proszę o kontakt przez e-mail robson.nt@interia.eu lub o podpowiedz.

 9. robaczek:

  moim zdaniem kosiarki choc jedza glony sa bee gdy tylko glonow zabraknie zaczynaja jesc rosliny molinezja nieradzi sobie ze wszystkimi rodzajami glonow zbrojniki tylko jak sa malutkie puzniej tylko zwykly pokarm ktos pisal o krewetkach amano sa dobre pod warunkiem ze mamy taka obsade ryb ktore ich nie zjedza otoskow nigdy niemialem mam akwarium 126 l za malo swiatla 0,3 w na 1 litr +odblysniki rosliny mi rosna co2 z bimbrowni i problem w postaci glonow na szybach i jak to piszecie czarnych dla mnie to one sa ciemno brazowe glony porastajace anubiasa z szybami sobie poradze ale jak pozbyc sie tych na anubiasie bo widze ze glon przechodzi mi na inne rosliny macie jakis przepis bo zadne zywe stworzenie tego nierusza a krewetek niemoge posiadac gdyz mam 3 pielegniczki kakadu ktore chetnie je zjadaja obsada akwarium to te 3 kakadu 2 ramirezki para mieczykow 4 kiryski i 1 niesmiertelny nenonek (bylo 30 ale kakadu je zjadly)kilka slimakow (z tych zwyklych zjadajacych rosliny ale puki co zjadaja glony na szybach) bardzo bym prosil o przepis na te glony porastajace rosliny

 10. Rammek:

  Mikołaju po pierwsze nie glonojad tylko zbrojnik niebieski :) Po drugie kup sobie kilka grubowargów syjamskich (potocznie zwane kosiarkami) bo one w porównaniu do zbrojników (glonojadów) zjadają glony :) Do tego kup kilka krewetek amano i powinny Ci bałagan posprzątać ;)

 11. mikołaj:

  Więc mam problem z glonami mam już:glonojada,tabletki na glony i preparat a one rosną i rosną.Co mam robić

 12. Paulina:

  Ja mam brązowe glony (okrzemki) urzywam drapaka do zdzierania glonów z szyb , ale po 2 dniach znowu cała szyba jest brązowa nawet rośliny , i wszystkie kamyczki !

 13. producent kreweci :

  A jakie masz parametry NO3 i PO4?, powodem może być przerybienie, duża ilość garbników i jeszcze kilka. Przede wszystkim sprawdź PO4 to główny powód powstawania glonów.

 14. darek:

  mam problem z wodą jak wymienie to po kilku dniach robi się żółta.jaki może być tego powód?

 15. producent kreweci:

  Kupę informacji ale kiepsko przydatnych, podstawowe glony to zielenice ukochane przez krewecie red cherry, nitki nielubiące CO2, okrzemki wrażliwe na światło i sinice zakochane w rybim pokarmie. Porady w stylu kup kosiarkę czy glonojada można wsadzić między bajki. Owszem żrą ale bardzo krótko a co później? WC?. Z tej trójki najlepszy jest otosek ale dużo bardziej wrażliwy na parametry wody. Krewetkarium mam częściowo wystawione na działanie słońca z uwagi na główny składnik diety kreweci. W głównym akwarium jak łapię nitki to oznaka zakończenia cyklu rozprężania "nawozu w butli", jak coś brązowego to wszystkie świetlówki do wymiany. Te zielone króciutkie niteczki i delikatny zielony osad na szybie to objaw prawidłowo pracującego zbiornika. Baniak bez tego zielonego to baniak w akwarystycznym czekający na potencjalnego kupującego. Niezarybiony w ciągu tygodnia baniak przy mojej kranówie NO3-0 ppm to baniak w którym po tygodniu zaczyna się umieranie roślin. To fakt że cykl azotowy się w pewnym momencie zamknie, ale potrwa to dłużej niż miesiąc. Na początek lepiej po "dojrzeniu" wody wpuścić dwie rybki chyba, że ktoś zacznie wcześniej nawozić macro i micro. Oczywiście z głową i w dużo mniejszych dawkach niż zalecane na opakowaniach. Docelowo i tak dojdziemy do tego, że nie kupuje się "nawozu do chwastów" w zoologicznym, a komponuje w oparciu o konkretne zapotrzebowanie. Podstawowym nawozem jest jednak nadal światło i CO2.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter