Raki są stworzeniami ogromnie zróżnicowanymi pod względem gatunków. Wyróżniamy raki o różnych, nawet bardzo oryginalnych kolorach i ciekawej budowie. Poniżej przedstawionych jest kilka najpopularniejszych gatunków raków.
Rak marmurkowy
Zdecydowanie jest to najpopularniejszy gatunek raków spotykanych w akwarystyce słodkowodnej. Jego ciało ma brązową barwę, ale pokryte jest również ogromną ilością plamek i kropek, które w połączeniu przypominają kolorystycznie marmur (stąd nazwa). Czasami można spotkać również inne odmiany barwne tego gatunku: białe, niebieskie i czerwone. Wszystkie mają również jaśniejsze plamki na całym pancerzu, jednak te barwne odmiany występują rzadko. U tego gatunku występują tylko samice, dlatego też raki te rozmnażają się partenogenetycznie. Raki te są stosunkowo nieduże (rzadko kiedy udaje się osiągnąć 10 cm), dlatego też akwarium nie musi być tak duże jak do profesjonalnej hodowli. Wystarczają zbiorniki od kilkunastu litrów pojemności. Raki marmurkowe są agresywne w stosunku do swoich współlokatorów, dlatego nie należy trzymać ich z innymi zwierzętami (rybkami, krewetkami, czy ślimakami). Rzecz ma się podobnie z roślinami, które zostają szybko zjedzone. Temperatura właściwie dowolna z przedziału od 4 do 30 stopni.
Rak szlachetny, zwany również rakiem rzecznym
Ten gatunek raka jest znacznie większy od poprzednika, bo osiąga długość ponad 20 cm. Pochodzi z Europy i występuje również w polskich, czystych wodach. Ma dość duże i masywne szczypce, którymi poluje na pożywienie. Kolor pancerza może być niebieskawy lub nieregularnie brązowo-szary. Jeden z najdłużej żyjących raków. Odżywia się głównie roślinnością wodną, rzadziej małymi zwierzętami lub larwami. Jak większość raków aktywny jest głównie w godzinach nocnych. Rozmnaża się jesienią, samica opiekuje się jajami oraz młodymi rakami, aż do pierwszego zrzucenia pancerza.
Z powodu zmniejszającej się liczebności raków szlachetnych, w Polsce gatunek ten znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Ginących.
Rak błotny
Kolejny rak, który w naturze występuje w Polskich wodach. Jest bardzo podobny do poprzednika lecz jego szczypce są trochę większe i węższe. Dorasta do dwudziestu centymetrów długości, choć czasami zdarzają się osobniki dużo większe. Żywi się podobnym pokarmem jak rak szlachetny, jednak żyje w wodach również mniej czystych, zamulonych. Rozmnażanie przebiega tak samo jak u poprzednika. Samce są większe od samic.
Rak ten również jest gatunkiem zagrożonym w Polsce i wpisany jest do PCKZ.
Rak florydzki
Jest to jeden z popularniejszych i ciekawszych raków w hodowli akwariowej. Osiąga długość ciała do kilkunastu centymetrów i ma brązową lub niebieską barwę. W zbiornikach domowych częściej spotykana jest ta druga odmiana. Rak ten może współżyć z rybami. Ponadto nie powinien uszkadzać dużych i silnych roślin (żywi się małymi i obumierającymi). Temperatura wody powinna wynosić ponad 20 stopni. Jak większość raków, gatunek florydzki lubi zbiorniki o dużej powierzchni dna i ogromnej ilości kryjówek, jaskini i grot.
Rak ten jest polecany wszystkim początkującym hodowcom ze względu na łatwość w utrzymaniu i walory estetyczne.
Rak niebieski (Yabby)
Kolejny rak, występujący w hodowli w silnie niebieskich kolorach. W naturze można spotkać również odmiany szare lub szaro-niebieskie. Są rakami o wspaniałych walorach estetycznych i niezwykle pięknie wyglądają w akwarium. Dorastają do kilkunastu centymetrów długości. Zjadają przeważnie martwą materię organiczną. Nie powinny atakować rybek, jeżeli nie są przegłodzone. Jeżeli trzymane są w grupach po kilka sztuk, w akwarium powinno zapewnić się im dużą ilość kryjówek, gdyż podczas zrzucania pancerza mogą być zjedzone przez inne osobniki.
Rak morelowy
Bardzo ładny gatunek raka, dorastający do 10 centymetrów długości, o oryginalnej morelowej barwie. Jest wspaniałą ozdobą akwarium pomimo, że nie powinno trzymać się go w grupach (mogą być agresywne w stosunku do siebie). Karmimy go pokarmem dla raków, krewetek lub po prostu warzywami. Lubi zjadać słabe i obumierające części roślin akwariowych.
Raczek z Patzcuaro
Jest to jeden z mniejszych raków (stąd nazwa raczek). Dorasta do zaledwie 4 – 5 cm, ale pomarańczowa barwa ciała sprawia, iż warto go mieć w swojej hodowli. Gatunek ten można trzymać nawet w małych zbiornikach. W akwariach o pojemności około 100 litrów można postarać się o kilkanaście sztuk, a nawet udaje się go rozmnożyć. Nie niszczy roślin i nie atakuje ryb. Parametry wody powinny być zbliżony do tych z jeziora Patzcuaro, czyli: temperatura od 15 do 25 stopni, pH w granicach 9 (ważne by nie było obojętne, ani kwasowe), twardość około 14-16 dkH. Karmimy pokarmem roślinnym, martwymi ślimakami (ale niedużych rozmiarów), larwami komarów.
Rozmnażanie jest dość proste. Osobniki 4-ro miesięczne są już gotowe do rozrodu. W zależności od dobrania parametrów wody i rodzaju podawanego pokarmu, samica składa do 50-60 sztuk jaj, przeważnie nocą. Po kilku tygodniach można zaobserwować już bardzo drobne (3 mm) młode osobniki. Należy wtedy chronić je przed zjedzeniem przez innych lokatorów zbiornika.
Rak luizjański
W naturalnym środowisku jest to brązowy rak osiągający kilkanaście centymetrów. W hodowli spotykanych jest natomiast wiele barwnych odmian. Najpiękniejsze z nich to biała, czarna, niebieska, fioletowa i pomarańczowo-czerwona. Chcąc trzymać je w swoim zbiorniku, nie musimy zapewniać jakiś wielkich wymogów. Temperatura między kilka, a dwadzieścia kilka stopni, pH około obojętnego. Lubią się chować, więc przydają się różne kryjówki. Akwarium powinno mieć dno o dość dużej powierzchni. Rak luizjański żywi się roślinami, warzywami, glonami, a nawet innymi, mniejszymi gatunkami zwierząt. Urozmaicanie pokarmu sprzyja hodowli tego gatunku.
Rak czerwonoszczypcowy
Gatunek ten należy do jednego z większych trzymanych w akwarium. Potrzebuje dużych zbiorników. Kilka osobników tego raka w za małym zbiorniku będzie powodem do ich walk, często na „śmierć i życie”. Akwarium powinno zawierać dużo kamiennych kryjówek, a woda powinna być dobrze filtrowana. Atakuje nawet większe od siebie rybki, a rośliny nie utrzymają się długo w jego towarzystwie, dlatego zdecydowanie nie nadaje się do akwarium roślinnego. Żywi się wszystkim, od roślin i warzyw, po rybki i inne zwierzęta akwariowe. Jest bardzo barwny (kolory od zielonego po niebieski) i żółto nakrapiane. Samce od samic odróżniają czerwone kreski na szczypcach.
Ten gatunek nie jest polecany początkującym akwarystom!
Rak mandaryn
Jeden z ładniejszych raków hodowanych w akwariach, pochodzący z Florydy. Dorasta do 8 centymetrów długości, a jego ciało przyjmuje kolor od żółto-pomarańczowego po pomarańczowy. Warunki hodowlane to: temperatura w granicach 15-20 stopni, pH około 7,5, długość dna zbiornika przynajmniej 0,6 metra, oświetlenie niezbyt mocne, gdyż jego oczy są wrażliwe na światło. Jest raczej spokojny. Żywi się głównie pokarmem roślinnym, martwą materią i mniejszymi zwierzętami (są wszystkożerne).
38 komentarzy
Paweł:
29.01.2014 19:21kupie raki parki do stawu oczka wodnego prosze o kontakt ppaul76@wp.pl
Janusz:
10.12.2013 22:34Poszukuję raka błotnego do stawów. Z chęcią kupię kilka par do dalszego rozmnożenia w stawach. Kontakt Warszawa 609662597
agacia991@op.pl:
09.11.2013 16:28Poszukuje raka mandaryn, yabby albo podobnego w warunkach hodowli i rosnącego do 10 cm. Gdyby ktoś miał jakieś ciekawe raczki proszę o kontakt: agacia991@op.pl Warszawa
ewe89:
04.06.2013 20:55Kupie niebieskiego raka yabby,prosze o kontakt 791-394-633
tomus.l@wp.pl:
04.02.2013 12:01Mam na pozbyciu raka YABBI niebieskiego mlodego około 2 miesiace wielkośc około 4 cm. Jak by co to prosze o kontakt
Przemek:
28.01.2013 17:45Jestem z Okolic Gorzowa :p Mam raka luizjańskiego całego białego :D Z początku był agresywny w stosunku do Ryb atakował je ( w pierwszym starciu z bojownikiem zaatakował go i wyrwał mu kilka \' piór \') ale po 2 - 3 dniach znalazł sobie miejsce i Wszystko jest ok :D Roślin nie niszczy tylko ma jeden kawałem korzenia z mchem i co chwile Go podskubuje :)
kreska:
18.01.2013 11:52ja mam w domu raka morelowego
Tomasz:
22.03.2012 13:14Kolego "max" raki marmurkowe są niebieskie tylko wtedy gdy woda w akwarium ma odczyn PH w okolicy 4,5 w przeciwnym razie będą szaro brązowe. Takiego PH żadna ryba raczej nie przetrzyma dłużej może jedynie Skalar ale nie na dłuższą metę, po prostu ktoś cię nabił w butelka sprzedając marmurka w kolorze niebieskim
bożydarzielski:
12.03.2012 11:37ja mam marmurka z Fauny w Gemini ( akwa 45 l ) świetny rak , roslinek nie niszczy , a od tygodnia tylko bojownika załatwił. Inne rybki tylko podskubuje. Je bardzo duzo dżdżownic , pokarmu dla rybek marchewke , dobierał się też do Helenek ale są za twarde.
max:
07.03.2012 15:28mam raka marmurkowego niebieskiego stracił kolor co mam robić???
Dominik:
06.03.2012 12:50Sprzedam raki luizjańskie! Młode mają po 1-2,5cm. Cena szt. 7zł kontakt: tel:725797050 e-mail:Dominik@tabor.pl Lokalizacja: Warszawa
Tomek:
08.02.2012 12:48szukam raka YABBY lub FLORYDZKIEGO w Tarnowie
Szymon:
02.02.2012 14:39ile kosztuje rak mandaryn?
darek:
17.01.2012 12:36Posiadam raka florydzkiego na sprzedaż. Warszawa, info pod nr tel. 517 356 625
Animal:
29.12.2011 09:46Mam pytanie czy mogę mieć raka Florydzkiego z bocjami wspaniałymi?