Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a w niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki. Lecz niestety, wbrew wszelkim przesądzam, w kuli nie możemy trzymać ŻADNEJ żywej ryby. Często kule nie posiadają podstawowego sprzętu jak: filtr, grzałka, więc np. złote rybki szybko duszą się z braku tlenu w wodzie. W akwarium o okrągłym kształcie często jest zaburzona wymiana gazowa lub jej brak, co wiadomo, źle wpływa na ryby a czasami powoduje śmierć. Także zaburzona jest równowaga biologiczna. Rybka może pływać w kółko, co powoduje choroby błędnika (psychika) i nawet po przeniesieniu jej do akwarium prostokątnego, pływa w kółko nie kontrolując tego lub umiera. Kula nie posiada kątów. Każde zwierze, nawet ryba gdy źle się czuje, chowa się w kącie. W kuli, cały czas jest zestresowana bo nie ma gdzie się schować. 

                                            

Zniekształcone ściany kuli, stresują rybkę, co czasami prowadzi do ślepoty! Na dodatek, rybka w kuli jest podatna na choroby poprzez ciągły stres.

                                            

Wiele osób pisze: "Moja rybka jest w kuli już długo i ma się dobrze!" Lecz potem okazuje się, że rybka leży na dnie, rzadko je, prawie nie pływa, często choruje, jednym słowem męczy się. Mam nadzieję, że ten artykuł przemówi wielu ludziom i sprzedawcom do rozumu, i w końcu nie będzie tyle rybek w kulach. Pozdrawiam, Andrzej22.

Redakcja portalu serdecznie dziękuje za przesłany artykuł.

310 komentarzy

 1. iza:

  Kule są spoko czepiacie się bez powodu wystarczy wstawić roślinkę i jakiś zamek czy coś ( ja akurat mam taką czaszkę) i rybki mają się dobrze

 2. Łukasz:

  Na początku śmiałem się z tego artykułu. Nim bardziej się wczytywałem tym bardziej zaczął mnie ten tekst przekonywać. A otóż ponad 2 lata trzymałem welona w kuli. Po tych 2 latach kupiłem większe akwarium prostokątne. Dokupiłem też drugą rybkę. Ryba z akwarium kulistego po wpuszczeniu do tego drugiego zachowywała się bardzo dziwnie-leżała bokiem na powierzchni wody, nie schodziła na samo dno akwarium(tak jakby nie miała siły). Po tygodniu ryba zaczęła pływać bokiem i wcale nie chciała się przekręcać do normalnej pozycji. Nie chciała także jeść. Na drugi dzień ryba zdechła. Teraz wiem, że ta ryba miała chorobę błędnika(psychika). Po tym moim doświadczeniu widać, że akwarium kuliste na prawdę niszczy rybę. Myślę, że moje przeżycie będzie przestrogą dla tych co trzymają lub chcą trzymać ryby w kulistym akwarium. Pozdrawiam.

 3. frff:

  ale to smutne. pierwszy raz poszłam do zoologicznego , pani poleciła mi małą kulę, i niebieskiego bojownika. teraz usiadłam i czytam o tej kuli :) a wystarczy , że te naczynia szklane... byłyby z kątami .....

 4. m.:

  W kuli nie da się umieścić filtra i napowietrzacza - bzdura kupiłem filtr zamieściłem przyssawki i pięknie działa i filtruje... woda jest czysta napowietrzona i do tego wymusza ruch więc ryby czują się jak w rzece gdzie delikatny nurt się wytwarza w związku z posiadaniem filtra z napowietrzaczem... ryby są w świetnej kondycji a że jest ich tam bardzo mało a kula jest największa z rozmaiarów więc dobrze im tam... pozdrawiam m.

 5. Aga:

  Zgadza się mam Welonka w akwarium i czuje się świetnie. Nigdy bym go nie dała do kuli to jest męczarnia dla rybek

 6. Marysia :

  Nawet krewetki mogą oszaleć w kuli, miałam mało lat lat i tego nie wiedziałam, ale po paru dniach zmarły:( no ludzie jak chcecie męczyć rybki to męczcie siebie później powiecie dosyć ryby też czują dosyć ale ludzie na to nie zwracają uwagi, w moim domu teraz obowiązuje ZAKAZ kuli!!!

 7. jula:

  Kula? Jeśli już to taka z filtrem itp. Po 1 zgodzę się z Irmą w oceanie kąt ? No właśnie wystarczą rośliny. są również duże akwaria kule możemy tam wsadzić statek czy domek w tedy rybka morze się schować . W przypadku tego małego rośliny są ok ale do niego nie wkładajmy welonki morze jakąś mniejszy okaz ? będzie mieć więcej miejsca. ;) Pozdro

 8. Mardok:

  Mam dużą kulę 25 litrów.1 bojownik i 2 bojowniczki,żwirek na dnie,kamień ,2 muszle i roślinkę.rybki pływają po całej kuli,czasami chowają się do muszli i w roślinkę.Karmię przeważnie żywymi robaczkami.Teraz jak jest cieplej ,woda częściej się brudzi i muszę ją wymieniać co kilka dni.Ogólnie rybki wygladają na szczęśliwe....hehee

 9. Odpowi Adam:

  Jestem rybim terrorystą. Miałem bojownika kilka lat. Kilka lat w kuli - biedak, jakie męczarnie musiał przeżywać. Miał żwirek, roślinki, napowietrzanie, ogrzewanie, regularnie myte akwarium, różne tam dzyngle i "zabawki"... W sklepie "mieszkał" w akwarium o rozmiarach mniej-więcej 10cmx10cm, to moja kula musiała być dla niego nie lada królestwem. Aha - nie trzymałem go w kuli akwariowej, tylko w normalnej, chyba przeznaczonej dla kwiatków. Taki ze mnie potwór ;P

 10. Misiek03:

  Kule powinny być zabronione, a ludzie z nich korzystający dostawać wysokie grzywne.

 11. Nieznajoma:

  Do kuli nadaje się plastikowa rybka. Owszem są takie kule w których jest filtr i grzałka ale to nie wyklucza tego że rybka krąży w kółko. Choćcie tak sobie w kółko i w kółko a najlepiej Ci co nie wierzą załóżcie sobie na głowę kule. Tak samo czują się welonki i bojowniki,a poza tym welonki rosną do a nawet powyżej 20 cm.

 12. Andrzej Nowak:

  pamiętajcie welonki nie można trzymać z rybami typu skalar albo sum rekini bo zjedzą wasze welonki

 13. ewka:

  Dobrze, że zobaczyłam ten artykuł zanim kupiłam kulę

 14. FRANK:

  Moim zdaniem trzymanie ryb w kuli powinno być zabronione

 15. czacha:

  Uważam, że kule są nieodpowiednie. Sam miałem kulę i rybki krótko mi pożyły

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter