Pielęgnacja i choroby roślin akwariowych

Rośliny przez miliony lat ewoluowały i dostosowywały się do warunków panujących w danym środowisku. Z tego powodu często zdarzają się problemy związane z funkcjonowaniem roślin w akwarium, ponieważ natura przystosowała je do życia w swoim środowisku naturalnym. Pomimo licznych zabiegów pielęgnacyjnych często zdarza się, że rośliny zaczynają chorować. Najczęstsze problemy to: powstawanie białych lub szarawych osadów, rośliny nie rosną lub rozpadają się, obumieranie liści itp. Większość tego typu problemów związana jest zachwianiem równowagi biologicznej wody. Wirusy i bakterie powodujące choroby zdarzają się rzadziej.

Woda

Woda pobierana przez nas do akwarium zawiera wiele substancji wpływających negatywnie na rośliny i inne organizmy żywe. Substancje te dostają się do wody z zanieczyszczonego środowiska. Nie ma raczej co liczyć na nagłe poprawienie się jakości dostępnej przez nas wody. Jednakże musimy spróbować dostosować parametry wody do tolerowanego poziomu przez dane rośliny. Do tego celu mogą posłużyć dostępne na rynku testy do wody akwariowej. Szczególną uwagę należy wrócić na twardość ogólną, twardość węglanową oraz pH.

Oświetlenie

W ciągu doby nie należy oświetlać roślin akwariowych dłużej niż 12 godzin oraz krócej niż 10 godzin. Warto zastosować specjalny włącznik czasowy, który sam będzie włączał i wyłączał światło. Wiele roślin po określonej godzinie składa liście do pozycji spoczynkowej.

Nawożenie

Szybko rosnące rośliny potrafią w krótkim czasie wyjałowić wodę z żelaza oraz mikroelementów. Często wystarczy samo podmienianie wody , jednakże często wskazane jest zastosowanie nawozów. Rośliny uprawiane w zbiorniku bez ryb i innych organizmów żywych należy nawozić fosforem i azotem. Z minerałów najczęściej w domowych akwariach brakuje węgla. Niskiemu poziomowi węgla często towarzyszy zbyt wysoka wartość pH. Niska zawartość węgla powoduje karłowacenie roślin. Rozwiązaniem może być instalacje systemu dostarczającego CO2. Niedobór żelaza powoduje, że liście stają się bladozielone.

Diagnoza i leczenie roślin akwariowych

1

Objawy

Przyczyna

Eliminacja problemu

2

Bladozielone liście.

Zbyt mała ilość żelaza.

Zaopatrzyć rośliny w pierwiastki śladowe.

3

Gwałtowne zamieranie roślin z rodziny Cryptocoryne.

Choroba roślin z rodzaju Cryptocoryne.

Po pewnym czasie rośliny same odrastają.

4

Cienkie zielone lub żółte znamiona bądź przeźroczyste plamki na liściach.

Inwazja nitkowąsów, ślimaków lub kóz.

Eliminacja pasożytów.

5

Spadek kondycji roślin wyrastających z bulw po pół roku od posadzenia.

Rośliny wymagają okresu spoczynku.

Rośliny wykopujemy ze zbiornika i przez okres kilku miesięcy przetrzymujemy zakopane w torfie lub piasku w temperaturze 21 C.

6

Zamieranie niektórych gatunków przy jednoczesnym rozkwicie innych.

Odwapnienie biogeniczne wody.

Zwiększamy poziom CO2 oraz obniżamy pH. Dodajemy zakwaszacz.

7

Blaknięcie roślin liściastych, które wcześniej były w bardzo dobrej formie.

Rośliny wymagają kilku miesięcznego okresu wynurzenia.

Umożliwiamy roślinom wzrost ponad powierzchnią wody poprzez obniżenie poziomu wody.

8

Łodygi i liście pokrywa ciemnozielona narośl.

Inwazja glonów.

Wyeliminowanie glonów.

9

Zamieranie roślin o brązowych lub czerwonych liściach wkrótce po zasadzeniu.

Słabe oświetlenie.

Wzmacniamy intensywność światła.

10

Gwałtowne zamieranie wszystkich roślin w akwarium.

Awaria grzałki z termostatem.

Naprawa sprzętu.

11

Zwolnienie wzrostu roślin.

Niewystarczający poziom węgla.

Instalacja systemu doprowadzającego CO2

12

Dziury koloru brązowego na zewnętrznych liściach niedawno zasadzonych roślin z rodzaju Echinodorus.

Zamieranie liści poprzednio rosnących ponad wodą.

Eliminacja zarażonych liści w miarę jak wyrastają nowe.

13

‘’Kładzenie” się roślin oraz opadanie liści.

Zbyt niska temperatura warstwy podżwirowej lub zanieczyszczone czarne powierzchniej.

Ogrzewanie denne lub oczyszczenie żwiru.

14

Ciemnozielone wiązki przewodzące oraz żółte lub bladozielone liście.

Niewystarczająca ilość manganu.

Uzupełnić pierwiastki śladowe.

 

Rośliny ziemno-lądowe

W środowisku naturalnym występują rośliny zalewane przez wodę na pewien okres. Inne rośliny są czesiowo zanurzone. Obie grupy to rośliny ziemno-wodne. W sytuacji gdy nagle zostają zanurzone bardzo często tracą liście, jednakże w niedługim czasie przestawiają swoją fizjologię i wypuszczają nowe liście. Często zdarza się również, że takie rośliny giną.

Podłoże

Duża część roślin akwariowych pobiera pokarm nie tylko przez podwodne liście, lecz również przez korzenie. Z tego powodu ze żwirem musimy zmieszać zawierający żelazo nawóz o wydłużonym działaniu. Tę bogatą w składniki pokarmowe warstwę przykrywamy warstwą żwiru. Podłoże powinno opadać od tyłu do przodu.

Na koniec kilka najważniejszych rad dotyczących pielęgnacji roślin akwariowych:

1. Rośliny wyrwane przez ryby należy szybko znów posadzić.
2. Regularnie kontrolować miernik CO2, temperaturę oraz inne urządzenia.
3. Systematycznie wymieniać 25 % wody oraz nawozić i wymieniać ciecz w stałym mierniku CO2. Ponadto sprawdzać stężenie azotanów i żelaza oraz mierzyć twardość węglanową.
4. Po około roku wymieniać świetlówki, ponieważ ich sprawność uległa zmniejszeniu.
5. Wszelki muł delikatnie usuwać przy pomocy odmulacza.
6. Kontrolować ilość roślin pływających.
7. Eliminować z akwarium wszelkie martwe rośliny oraz części roślin.
8. Przycinamy rośliny łodygowe, które osiągnęły powierzchnie wody i używamy jako sadzonek.
9. Usuwajmy brzydkie i stare liście zewnętrzne u roślin rozetowych oraz rozdzielajmy rozłogi o przerzedzajmy gęste zarośla.

Zdrowe i piękne rośliny akwariowe bardzo często są najważniejszym elementem dekoracyjnym w każdym akwarium!

Bibliografia:
1. Krzysztof Teisseyre - Akwarium towarzyskie
2. Barry James – Rośliny akwariowe
3. Dick Mills – Tropikalne akwarium
4. Peter Beck – Rośliny akwariowe
5. Opracowania własne

Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

Zdjęcie: Toju1

Autor: Łukasz Gontarski.

21 komentarzy

 1. Patryk:

  ja mam akwakarium 25l i mam tam 1 kosiarke i pare innych rybek (nie chce mi sie wymieniac)i regulanie czyści roślinki z glonów :P ŻYCZĘ SUKCESÓW W AKWARYSTYCE

 2. seblas:

  Witam Mam krótko akwarium i od początku roślina (nie znam nazwy) mi chyba choruje. Liście robią się brązowe, dziurawe aż w końcu się rozpadają. Z drugiej strony ciągle mi ona wypuszcza nowe liście i tak sobie żyje. Mam też problem z wodą - pod światło widać w niej pływające \\\"kropeczki\\\". Mam akwarium 30 litrowe, 4 gupiki, 5 neonek, 2 zbrojniki złote, 4 ślimaki heleny. Oprócz tej rośliny mam kilka innych, ale malutko i malutkie, wiecznie wyrywane w nocy (chyba przez zbrojniki szalejące) .Światło 8W (odpowiednik 40W zwykłej żarówki), świecenie ok. 12 godzin. Temperatura ok 25 stopni. Filtr wewnętrzny, jakiś tani. Czyszczę go gdy woda słabo wypływa z deszczownicy. Wcześniej robiłem to w wodzie z akwarium, ostatnio w kranówce wyczyściłem \\\"do zera\\\". Ktoś może pomóc, co jest z tą rośliną i wodą?

 3. RYBKA:

  MAM OD KILKU DNI NOWE AKWA. I POJAWIŁ SIĘ TAKI BIAŁY NALOT NA ŻWIRKU I JEDNEJ ROŚLINCE WYGLĄDA JAK JABAŚ BIAŁO-PRZEZROCZYSTA MAŹ. I JEST TAK JAKBY NITKOWATA .CZY KTOŚ WIE CO TO JEST ? I JAK SIĘ TEGO POZBYĆ ? W STARYM AKWA. TEGO NIE MIAŁAM

 4. Asus:

  Witam. Widze, że dużo osób ma tu problem z roslinkami po zalozeniu akwarium. Podstawowym elementem akwarium jest jego oświetlenie. Powinno być wlączone ok 12h. Trzeba odpowiednio je nawozić czyli podstawa jest CO2 oraz wiele innych. Podloże w akwarium ma bardzo duże znaczenie jak roślinki będą rosły. Temperatura optymalna to 24-27 st.C ponieważ mniejsza temperatura powoduje glony, wiadomo każdy gatunek ryby lubi dana temperature trzeba wiedzieć jaką bo zapewne jest wiele gatunków ryb i roślin w akwarium i trzeba wypośrodkować optymalną. Myślę, żę pomogłem. Pozdrawiam i życzę sukcesów w akwarium :D

 5. Jacekakwarysta:

  ktoś,to są glony nitkowate ,też je miałem, możliwe że za długo masz włączone oświetlenie,jak krótszy czas oświetlania nie pomoże to zakup kosiarki :)

 6. ktoś:

  Ja mam od czterech dni akwa z roślinami. Dzisiaj zauważyłem małe ciemnozielone nitki na roślinach i szybie. Co z tym zrobić??? POMOCY!!!

 7. Szaman:

  Ja miałem taką roślinę, która wyrosła tak, że się nie mieściła w akwa. Musiałem ją w końcu wyrzucić, bo akwarium wyglądało makabrycznie.

 8. MKnobek:

  pięknie dziękuje za ten artykuł jest naprawdę wartościowy, mi osobiście bardzo się przydał :)

 9. Krewtka:

  hej ;) mam pewien problem kupiłem roślinki pewnego razu do mojego krewetkarium po jakimś czasie zauważalnym takie małe kropki pływające ;/ które nisza mi rośliny przegryzają rośliny tworząc z dziurkowane liście ;/ ja to zwalczyć proszę o pomoc

 10. Mati123:

  wystarczy dać pływające roślinki :)

 11. KirysekPAndA:

  Ej a jakie są sposoby zacieniania niektórych miejsc akwariam ? Z góry dzięki xD

 12. KirysekPAndA:

  Ej a jakie są sposoby zacieniania niektórych miejsc akwariam ? Z góry dzięki xD

 13. Ewelka:

  POMOCY :( na liściach roślin, kokosie a nawet miejscami na żwirku pojawiły się takie czarne nitki trudne do usunięcia. Czym te glony wytępić i co spowodowało ze się pojawiły?

 14. Aneta:

  Mam inwazję glonów w akwarium! Jak się ich szybko pozbyć POMOCY

 15. Tomek:

  proszę o pomoc moje roślinki stają się brązowe na liściach od strony zewnętrznej i przestają rosnąć co się wiąże z tym że zaczynają obumierać ??jaka morze być przyczyna i jak temu zapobiec ?? proszę o kontakt gg195100

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter