Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a w niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki. Lecz niestety, wbrew wszelkim przesądzam, w kuli nie możemy trzymać ŻADNEJ żywej ryby. Często kule nie posiadają podstawowego sprzętu jak: filtr, grzałka, więc np. złote rybki szybko duszą się z braku tlenu w wodzie. W akwarium o okrągłym kształcie często jest zaburzona wymiana gazowa lub jej brak, co wiadomo, źle wpływa na ryby a czasami powoduje śmierć. Także zaburzona jest równowaga biologiczna. Rybka może pływać w kółko, co powoduje choroby błędnika (psychika) i nawet po przeniesieniu jej do akwarium prostokątnego, pływa w kółko nie kontrolując tego lub umiera. Kula nie posiada kątów. Każde zwierze, nawet ryba gdy źle się czuje, chowa się w kącie. W kuli, cały czas jest zestresowana bo nie ma gdzie się schować. 

                                            

Zniekształcone ściany kuli, stresują rybkę, co czasami prowadzi do ślepoty! Na dodatek, rybka w kuli jest podatna na choroby poprzez ciągły stres.

                                            

Wiele osób pisze: "Moja rybka jest w kuli już długo i ma się dobrze!" Lecz potem okazuje się, że rybka leży na dnie, rzadko je, prawie nie pływa, często choruje, jednym słowem męczy się. Mam nadzieję, że ten artykuł przemówi wielu ludziom i sprzedawcom do rozumu, i w końcu nie będzie tyle rybek w kulach. Pozdrawiam, Andrzej22.

Redakcja portalu serdecznie dziękuje za przesłany artykuł.

310 komentarzy

 1. oliwia222:

  zgadzam się z Olą wyobraźcie sobie was w takiej kuli miło by wam było ryby to też żywe istoty i żeby nie było mam akwarium 60l

 2. OJVFO:

  dobra kule nie kule to doradzcie mi teraz kolega ma akwarium ale w postaci no wlasnie chyba to wazon ale 1,5m i szeroki ponad 20cm ma tam bojownika doradcie jakie moze tam miec zywe roslinki ktore bede zyly bez specjalnych wymagan tj.bez filtra,grzalki PILNE Prosze napiszcie mi barakuda528@wp.pl

 3. Rybeczka10:

  Do martyna p : Ale się męczyła !

 4. amatorka:

  a bojownik w kwadratowym akwarium o pojemności 1,8 litra może być?

 5. martyna p:

  no tak jasne ale ja jakos mialam bojownika i zyl az 6 lat w kuli a zyl by jeszcze dluzej gdy by nie to ze zdechl bo moj brat go przekarmil

 6. Robert:

  w takiej kuli to możecie trzymać cukierki! a nie ryby!

 7. Hodowla Ryb Akwariowych ''Santa''' SZCZECIN:

  gość napisał: Od zawsze trzymam rybki w kuli, i mało tego powiem że nawet głupiki. Cóż, skoro było by im źle nie wydały by na świat pokaźnej gromadki narybku. Cóż jak widać, kula nie zawsze jest zła jeśli ułoży się w niej odpowiednio roslinki i da miejsce do "schowania". NIE PISZĘ SIĘ GŁUPIK! ''Gupik'' OD RAZU WIDAĆ ŻE JESTEŚ NIE DOŚWIADCZONY!

 8. kacpi:

  no w oceanie są koralowce głazy jaskinie i inne a mam pomysł wejdź se do takiej kulki i sprawdzimy jak się będziesz czuł pozdro dla NORMALNYCH szanujących zwierzęta akwarystów

 9. Mihl:

  Ryb nie można trzymać w kuli!!!! Trzymana w kuli ryba bez przerwy się stresuje!!!! Po pierwsze linia boczna źle ,,odczytuje" informacje o przedmiotach w wodzie i czasem rejestruje rzeczy poza kulą!!!! Po drugie ryba nic nie widzi - spójrzcie sobie przez szklankę wypełnioną wodą,widać tylko to co jest w szklance a nie za nią. Ryba widzi taki sam rozmazany obraz, co w konsekwencji może prowadzić do ślepoty lub wytrzeszczu oczu!!!! PARE RAD DLA LUDZI MAJĄCYCH RYBY W KULI: w przypadku bojownika: ryba jest mniej wymagająca od welona więc załatwienie jej nowego domu będzie prostsze jeżeli pozwalają nam na to fundusze po prostu kupmy rybie kilkulitrowe akwarium.Obcja 2 : jeżeli nie mamy za dużo pieniędzy możemy zbudować,,akwarium" sami - przygotuj: pudełko po lodach około 2l. ,lampkę biurkową,jakiś mały filtr akwariowy,trochę podłoża do akwarium,plastikową roślinkę,małą kryjówkę do której ryba może wpłynąć.Sposób przygotowania: na dnie pudełka od lodów ułóż podłoże a następnie kryjówkę i roślinkę.Zamontuj i uruchom filtr. Podświetl lampką,,akwarium" aby rybie nie było zimno (żarówka produkuje ciepło).Zalej wodą z kuli i umieść tam rybę.Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo ryby możesz siatką (przepuszczająca powietrze) przykryć akwarium i gumką recepturką przymocować.Na allegro są zestawy akwariowe po 120 zł a to nie tak dużo.W przypadku welona kup rybie od razu akwarium.Pozdrawiam normalnych akwarystów i tych,którym ten komentarz pomógł i z niego skorzystają.

 10. matek2410:

  masz racje popieram :)

 11. gość:

  Od zawsze trzymam rybki w kuli, i mało tego powiem że nawet głupiki. Cóż, skoro było by im źle nie wydały by na świat pokaźnej gromadki narybku. Cóż jak widać, kula nie zawsze jest zła jeśli ułoży się w niej odpowiednio roslinki i da miejsce do "schowania".

 12. Kolega chorego psychisznie człowieka .:

  Mój kolega ma stulitrową kulę a w niej arowanę srebrną , płaszczkę motoro , i channę micropelect . D...l prawda ?

 13. kasia:

  szczerze mówiąc dostałam taką kule z rybką na urodziny, po smierci rybki kupiłam następną, faktycznie nie jadła, cały czas prawie leżała na dnie.. dzięki temu artykułowi już nigdy w tej kuli nie zamieszka żadna rybka!

 14. hodowca ryb:

  Zgadzam się, moje rybki rzeczywiście nie chciały pływać :)

 15. aś:

  tez mam bojownika w kuli pływa normalnie, mam zrobiony swój kąt żeby się schować:) jest bardzo przyjazny,ale nie lubi towarzystwa innych rybek.Apetyt tez mu dopisuje i mam go juz 2lata:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter