Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a w niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki. Lecz niestety, wbrew wszelkim przesądzam, w kuli nie możemy trzymać ŻADNEJ żywej ryby. Często kule nie posiadają podstawowego sprzętu jak: filtr, grzałka, więc np. złote rybki szybko duszą się z braku tlenu w wodzie. W akwarium o okrągłym kształcie często jest zaburzona wymiana gazowa lub jej brak, co wiadomo, źle wpływa na ryby a czasami powoduje śmierć. Także zaburzona jest równowaga biologiczna. Rybka może pływać w kółko, co powoduje choroby błędnika (psychika) i nawet po przeniesieniu jej do akwarium prostokątnego, pływa w kółko nie kontrolując tego lub umiera. Kula nie posiada kątów. Każde zwierze, nawet ryba gdy źle się czuje, chowa się w kącie. W kuli, cały czas jest zestresowana bo nie ma gdzie się schować. 

                                            

Zniekształcone ściany kuli, stresują rybkę, co czasami prowadzi do ślepoty! Na dodatek, rybka w kuli jest podatna na choroby poprzez ciągły stres.

                                            

Wiele osób pisze: "Moja rybka jest w kuli już długo i ma się dobrze!" Lecz potem okazuje się, że rybka leży na dnie, rzadko je, prawie nie pływa, często choruje, jednym słowem męczy się. Mam nadzieję, że ten artykuł przemówi wielu ludziom i sprzedawcom do rozumu, i w końcu nie będzie tyle rybek w kulach. Pozdrawiam, Andrzej22.

Redakcja portalu serdecznie dziękuje za przesłany artykuł.

310 komentarzy

 1. b.:

  Ze starości to raczej nie umierają po 4 latach (co za bzdura). W dobrych warunkach żyją ok 20 lat nawet. Ludzie traktują zwierzęta jak zabawki..

 2. welonki:

  ja mam kule i żyją już 1,5 roku

 3. SQBI:

  Dobrze przeczytac taki temat no i wasze komentarze bo moja dziewczyna chce sobie kupic welonke do takiego 10l kielicha to jej odradze to :). Pozdrawiam

 4. oliwerbosss:

  Do wiki: W oceanie są kamienie a poza tym my mówimy o rybach słodkowodnych a nie o oceanicznych

 5. wkurzony człowiek:

  Ale to jest dziwne! Ja mam 20l kule i mam tam 4 gupiki i 2 kirysy pręgowane i jakoś się dobrze czują. Wcale nie pływają przy dnie i normalnie jedzą żarcie! Mam filtr, grzałke, swiatło i napowietrzacz i są normalne ryby! Mówicie że w kuli nie można trzymac rybek. Moze poprostu trzeba im zapewnic warunki!?

 6. Lili:

  STOP SPAM!!! RYBY TO NIE ZABAWKI!!

 7. Ola:

  Ja mam 6 ryb w kuli i jakoś żyją...gupiki i neonki...

 8. wiki :

  no tak a jak ryba jest w oceanie to w jaki kąt ma się schować jak tam nie ma kątów ??

 9. Tunczyk;):

  Mam 2 welonki samca i samice od pół roku mają małe kula jest 5 litrowa a małych 2

 10. Filipokon15:

  Widziałem co się z rybą dzieje po przełożeniu z kuli do normalnego akwa u kuzyna. Masakra,welonka pływała w kółko i zderzała się z korzeniem. Szkoda ryb marnować niech siedzą w prostokątnych.

 11. K.:

  A ja miałam w dużej kuli welonkę, a także bojownika - welonka żyła ponad 4 lata. Nie było ani filtra, ani grzałki. Rybka umarła ze starości. Ale bojowników do kuli zdecydowanie nie polecam!

 12. wikuśka:

  Miałam welonke w kuli czuła sie tam samotna i byla zawsze smutna wziełam ja do akwarium 120l i dokupiłam 1 welnke teraz obydwie są szczesliwe i radosne a co najwazniejsze zdrowe, a kula jest swietną dekoracjąą do trzymania cukierków :)

 13. paulina:

  Witam kule fajne - nie fajne różne opinie... Ja szukam porady: dostałam bojownika właśnie w kuli i szkoda mi troche tej rybki. Nie mam zamiaru powiększać hodowli ale nie chcialabym jej wyrzucac wiec prosze o rade co mam zrobić zeby nie ześfirowała i zyło jej sie jako tako w tej kuli. Zauważyłam ze jeśli okleje kule- z zewnątrz oczywiście- to nie plywa w kółko choć ciągnie ja w te nie nieoklejone miejsca. Może dokupić jakąs roślinkę? czekam na rady można pisać na gg 2451124 dziekuje i pozdrawiam

 14. Eliza:

  Jacku ja mam strasznie mały pokój nawet nie 5 m kwadratowych i jakoś czuję się dobrze oraz nic mi nie jest

 15. R.:

  Ryby to nie pies... Lepsza jedna w kuli niż w sklepie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter