Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a w niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki. Lecz niestety, wbrew wszelkim przesądzam, w kuli nie możemy trzymać ŻADNEJ żywej ryby. Często kule nie posiadają podstawowego sprzętu jak: filtr, grzałka, więc np. złote rybki szybko duszą się z braku tlenu w wodzie. W akwarium o okrągłym kształcie często jest zaburzona wymiana gazowa lub jej brak, co wiadomo, źle wpływa na ryby a czasami powoduje śmierć. Także zaburzona jest równowaga biologiczna. Rybka może pływać w kółko, co powoduje choroby błędnika (psychika) i nawet po przeniesieniu jej do akwarium prostokątnego, pływa w kółko nie kontrolując tego lub umiera. Kula nie posiada kątów. Każde zwierze, nawet ryba gdy źle się czuje, chowa się w kącie. W kuli, cały czas jest zestresowana bo nie ma gdzie się schować. 

                                            

Zniekształcone ściany kuli, stresują rybkę, co czasami prowadzi do ślepoty! Na dodatek, rybka w kuli jest podatna na choroby poprzez ciągły stres.

                                            

Wiele osób pisze: "Moja rybka jest w kuli już długo i ma się dobrze!" Lecz potem okazuje się, że rybka leży na dnie, rzadko je, prawie nie pływa, często choruje, jednym słowem męczy się. Mam nadzieję, że ten artykuł przemówi wielu ludziom i sprzedawcom do rozumu, i w końcu nie będzie tyle rybek w kulach. Pozdrawiam, Andrzej22.

Redakcja portalu serdecznie dziękuje za przesłany artykuł.

310 komentarzy

 1. Mik:

  Do:natalia333 TAK, Welon-Ryba do minimum 100L trzymana w kuli z 1? max 7 L ;)

 2. Irma:

  Rzowalił mnie tekst o tym jak to zwierze gdy się boi chowa się w kącie.A widzieliście kiedy kąty w oceanie?? Rybce wystarczy,że może się schować wśród roślinności. Czy znacie może jakichć rybich psychologów,którzy badania nad rybkami w kuli przeprowadzili czy sobie tak pleciecie co ślina na język przyniesie?

 3. michal:

  Ja choduje welona i glonojada od wczoraj w kuli3,8l,sądze że filtr to konieczność,ale kula może byč

 4. piotr:

  bardzo dobrą rzecz napisałeś mój kolega miał bojownika w kuli potem nie chciał jeść i leżał na dnie

 5. Frutka:

  Przejdę do sedna. Wielu początkujących akwarystów przemyśla sprawę kupienia kuli. No i wiele osób niedoświadczonych promuje to. Wchodzę na to forum już od bodajże roku i wiem ile jest takich osób. Zawsze zostawiam tam komentarz w stylu : "Nie wolno trzymać ryb w kuli ... " No i rozpisuje się nieźle, ale co to da skoro osób stojących po stronie kuli jest więcej. Wszystko co wiem o kulach: - Ryby nie potrafią przystosować się do kształtu ze względu na ich dość prosty kręgosłup ( w sensie widok z góry jest taki : --------- ,a nie taki : -_________- ) potem zdychają szybko najczęściej z szoku. - W kuli nie da się umieścić filtra i napowietrzacza, teraz pojawią się pewnie osoby, które twierdzą, że te rzeczy nie są potrzebne, bo w rzece sobie poradziły. UWAGA !!! Są ryby poławiane w rzekach, to prawda, ale większość ryb dostępnych w sklepach zoologicznych to ryby wyhodowane, urodzone w akwarium. Po drugie w rzekach są naturalne filtry (kamienie, żwir i piasek) tak samo napowietrzacze (wiatr itp.) i teraz pytanie dla tych osób : Czy te ryby w dusznym pokoju i brudnym mulistym akwarium będą się dobrze czuły i będą długo żyły ?kamienia. Ogólnie możemy stwierdzić, że są to spokojne ryby stadne. Rodzina Kiryskowate (Callichthyidae) Pochodzenie Ameryka południowa – Mam nadzieję, że to chociaż trochę pokaże innym, że trzymanie ryb w kuli to dla nich katorga, jeżeli chodź jedna osoba to zrozumie to będę szczęśliwa i to będzie mój własny sukces.

 6. michelooo 12390:

  Kula to poroniony pomysł. ja sam zacząłem od kuli ale po 2 dniach obserwowania rybki zainwestowałem w akwarium 126l. welonke mam juz 10 lat i trzyma sie bardzo dobrze. Każedmu szanującemu zwierzęta odradzam kule, a Ci nie szanujący nie powinni chodować nic.

 7. aaaa:

  ale w kuli też można zastosować filtr i "brzęczyk", który napowietrza wodę. Miałam taką kulę i rybki żyły w niej długi czas. Zależy jak się wyposaży kule.

 8. Majka221:

  Mojej koleżance welonka w kuli przeżyła 2 tygodnie

 9. zdziwiona:

  a mi w sklepie mowili że wystarczy jej 5 l !!!! tam są akwa 25 l i pływa 5 welonek . am ająsię swietnie ! nie wiem jak to zrobili . żyją do 15 lat

 10. Damian2411:

  Andrzej22.Pełna racja

 11. Damian2411:

  Andrzej22. Tak masz wielką racje !:P Lecz gdy nie mam wyjścia czasami muszę wpuścić rybkę do kuli ;\.Ale żadko :) pani ze mojej szkoły wbija mi że będą żyły!?. Wiadomo że nie przeżyją z braku tlenu itp.I jeszcze raz masz racje.pozdro :P

 12. wkurzona x (:

  Droga K. Ty jestes normalna /ny? Welonka zmarła po 4 latach ze STAROSCI? ! Zdajesz sb sprawę ze w dobrych warunkach żyje od 20-30 lat? I ty sie jeszcze chwalisz ze masz kule?!

 13. zdziwiony :

  Ja jeszcze rozumiem,że komuś mogą się podobać i pasować do wystroju mieszkania malutkie kule, max 5l (oczywiście nie twierdzę, że są one odpowiednim miejscem dla ryb), ale co komu po wielkich kulach? Takie to chyba kupuje się już tylko na przekór tym, którzy odradzają

 14. męczydusza:

  U mnie w prostokątnym 15l akwarium bojownik przeżył 2 lata

 15. zdezorientowany:

  Ja widziałam w sklepie zoologicznym przedmiot o nazwie "zestaw dla bojownika". Składało się to z 1,8l pojemniczka z zaokrąglonymi brzegami, w kolorze albo niebieskim, albo czerwonym z przykrywą, niebieskiego lub czerwonego żwirku, sztucznej rośliny, torebki karmy dla bojowników i butelki uzdatniacza do wody. Czy nie wydaje wam się,że to jest jeszcze gorsze od kuli?(podkreślam, że też nie ma kątów)W dodatku jeszcze bardziej wprowadza w błąd, niż sprzedawca sugerujący kulę, bo tu sam producent przeznacza to wprost dla bojownika, bez żadnej wątpliwości.Co ma sobie pomyśleć ktoś, kto dopiero chciałby rozpocząć przygodę z akwarystyką?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter