Hodowla ryb akwariowych w kulach

Bardzo często w restauracjach, sklepach i domach można spotkać akwarium kulę, a w niej welonkę (złotą rybkę) bądź bojownika. Często nawet w sklepach zoologicznych możemy się natknąć na sprzedawcę, który poleci kulę jako super rozwiązanie, a do niej dla jakiejś rybki. Lecz niestety, wbrew wszelkim przesądzam, w kuli nie możemy trzymać ŻADNEJ żywej ryby. Często kule nie posiadają podstawowego sprzętu jak: filtr, grzałka, więc np. złote rybki szybko duszą się z braku tlenu w wodzie. W akwarium o okrągłym kształcie często jest zaburzona wymiana gazowa lub jej brak, co wiadomo, źle wpływa na ryby a czasami powoduje śmierć. Także zaburzona jest równowaga biologiczna. Rybka może pływać w kółko, co powoduje choroby błędnika (psychika) i nawet po przeniesieniu jej do akwarium prostokątnego, pływa w kółko nie kontrolując tego lub umiera. Kula nie posiada kątów. Każde zwierze, nawet ryba gdy źle się czuje, chowa się w kącie. W kuli, cały czas jest zestresowana bo nie ma gdzie się schować. 

                                            

Zniekształcone ściany kuli, stresują rybkę, co czasami prowadzi do ślepoty! Na dodatek, rybka w kuli jest podatna na choroby poprzez ciągły stres.

                                            

Wiele osób pisze: "Moja rybka jest w kuli już długo i ma się dobrze!" Lecz potem okazuje się, że rybka leży na dnie, rzadko je, prawie nie pływa, często choruje, jednym słowem męczy się. Mam nadzieję, że ten artykuł przemówi wielu ludziom i sprzedawcom do rozumu, i w końcu nie będzie tyle rybek w kulach. Pozdrawiam, Andrzej22.

Redakcja portalu serdecznie dziękuje za przesłany artykuł.

310 komentarzy

 1. matka polka:

  welonka, akwarium 30L nadaje się wyłącznie do trzymania jednego Bojownika lub kilku Gupików a nigdy w życiu dla Skalarów one potrzebują 100L bo długość ryby 15-18 cm, wysokość do 25-30 cm rozpiętości płetw grzbietowej i odbytowej. Oddaj Bojka do sklepu i Skalara też. Takich jak Ty powinno się upchać do kuli, bo to Tobie sie należy za imbecylizm...

 2. Jakub:

  ja tez myślę że rybek nie trzyma się w kulach tylko w akwariach prostokątnych.

 3. welonka:

  mam 30 litrowe akwarium i kule 2l.w kuli trzymam bojownika bo podgryzał mi skalara,mieczyki,gupiki i zjadał ikrę.ta ryba jest straszna należy jej się tylko kula nic więcej.i nie mówcie mi że się znęcam bo sami byście tak postąpili

 4. Annie1628:

  Uważam, że kule to pewna śmierc dla każdej ryby.

 5. kirys:

  sprzedawcy mają gdzieś ryby i sprzedają byle z zyskiem Mojej cioci powiedzieli, że można trzymać w kuli ryby. przez 4 lata trzymała w niej kiryska, dopiero kiedy mi go oddała i kupiłem mu akwa. to zaczął pływać i więcej jeść. kielichy są nawet gorsze bo ryby mają przeźroczyste dno

 6. Wikka :

  A można trzymać w takie duuuuuuuuużym kielichu ? ; D

 7. Yap:

  Ferdynand Kiepski i Otosek: chwalę was. Na prawdę macie pojęcie o hodowli ryb. Człowiek- pan stworzenia: Wiesz co to jest oburzające. Pamiętaj, że ryby to też stworzenia i to, że nie są najmądrzejsze na ziemi to nie znaczy, że można je męczyć. I szkoda mi nerwów na pisanie co o tobie myślę. Sam jesteś oszołomem z pierwszej półki. Myślę, że większość ryb ma większe IQ od ciebie. Ostrzeżenie dla innych 4umowiczów: nie kłóćcie się z nim. Nie warto. Ja będę tylko siedzieć i śmiać się z tego jak ten żal się złości :D . Pozdro!

 8. otosek:

  do arti:wiesz o tym, że bojowniki zazwyczaj żyją dłużej? do człowiek-pan zniszczenia:jesteś idiotą tylko tyle ci powiem do kondzo9:na JEDNEGO WELONA 60 litrów i nigdy kula, a na każdego następnego o 40 litrów większe akwarium

 9. kondzo9:

  Ja mam kule 30l i w niej 4 welonki.Rybki zdrowe i zadowolone :)

 10. ferdynand kiepski:

  macie rację że nie można trzymać rybek w kuli ja mam rybki w akwarium prostokątnym.

 11. człowiek - pan stworzenia:

  To tylko głupie ryby - nie mitologizujcie ich martyrologii nawiedzone czuby. zdechnie to kupie drugą i po rozmowie :P

 12. otosek:

  do welonki i bojowniki:co nie oznacza, że nikt nie może wyrazić swojego zdania...ja oczywiście jestem przeciwna kulom

 13. arti:

  mój bojownik przeżył w kuli 2 lata i miał się bardzo dobrze.

 14. otosek:

  do welonki i bojowniki:tobie zamiast akwarium z rybami polecam hodowlę mrówek albo dżdżownic!!!!!takie zwierzęta trzymaj sobie w kuli ale nie ryby!!!!!

 15. welonki i bojowniki:

  Natalka9 wiesz, że tylko w Polsce tak piszą o kulach.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter