Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. kangur:

    Mam 3 gurami dwuplamiste w odmianie zlotej (2) i niebieskiej (1). Zlote, ktore sa wieksze, kiedys sie ganialy i gryzly ale zawsze rozpedzal je moj wsciekly labeo. Od wielu miesiecy nie zauwazylem zadnych bojek. Sa to ploche ryby, jako jedyne strasznie panikuja jak wchodze do pokoju z akwa i na pare minut chowaja sie w roslinach. Potem wyplywaja i nawet jedza z reki.

  2. kuba:

    madziusia ma racje że guraminy nie powinny żyć razem lecz zdarzaja sie przypadki ze po prostu mamy 2 goraminy ale 1 zagryzie drugiego bo chce poprostu zyc sam :) znam juz pare takich przypadkow

  3. Madziusia123:

    Michal: Oddaj Gurami. Zresztą te ryby nie powinny zyc w pojedynke!

  4. Michal:

    Mam takie pytanie mam 70 l akwa i mam 1 guramiego dwuplamistego. Jest jeszcze mlody i juz gania mojego welona nie wiem co robic. Prosze o jakies poradY!!!

  5. Michal:

    Mialem 1 guremiego i zdominowal mi cale akwa.Musialem go oddac

  6. Czy je Oddac?:

    Mam 3 Gurami Złote i z 3 mieczyki w 40 l. Może byc?

  7. Michał:

    mam parke gurami dwuplamistych niedawno kupiłem, ale nie chcą nic jeść oprócz żywego pokarmu. Niestety nia mam okazji im częściej kupować żywy pokarm niż 2razy w tygodniu. Co mam robić???

  8. Michoryba:

    Maciek zamale akwa na skalary i za duzo guramich moga byc agresywne !

  9. Maciek 12lat:

    Mam 80 litrowe akwarium a w nim: 5 skalarów, 2 gurami mozaikowe, 3 brzanki rekinie, 8 mieczyków, kirysa i 2 glonojady. Czy kupując parę 3-5cm. gurami dwóplamistych w odmianie złotej postąpie dobrze

  10. blade:

    Mam pytanko do tych co już rozmnożyli gurami. Po tym jak młode przyjdą na świat rodziców należy odłowić? I czym karmić maleństwa? Za rady z góry dzięki:)

  11. ZIN :

    Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam zrobić ???Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam zrobić ??? Zauważyłem że moje gurami stały się bardzo ciemnej i nasyconej barwy podobno to oznaka tarła samice chowają się a samiec pływa do jednej do drugiej obie zresztą są takie grubsze niż zwykle. Mam drugi zbiornik w którym trzymam tylko 4 glonajoady czy mam przełożyć do zbiornika całą 3 czy tylko samca i jedną samice

  12. sylvo_97:

    czy można trzymać w jednym akwarium gurami dwuplamiste i pyszczaki????????

  13. Michal:

    Ta ryba jest bardzo wytrzymała na choroby.U mnie sie zatruły wrzystkie ryby metalami ciężkimi wrzystkie zdechly oprócz niego

  14. Busz:

    Ale nikt niepisze o odchowaniu mlodych czym je karmic,nobo suchy pokarm jest zaduzy! Artemia chyba tez awiec co?

  15. Marco:

    Mam problem z jednym gurami: mało pływa, jest płochliwy i chowa się po kątach co zrobic prosze o pomoc!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter