Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

 1. last of the Wild :

  Za każdym razem kiedy zdechną kupuje nowe Bez wątpienia gurami dwuplamisty to jedna z najlepszych rybek do akwarium. Polecam wszystkim akwarystom zwłaszcza początkującym

 2. ifrit:

  Mam tylko samca dość dużego ok 15cm. i ciągle pływa z platkiem samicą, po tym jak mi samiec platka padł.

 3. pw330:

  Czy mogę mieć rybki tego gatunku razem z pyszczakami lamparcimi? czy będą żyli w zgodzie?

 4. Mat:

  witam, czy haremik Prętnika trójbarwnego można hodować z haremikiem gurami marmurkowymi lub mozajkami ?

 5. uprzejmy:

  do proszę: jest tak ponieważ samiec z miłości do samicy może zamęczyć ją. Resztę domyśl się :D

 6. gurami:

  pomocy !w moim akwarium samiec gurami sije pogrom w ciagu kilku dni wymordował kilka sztuk gupików,bardzo goni samice i nie widze aby samiec budowal gniazdo

 7. proszę:

  witam mógłby mi ktoś powiedzieć dlaczego powinno się kupić kilka samic na jednego samca tego gatunku uprzejmie proszę o dokłafność czy gdy będzie jedna samica to damiec jrj coś będzie robił?

 8. dominik:

  ma ktos może samca gurami na sprzedaz w łódzi

 9. leo:

  @paro Chyba Cię pogrzało trzymać skalary i gurami w akwa 54l?!?! Skalary minimum 200l i wysokość akwa 50cm a gurami minimum 112l. Oddaj te ryby do akwarystycznego, bo je zamęczysz na śmierć.

 10. MPVPY:

  Mam 2 gurami złotą i niebiesko szarą ... najpierw miałam tylko złotą i sobie plywała sama . Niedawno dokupiłam szarą .. zauwazyłam że ta złota zaczyna atakować ta drugą cały czas odzieliłam więc akwarium siatką bo się bałam i nie wiem co mam robić dalej... wczesniej miałam 2 welony i gurami pani w zoologicznym powiedziala że tak może być ze nie beda sie gryzły ani nic jednak 2 welony zdechły a zauwazyłam że własnie ta złota je tak atakowała ... Proszę o szybką odpowiedz ;((

 11. Gamerin:

  Nie. Nie mozna trzymac ami skalarow ani gurami w 52l. Za maly zbiornik

 12. paro:

  czy można gurami trzymać ze skalarami w akwarium 54l? dwa skalary i dwa gurami dokładnie.

 13. gurami:

  dlaczego mój samiec tak jak by dopieszczał samice

 14. kamil:

  mam 2 gurami mozajkowe - samice i 1 gurami dwuplamistego - samiec on buduje gniazdo czy to mozliwe ze moza z nimi zlozyc ikre

 15. kora :

  dlaczego moje guraminy nie mają młodych plis odp.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter