Gurami olbrzymi

Opis

Gurami olbrzymi (właściwy) - Osphronemus goramy. Jest prawdziwym olbrzymem wśród przedstawicieli gatunku gurami. W sklepach akwarystycznych spotykamy gurami olbrzymiego, który ma około 10 cm, więc należy się wcześniej zastanowić czy podołamy w zapewnieniu mu odpowiednio wielkiego akwarium. Są rybami tolerancyjnymi, ale w miarę jego wzrostu należy obserwować jego stosunek do mniejszych mieszkańców akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Jego obszar pochodzenia jest trudny do określenia. Najprawdopodobniej pochodzi z Borneo, Jawy i Sumatry.

Długość

Rośnie do około 55 cm, ale może być też większy.

Odżywianie

Gurami olbrzymi zjada różne pokarmy, ale jej dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Ryba ta toleruje szeroki zakres temperatur od 20 do 30ºC.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością, ale należy mieć na uwadze jego zapędy roślinożerne, więc sadzimy rośliny niesmaczne i twarde. Można również umieścić w akwarium sztuczne rośliny. Parametry wody nie są istotne, ale umieszczamy wydajny filtr.

Rozmnażanie

Samiec Gurami buduje gniazdo z piany i roślin. Ikry i narybku strzeże samiec. Wylęg młodych trwa około 2 dni.

42 komentarzy

 1. akwarysta:

  No właśnie 1000l dla nich wystarczy ? Teraz mam 7 sztuk, jedzą na potęgę ile mogę sobie ich zostawić ? Jednemu nie będzie smutno ?

 2. Patryk z tarnowa:

  jak coś to ci co trzymają tego olbrzyma w akwarium są szczerze (bez obrazy) lekko głupi jak wam zdechnie czym go wyłowicie???????? wędką?????czy może ogromnym podbierakiem??????????

 3. błednmikowiem:

  Posłuchajcie ja mam tą rybe w akwa 250l i mi żyje już rok.Ogólnie to nic nie je i nie moze sie ruSZAC..ALE trudno takie życie

 4. Herman:

  Czemu ludzie myślą że 500 litrów akwarium to odpowiedni zbiornik dla wszystkich ryb ? Przecież nie włożę 4,5 metrowej arapaimy do 1,5 metrowego akwarium ... Ludzie , oprzytomnijcie ! Do 500 litrów nadają się np: Skalary x 8, paletki x 8 , parachanna obscura x 2 itp ( oczywiście tych wszystkich ryb nie należy "mieszac" tylko do jednego 500 litrów 1 z tych wariantów . Ludzie , oprzytomnijcie są tacy co mają akwa 10 000 litrów

 5. Człowiek posiadający bardzo małe akwarium : (:

  Czy w akwarium 450 cm X 200 cm X 120 cm można trzymać harem ( 1 samiec + 2 samice ) z : 2 channa micropeltes , 1 sum rekini , 1 sum czerwonoogonowy , para p.pawiooka ?

 6. WETERAN AKWARYSTYKI:

  Jak To do 500 litrów to ja jestem małysz ... Ten gatunek powinien mieć co najmniej 3000 litrów na parkę/harem !!!

 7. Tommy:

  mam 5 maluszków 5 cm kupiłem w warszawie bardzo urocze pływają sobie w akwa 240/70/60 pozdrawiam

 8. kupa:

  do fałda nr 2.-też fajna Tak można trzymać w 25l nawet w 10l

 9. Amano:

  Do wszystkich amatorów sardynek: minimum 500 litrów.

 10. Pasjonat Labiryntowców:

  "mi sie nie podoba takie wielkie ryby to do stawu a nie do akwarium gurami dwuplamisty o to ja rozumiem chociaż i on jest dosyc duzy moj dwuplamy ma ze 20 cm dodał: lukas (2010-04-08 21:14:57)" Dwu plame conajwyżej do 15 cm jak je w stawie trzymiesz a płetw piersiowych nie mieży sie do wielkości ryby pozdrawiam

 11. fałda nr 2.-też fajna:

  czesc mam pytanie do:ludzik kocha rybe. czy te gurami trzyma sie w 25l?bo ja kiedyś miałam ale mi po kilku dniach zdechły;(ija też jestem fajna.

 12. Neonka:

  hahahah to bardzo fajnie ze jestes bardzo fajna i dobrym technikiem, to do widzenia !

 13. gurami:

  do neonka:)jak jakoś mam takie małe akwa i mi żyją..nie znasz się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. ludzik kocha rybe:

  witam jestem bardzo dobra i fajna jako technik akwarium wiec jesli macie jakies pytania o rybach to jestem bardzo otwarta i fajna jako technik akwarium.do widzienia

 15. Molinezja:

  Nie mozna go trzymac w 45l z neonami !! Ta ryba jest ogramna, a nie do takiego małego zbiorniczka xd <--- do GURAMI

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter