Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. Neon:

    Mam pewien kłopot...w moim akwarium(130l.)zalęgły się ślimaki:( Słyszałam że bocje wspaniałe wspaniale poradzą sobie z "walką". Czy można trzymac je wraz z guraminkami dwuplamistymi i złotymi?Oprócz tego w akwarium są jeszcze: neonki innesa-30 szt. fantomy(barwniaki czarne)-10szt. glonojady(7cm.)-dwa dorosłe+narybek gurami plamisty-6 szt. ----=--złoty-1szt. Proszę odpiszcie! z góry dziękuję!

  2. DYT:

    GRZECHU:MOJA SAMICA TEŻ JEST GRUBA I MA DUZ O IKRY ALE nie jest chętna do tarła W TWOIM PRZTPADKU JEST PODOBNIE

  3. buniek11:

    mam identyczne pytanie jak :: Grzechu prosze o odpowiedż

  4. grzechu:

    witam mam pytanie mam parke gurami i samica stala sie grubsza i niewiem jak temperatura jest im potrzebna do zlozenia ikry

  5. japan55:

    jak szybko po tarlepara gurami moze miec nastepne tarlo

  6. Lukasz:

    Witam wszytskich, niedawno kupilem kilka guraminów (parke zółtych dużych okołó 8 cm i 3 mniejsze około 4 cm). W ciagu 2 tygodni padl mi jeden duzy i 2 mniejsze. Na ich ciele nie bylo zadnych plam, przebarwien itd. ale jeden z z tych mniejszych mial dziwnie napompowany brzuch. Jezeli chodzi o moje akwarium to 55 lirow, w akwarium mam dwa piskorki, dwa glonojady, suma, ducha (taka czara rybka). Co moze byc przyczyna ze te rybki padly?

  7. Łukasz:

    Mam w tej chwili potomstwo gurami i ci odziwo pozwoliłem sobie na eksperyment. Małe 30l tarlisko z piaskiem na podłożu. 2pary gurami - dwuplame i złote. Obie samice zaszły jednak gniazdo zaczą robić (większy) samiec dwuplamy więc odstawiłem go do akwa tarliskowego. Na drugi dzień włożyłem dwuplamą samiczkę. Obserwowałem ją uważnie i gdy złożyła ikre odlowiłem ja i odrazu do rozjuszonego samca dwuplamego w tarlisku postanowiłem włożyć samicę złotą i .... samiec ją zaakceptowal i także złożyła ikre. Teraz jest troszkę masakra ponieważ w 30litrach mieści się kilka tysięcy maluchów;] jak coś to moje gg 11757052

  8. grzechu:

    co do gurami Andrzeja jest kilka opcij jedna to ze jest atakowany przez inne ryby i chowa sie, druga jest taka ze jest slaby, a trzecia jest taka ze mugl walczyc z drugim samcem gurami i przegral a wiec siedzi pod filtrem poniewaz zbiera sily.

  9. grzechu:

    samce maja dluzsza i ostro zakonczona pletwe grzbietowa a samice maja krutsza i zakonczone lagodnym lukiem.

  10. Andrzej:

    Mój guramin cały czas siedzi pod Filtrem Dlaczego?

  11. stroz26:

    jak rozróżnic samca gurami od samicy?

  12. łukasz:

    moje gurami zyje 6 lat.a czy spawdzanie twardosci wody jest takie wazne ja mam akwarium 6 lay i nigdy tego nie robilem jak to jest???

  13. Guramiiii:

    mam 1 gurami z pielegnica papuzia i nic sobie nie robia czy moge tak zostawic???(chcem dokupic jedna papuzia i jeddnego gurami)

  14. Hay-Hey:

    Mam parkę gurami a ciągle się gonią jest samiec i samica co to znaczy??

  15. Bart:

    mam akwa 200 l i trzymam tam pare gurami calujących i czekoladowych . Co byście polecili do towarzystwa tym rybkom

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter