Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. JPkerr:

    Dokupiłem ostatnio 4 Gurami i bojownika. Nie biją się, tylko troche podczas karmienia, gdy jakis mały podbiera jedzenie bojownikowi

  2. koko:

    Nikusia, gurami + bojownik to złe połączenie. Po za tym neony innesawymagają niższej temperatury niż bojowniki.

  3. beti:

    mam gurami i bez przyczyny mi padaja dlaczego

  4. Romzi:

    w jakich cenach można je kupić ?

  5. Nikusia:

    Mam 2 gurami, 2 neon inessa i bojownika czarwonego... moga te rybki byc razem w akwarium?? Grrami troszke się płoszy, gdy postuka się po akwarium... Neonki na początku pływały mi jak głupie po akwarium, a bojownik stał się bardziej spokojny... Czy coś jest nie tak??

  6. goja7219:

    witam. od niedawna mam akwarium ale jak do tej pory nie mam wiekszych problemów z rybkami, dorobiłam się nawet całkiem licznego narybku - gurami. czy ktos wie gdzie mozna je odsprzedać lub wymienic ?

  7. kamil 124:

    do owieczka pewnie mam parkę i jeszcze się nie pozabijały

  8. Pisior:

    Artur podaj wymiary akwa,obsade....to tak jakbys powiedzial ze samochod "nie dziala" a skad my do cholery mamy wiedziec dlaczego nie dziala?:D sam mam 8 sztuk tych rybek wraz z grupka 5 skalarow czarnych....efekt?wspanialy :)

  9. Ciufa:

    Czym karmić narybek guramina żółtego dwu dniowy chów

  10. owieczka:

    czy gurami można trzymać z molinezjami i parką prętników?

  11. igor:):

    witam choduje moje rybki w akwarium 100 l odłowiłem samca i samice do akwarium 35 l w temperaturze 32 stopnie(taka powinna byc lub 30 stopni) trzymam je tam juz 3 dni zastanawiam sie kiedy samiec zrobi piane powiedzcie

  12. Sylwiaszuminska:

    Ja mam taką starą i ma kolor nie marmurkowaty tylko... no... jakby pomieszać srebrny z lekkim złotem i druga srebrna ma ok. 5 plam

  13. Bernd:

    Mi zachorwal jeden gurami to jest 3-jo od trzech lat niewiem co z nim jest plywa na powierzchni i jest jakby gruby nadymany to jest samica. Porze macie rade! Bernd

  14. Miłosnik akwarium:

    Bardzo ładna rybka i szybko rośnie

  15. DjGregor:

    andrzej: dlatego, że tam mu jest cieplej.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter