Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. Krystian:

    Jak masz w akwarium dużo kryjuwek to młode jak sięwyklują to schowają śię Madziu:)

  2. Madzia:

    a mnie sie własnie guramny rozmnozyły wczoraj widziałamjak samiec wyciskał z samicy ikre natomiast dzisiaj zauwazyłam jajka na na lisciu roslinki ktory jaz zaraz pod powierzchnia wody.Tylko sie teraz zastanawiam czy nie wyłowic tej ikry do jakiegos słoika

  3. Młody Akwarysta:

    mialem dwuplamistego zoltego, a moj kolega mowil ze do tego gatunku naleza tylko ryby koloru niebieskiego...

  4. Dżola:

    Papo smerfie dlaczego uważasz że twoje rybki zdechły z powody porcelanowej ozdoby? Ja czytałam że dobrze jest zapewnić rybkom miejsca do schronienia-szczególnie przed natrętnymi samcami...

  5. Tomek :

    Przemek kup złotą rybkę,samice guramiego, samice glonojada.znam się na tym bo mam akwarium 3,5lat

  6. misiek468:

    po pierwsze nic nie rób z akwarium traktuj taką sytuacje za normalną . Samica mogła się przestraszyć jak zasłoniłeś akwarium i dlatego nie złożyła ikry

  7. JPkerr:

    Mam mały problem - Mój samiec zbudował kiedyś gniazdo z piany i zaciekle go pilnował. Wiedziałem co to oznacza i czekałem żeby samica złożyła ikre. Ale nic - prawie dwa tygodnie utrzymywała się piana ale Pani Guramińska nie chciała złożyć ikry. Już pierwszego dnia zasłoniłem całe akwarium żeby "miały prywatność" i starałem się nie zaglądać. Ale piana znikneła i tyle. Co zrobić gdy sytuacja się powtórzy? Bardzo chę mieć małe Guraminki bo to są piękne rybki i z charakteru, i z wyglądu. Pozdrawiam - JPkerr

  8. Papa smerf:

    no prawie kazda

  9. soul:

    Witam. Pamiętajcie,że Gurami jest w naturze nie małą rybką (około 20 cm) dlatego musi mieć przestrzeń do pływania, oraz rośliny pływające nad "głową". Jest to piękna ryba, mająca wiele gracji, niemniej jednak nie nadaje się na pierwszy plan.

  10. Papa smerf:

    Radzę nie ustawiać żadnych kamieni jako kryjówki. Ja miałem porcelanową ozdobę w kształcie góry. To był błąd. wszystkie rybki, które były w mym akwarium, a teraz są w innym świecie, zginęły właśnie w tej górze. Takie ozdoby to przekleństwo Teraz mam naturalny wygląd bez żadnych ozdóbek i żadna rybka mi nie zdechła od bardzo długiego czasu. Pozdrawiam.

  11. Maria:

    A ja mam 2 gurami i mimo wszystko nie wiem jak je rozróżnić!!! Pomocy!!!

  12. Dżola:

    mój jeden Gurami, największy i najładniejszy, też się podobnie zachowywał, ciągle siedział schowany między kamieniami które w zasadzie dla niego ustawiłam w ten sposób aby miał dużo kryjówek, gdyż od początku był bardzo płochliwy, wczoraj zauważyłam że nic nie je choć wypłyną jak zwykle na karmienie, a dziś rano znalazłam go martwego...kto może mi powiedzieć dlaczego?

  13. matyusz:

    Mam koledzy pytanie czym najlepej karmic rybki gurami młode wczoraj mi sie tarly i mam młode

  14. Artur:

    a ja mam trzy Gurami dwie samice i jednego samca przynajmniej tak to rozpoznaje. Problem samiec siedzi w ozdobie ceramicznej schowany wypływa tylko na karmienie, jedna samica chowa sie za filtrem druga pływa trochę swobodniej ale jest tez mocno płochliwa i co chwile jakby miała wyskoczyć z akwarium i również sie chowa i o co chodzi czy potrafi ktoś wyjaśnić?

  15. lu21k:

    Przemek najlepiej dokup drugiego gurami, poniweaż są to ryby które powinny być trzymane parami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter