Opis
Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.
Długość
Osiąga długość 10-12 cm.
Odżywianie
Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.
Temperatura
Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.
Warunki hodowlane
Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.
Rozmnażanie
Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.
121 komentarzy
akwaod20lat:
12.07.2014 00:31mam 3 gurami złociste bojownika i gupiki, nie ma najmniejszego problemu, interakcje: gurami ma bojka w d...pie, a bojek od czasu do czasu sie zainteresuje gurami ale nigdy nie atakuje
Lola:
14.10.2013 12:57Do pysia: np. Gupiki, molinezje, kirysy. :-)
lola:
14.10.2013 12:50Ją mam akwa od jakiegoś roku. Obecnie mam dwa duże akwa (80l), jeden mały (30l) Mam w nim gurami mozajkowego i marmurkowego. Staram się o młode. :-)
Mat:
27.06.2013 13:44witam, czy haremik Prętnika trójbarwnego można hodować z haremikiem gurami marmurkowymi lub mozajkami ?
Wilczyca:
23.06.2013 10:06Do Krystian Bryniowski: zmień akwarium na większe:) potem sprawdź, czy gurami będzie charakterem pasowało do twoich rybek...odnośnie pytań co do krzyżowania różnych gurami: miałam samca gurami złotego i samicę gurami marmurkowego (co do tego nie jestem pewna) - ale para odbyła tarło i były młode;) obecnie mam dwa gurami mozaikowe (mam nadzieję, że to parka) - nie obgryzają się, jest tylko konflikt o jedzenie, więc nie wiem, czy to nie jedna płeć, są za małe, żeby coś stwierdzić. Na neonki nie zwracają uwagi, choć muszę z przykrością stwierdzić, że poprzednie gurami były przez neonki podgryzane;/ teraz zobaczymy, jak będzie...z moich obserwacji wynika, że to gurami marmurkowe (albo niebieskie, nie mogłam określić gatunku) są najagresywniejszym wg mnie gatunkiem gurami. Gurami złoty uplasowałabym na drugim miejscu. trzymajcie kciuki, żeby była parka teraz:) P.S.:akwarium ma 180L, więc liczę, że troszkę urosną:) Pozdrawiam
Krystian Bryniowski:
04.05.2013 20:18Mam małe lecz pewnie głupie pytanie. Bardzo ale to bardzo lubię te ryby a mam tylko 20l akwarium. Chciałbym mieć 1 taką rybkę. W swoim akwarium trzymam jeszcze 10 małych rybek. Co mam zrobić jeżeli chcę mieć gurami mozaikowego w swoim akwarium?
Pytanie:
11.01.2013 22:58Gurami Mozajkowe żyje w brudnej wodzie tak ?
zuzia11.99:
01.01.2013 17:39Witam jestem akwarystką od jakichś 3 lat . Przez ten czas przetoczyło się przez moje ręce parę zbiorników i kilka gatunków. Obecnie posiadam dwa akwaria . W pierwszym Pielęgnice Pomarańczową Akarę. Natomiast w drugim 3 welony : Orande , shogunka i złotą rybkę. Jutro kupuję nowy baniaczek , gdy byłam w zoologicznym dostrzegłam piękną parkę Gurami Złotego były całkiem spore 13 cm . Po nie waż poluję tylko na ryby powyżej 10 cm :) . Myślę że dokupię jeszcze welona pyzatkę lub teleskopa. Nie wiem jeszcze gdzie dostaję pyzatki ale dla chcącego nic trudnego . Natomiast teleskopy upatrzyłam sobie w pobliskim zoologicznym takie około 15 cm . Jeśli moglibyście mi tylko podpowiedzieć coś o Gurami złotym była bym wdzięczna ponieważ fora to dla Mnie za mało . Z góry Dziękuję i pozdrawiam !
kokos:
30.05.2012 15:12Są najczęściej spatykanym gatunkiem gurami. Czy mogą plwać z neonami 30 sztuk akwa 128l.
terefere:
09.05.2012 17:39kochamryby.pl broń Boże ! Pod żadnych pozorem ine umieszczaj razem gurami i bojownika ! Kiedy ja to zrobiłam bojownik stracił swój urok (całe płetwy poobgryzane) był zastraszony i chował się za filtrem, nie chciał pływać. Teraz ma oddzielne akwa 25l już nigdy wiecej nie powtorze tego bledu...
oliwerbosss:
23.04.2012 10:05Gdzie można go kupić w okolicy Żnina?
Miras:
10.04.2012 20:44do Bartek myślisz ze ten 1 kirysek ma się bardzo dobrze, skąd wiesz powiedział Ci o tym, bo wg mnie czuje się kiepsko bo to rybka stadna a że wegetuje u Ciebie no to już inna sprawa :)
Maartynaa:
18.03.2012 15:57Do Kornel: tak, można je trzymać z neonami, gupikami i kirysami
Kamil2:
03.03.2012 11:32mam 5 skalarów 1 gurami dwuplame 3 glonojady 2 kosiarki 2 brzanki wielkie 1 brzanke rużową 2 danio malabarskie i jakąś małą rybke a akwa 120l czy moge dokupić jeszcze parke gurami mozaikowe
Maciek:
02.03.2012 21:14do kornel oczywiscie ze można ja trzymam i sie czują dobrze