Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. dębek:

    ja mam samca 8cm jest piękny ale bardzo gryzie drugiego samca ale z innymi rybami żyje w zgodzie ale niepotchodzą mu jeszcze prętniki

  2. domini7:

    Prosze pomozcie!! mam w akwarium 2 gurami 2 gupiki i 5 neonek, dzis dokupilam sliczna welonke ale gurami nie daja jej zyc..czy te rybki moga byc w jednym akwarium??

  3. Karolina 09:

    Moja kuzynka miała kiedyś w akwarium bojownika samca po jakimś czasie dokupiła gurami rybki stały się przyjaciółmi wszędzie pływały razem ale był tylko 1 haczyk nie miała przykrywy gdy pojechała do babci w odwiedziny gurami wyskoczyła z akwarium gdy kuzynka wróciła zastała ją przykra wiadomość nie zdążyła rybka leżała na podłodze martwa przykre co niestety ta historia wydarzyła się na prawde ps.nigdy nie miejcie gurami bez przykrywy

  4. Nati :):

    Do onnn: nie powinno być żadnych komplikacji.

  5. RYBOZJA:

    GURAMIN ŚWIETNIE TRZYMA SIĘ z bocją pręgowaną i labeo

  6. rafal13:

    czy gurami mogą zjadać rośliny?

  7. onnn:

    mam pytanie gurami dwuplamiste, złote, mozaikowe i prętniki będą żyły w zgodzie wjednym akwarium?

  8. Matik:

    Mam pytanie co moge kupic do mojego akwa mam jednego guramina i 1 welonke. Moga byc razem i jesli tak to co moge jeszcze do kupic.

  9. Akwarysta:

    do MaciejXd:Powinno być zabronione ponieważ: 1.Jeśli przesadzisz ją do akwarium np.30l prostokątnego może pływać w kółko jak byś ją dał w kuli. 2.Pompka 3.W kuli krócej żyją i to jest niezdrowe dla ryb. Także teraz już wiesz :D

  10. Akwarysta:

    Mam pytanie mój gurami od czsu do czasu dostaje szału nagle zaczoł pływać tam i spowrotem a czasami uderzał bokiem ciała o bok z akwarium nie dlaczego tak jest? Prosze o odpowiedz. ogólnie znam sie na rybach... Mój gurami to samiec ma 14cm w 30l akwa.

  11. wojtek fan ŁKS:

    gurami wspaniała ryba 2-4 miejsce u mnie na razie 1 miecze a potem welony nie słuchajcie krysi welonom gurami nie obgryzają płetw żadkie przypadki tak samo molinezje mogą się tylko z nimi ganiac

  12. Akwar:

    Mam akwa 110l i obsadę: *10x danio lamparcie czerwone *3x kirysek spiżowy (2x czarny+1x albinos) *1x glonojad weloniasty *5xkrewetki Red Cherry. Czy mogę do tego dokupić 3 gurami: 2 samice i 1 samca?

  13. Maciej xD:

    Jam mam 2 gurami marmurowe, samca i samice. Samca ma już ok 4 miesięcy, a samica kupiłem sobie dziś. Mam także glonojada czarnego który cały czas wchodzi mi do filtra. A na marginesie czemu akurat hodowanie ryb w kulach powinno być zakazana?

  14. kramerio:

    miałem takiego w 45l i go oddałem bo miał ciasno a urusł mi do 15cm. Dziwie się że nie skarłowaciał.

  15. Marcin9601:

    Hej. Mam dwie parki gurami jedna parka ma kolor złoty a druga parka ma kolor niebieski. Wyglądają dokładnie jak na zdjęciach ale nie mają tych plamek. Czy to jest ta odmiana?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter