Gurami syjamski

Opis

Gurami syjamski - Trichogaster pectoralis. Jest największym przedstawicielem rodzaju Tichogaster. Jednak od kiedy go zaczęto importować do Europy, a mianowicie w 1896 roku, nie jest on popularnym mieszkańcem akwarium. Jedną z głównych przyczyn jest jego wielkość jaką osiąga oraz mało barwnego wyglądu. Szkoda, bo akwaryści, którzy zapewnią mu dogodne warunki bytowania, to szybko gurami syjamski odwdzięczy się im spokojem i nieagresywnością. W naturze odławia się go w celach konsumpcyjnych.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach Kambodży, południowego Wietnamu, Tajlandii.

Długość

Dorasta do 19 cm.

Odżywianie

Spożywa wszelkie pokarmy suche i żywe dostępne w sprzedaży.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 24-29ºC.

Warunki hodowlane

Jako młode osobniki mogą być trzymane w średnich akwariach, ale gdy już osiągną dojrzałość to będą potrzebowały wyłączne dużego akwarium. Mimo, że Gurami syjamski dorasta do dużych wielkości jest rybą nieagresywna dla mniejszych gatunków. W akwarium powinna się znaleźć gęsta roślinność po bokach i na tyle akwarium, zaś z przodu wolna przestrzeń do pływania. Na zbiorniku powinna być umieszczona pokrywa. Woda powinna być dobrej jakości, wtedy jej parametry nie mają znaczenia.

Rozmnażanie

Samiec Gurami buduje niewielkie gniazdo z piany, pod którym odbywa się tarło, on również pilnuje ikry i narybku przez kilka dni. Wylęg trwa około jeden dzień.

10 komentarzy

 1. tommy:

  w jakich sklepach zoologicznych można kupić te rybki mam 1000l chciał bym 4 jak by ktoś coś wiedział prosze o info na email tommy-necromancer@wp.pl

 2. Olaa:

  Czy można trzymać 4 gurami, 6 bystrzyków i kilka glonków (zbrojników niebieskich) w 120l?

 3. Oskar:

  Ja posiadam 2 gurami złoty i gurami mozaikowy oraz prętnika złotego, no ale gurami złoty strasznie tępi tego prętnika ;/

 4. Anty-Idiotyzm-na-forum!!!:

  Do RIDOL xD: w sklepie zoologicznym....

 5. Początkujący:

  Czy można trzymać jednego osobnika? Czy będzie mógł zamieszkać w akwaium ok 112l??

 6. Początkujący:

  Czy można trzymać jednego osobnika? Czy będzie mógł zamieszkać w akwaium ok 112l??

 7. Firefox):

  tylko z pozoru są mało barwne,mam dwa i po niedłudim czasie nie da się nie zauważyć jak plamki na płetwach mienią się różnymi kolorami:) najlepiej widać jak podpłyną pod powieżchnię, stają się bardzo reprezentacyjne;)

 8. kuba:

  mam dwa gurami dzisiaj zauwazylem ze jeden zrobil sie prawie czarny jest agresywny o co mu chodzi????

 9. RIDOL xD:

  Gdzie je kupic

 10. sweterek:

  straszne dzikusy z tych gurami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter