Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. ewka:

    Dostałam w prezencie urodzinowym 2 welonki w kuli. Dokupiłam im pąpke i do roku spokojnieje trzymałam. Teraz maja 1,5 roku i musiałam im kupić wieksze akwarium ponieważ strzsznie rozrosły im sie ogony... wyglądją pięknie. Teraz dokupiłma im jeszcze jedna welonke złoto czarną i początkowo podgryzały ją , ale ona była zwinniejsza i im uciekała .Teraz jest juz wszystko ok wygladaja pięknie

  2. Dominiczek Stawicki:

    Welonki to najlepsze rybki świata są piękne to moje ulubione rybki kocham je najlepiej je trzymać w kuli a te komentarze z welonami i kulami to bzdury.

  3. kill justynian bieberek:

    NA JEDNEGO WELONA MINIMALNIE 100LITRÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Yap:

    Aga: opisz coś lepiej. Traci kolor, czy robi się biały miejscami? Jak coś bardziej opiszesz to ci pomogę, ale tak to nie sądzę.

  5. Karolina :

    Dostałam akwarium kule 10l z roślinką, żwirkiem no i welonką, która ma może 4 cm. Mam dla niej napowietrzacz, filtr do kuli i odmulam jej dno zbiornika. Kiedy czytam te komentarze to zbiera mnie rozpacz, większe akwarium mogę jej załatwić dopiero za jakiś czas :(. Wiem, że moja kula to nie są idealne warunki dla mojej rybki, ale czy są chociaż trochę dobre i czy będzie bardzo nieszczęśliwa jeśli przez jakiś czas będę ją tam trzymać?

  6. Aga:

    Pomocy mam 2 welony w akwarium 60lz filtrem jeden z nich traci kolor i staje się biały,

  7. Krysia:

    Iśka: Czy to nie czasem problemy z pęcherzem pławnym? Brzuch wygląda jak piłeczka, ale łuski nie są nastroszone? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że Twoja ryba ma kłopoty z gazami, co jest u nich czeste. Namaczaj suchy pokarm przed podaniem, unikaj ochotki, a teraz zrób jej 2-3 dni głodówki, puści "bąka" i brzuch wróci do normy.

  8. Olcia:

    Rybka20 jaki duży jest ten glonojad? Bo jeżeli jest wielkości 1,5cm to welon go zje, a po dwóch dniach padnie ci też druga rybka i nic Ci nie zostanie.

  9. Yap:

    Rybka20: tak, glonojad zrobiłby masakrę, lepiej tego nie rób

  10. Iśka:

    Kilkuletnie welona w dużym 300 l akwa od paru dni pływa brzuchem do góry. Najczęściej wystawia ten brzuch ponad lustro wody, a na tym brzuchu widać dużą czerwoną plamę/ranę/. Bardzo chcę jej pomóc ale jak? Może ktoś mi pomoże uratować moją olbrzymkę.

  11. złota rybka:

    WELONY NIE DO KULI!!!!!!!!

  12. złota rybka:

    co do bzur na temat kuli,Wiekszość książek jeszcze kilka lat temu a jak sie okazuje i dziś (dosłownie w sobote przeglądałem książke o welonach w sklepie Kakadu w Jankach) i wyraznie są zdjęcia rybki w kuli. Bzdury co do rozchodzenia sie fal w szklanej kuli.Rozchodzenie sie fali akustycznej czy to w kuli czy w prostokatnym akwarium jest podobne.Dadatkowo zjawsisko interferencji fal w kuli zachodzi o wiele intensywnej szybciej ulega wytłumieniu.(gdyz takie fale rozchodza się kuliście). Do sprawdzeia wystarczy oscylop do zmierzenia amplitudy i tzw. fal odbitych). Istota sprawy jest pojemność zbiorników. Z oczywistych przyczyn kule maja co najwyżej do 18 L.(niespokałem wiekszych) co o ile dla małego welona 6 cm jest ok!( przyjmując na 1cm ciała - 2,5 L wody ) o tyle dla wiekszych okazów jest zdecydowanie za mało. Napowietrzanie jak najbardziej.Jestem przeciwnikiem trzymania ryb wogóle w zamałych akwariach.(kotniki mają po 25 L i wiecej zalezy jakie ryby)

  13. Rybka20:

    Hej, mam akwa 20 l (filtr, grzałka, pokrywa, oświetlenie, napowietrzacz) i małego glonojada (zbrojnik) chciała bym dokupić 1 welonka, ale nie wiem czy to dobry pomysł... Boje się, że glonojad go zaatakuję. Proszę o szybką odpowiedż. Z góry dziękuję:)

  14. poszumczum:

    Gosia po pierwsze nie wolno trzymać złotej ryby w kuli. Ruch ryby powoduje wibracje wody, które się odbijają od ryb przez łuk szkła. W konsekwencji ryba ciągle słyszy własne "echo" przez linie boczne> powoduje to ciągły stres i odporność na choroby słabnie. Po drugie welon to bardzo ruchliwa ryba i musi mieć gdzie pływać a w kuli to nie jest zbyt możliwe (jeśli nie masz zbyt wiele miejsca to kup mu chociaż zbiorniczek 30l ale zalecane jest aż 80l). Po trzecie ryba ta dużo je i dużo wydala a co za tym idzie strasznie zanieczyszcza wodę (z moich obserwacji wynika ze 7cm welon jest w stanie zanieczyścić 10l wody w 3h). Temperatura wody dla welona w zimie nie powinna przekraczać 18*C. To że welon podpływa od czasu czasu do tafli wody i łapie powietrze to nic nadzwyczajnego ale z reguły oznacza to zbyt małą ilość tlenu w wodzie. Podsumowując. Musisz kupić zwykłe akwarium minimum 30l i filtr np Aquae FAN Mini Plus (cena około 40zł). Do tego ryba bardzo lubi grzebać w podłożu wiec powinna mieć odpowiedni żwirek by się nie pokaleczyć (najlepiej żwirek rzeczny który można kupić w akwarystycznym za 3zł ale trzeba go kilkukrotnie przepłukać w wodzie a później porządnie wygotować. Nie chce Ci straszyć ale jeśli tego nie zrobisz to Twój welon pożyje parę miesięcy jak i nie tygodni zamiast 20 lat. jak będziesz mieć jeszcze jakieś pytania to śmiało pisz

  15. sylwka1388:

    Marcia twoja rybka pływa na dnie tak?? A czy ociera się o szyby jeśli tak to ona jest chora witaj w klubie mam 4 welonki i 2 mieczki moje welony są zdrowe jak ryby heh xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter