Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. sylwka1388:

    Marcia twoja rybka pływa na dnie tak?? A czy ociera się o szyby jeśli tak to ona jest chora witaj w klubie mam 4 welonki i 2 mieczki moje welony są zdrowe jak ryby heh xD

  2. Ira:

    Gosia : Nie możesz trzymać welona w kuli ponieważ : 1.Ryby mogą oślepnąć w kuli 2. Welony rosną do 15 cm więc jest roche za mała kula 3.Rybce brakuje powietrza . Musisz kupić akwarium co ma ok. 25 l ( dobrze by było jak byś miała w zestawie grzałkę i filtr z na powietrzaczem )domek . Fajnie że masz roślinkę o twardych liściach bo moje zjadają wszystko .Co do opini większości osób że welony powinny mieć 100 l akwa to jest to czysta bzdura .

  3. Ania:

    hej gosia i zuzia też mam welony i na początku wypływały na wierzch * musisz dokupić filtr bo inaczej nic nie zdziałasz. pozdro..

  4. Yap:

    Gosiu: Co to za durny konkurs był? Welon nie trzyma się w kulach! Jak najszybciej kup akwa najlepiej 50l, filtr, żwir, prawdziwe roślinki, oraz preparat Tetra Vital. I kup drugą welonkę do towarzystwa dla Zuzi. Powody, dla których tak się zachowuje? Więc: kształt, za mała pojemność zbiornika, 0 napowietrzania, a także może i tęsknota za kimś drugim... Zrozpaczony akwarysto: nie wolna welon łapać siatką z powodu ich ogonów. Ogon lubi się zaplątać w siatkę i po prostu welon się klinuje. Moja welona Pakuś, przeżyła w siatce taki szok, że po wpuszczeniu do pojemnika od razu opadła na dno. Najlepiej łapać siatką lub- jak nasze babcie- rękoma;-).

  5. Gosia i Zuzia:

    mam, a raczej wygrałam małą welonkę. dostałam ja w kuli 5l jest tam kolorowy żwirek i roślinka o twardych listkach. moja rybka cały czas pływa do góry i łapie powietrze jak by miała się udusić ;( woda jej ciągle mętnieje, a żaden środek nie pomaga. Co się dzieje? Proszę o odpowiedź w jak najszybszym czasie. Pozdrawiam razem z moją welonką Zuzią

  6. zrozpaczony akwarysta :

    chcialbym dowiedziec sie dlaczego nie wolno welonow lapac siatka czy te kupione w sklepie nie nadaja sie do rozrodu prosze o odpowiedz

  7. Yap:

    Chomik: ehm... nie za bardzo. Jak zamierzasz kupić akwa 100l to myślę, że na razie zmień na 50 i wtedy bez problemu na zimę kupisz większe. One dobrze się na razie będą czuły w pięćdiesiątce. KIZIA MIZIA: masz rację. Chyba, że to są kamyczki oszlifowane i gładkie. Wtedy tak.

  8. Paweł:

    czy ktoś wie jak wywołać sztuczne tarło u welonków???

  9. KIZIA MIZIA:

    hehehe ja mam teleskopa ^^ i welona o białych łuskach z czerwonym łepkiem. nie polecam kamyczków w akwarium bo teleskopy ranią się o nie !!!

  10. chomik:

    w tym roku dostałem dwa welony w akwarium 30l jednak na grudzień planuje je zmienić (chwilowo brak środków) Mam zatem pytanie czy moje rybki będą w stanie wytrzymać do jesieni.

  11. Yap:

    Wercia- inni już powiedzieli, a ja dodam swoje. Nigdy nie mów, że zawsze masz rację, bo żaden człowiek nie jest nieomylny. A już szczególnie ty, bo welon żyje lat 30. 10l to może być dla mieczyka,bo w ciepłej wodzie rozpuszcza się więcej tlenu. Choćby dlatego welon musi mieć min.25l. A najlepiej 50, ale to już inna bajka. Więc twoje welony są a już raczej były nieszczęśliwe i męczyły się. Ale komuś kto "zawsze ma rację" nie sądzę, że wbiję do głowy takie rzeczy... To jest przestroga dla tych, którzy chcą mieć ryby i nie wiedzą nic codo rozmiaru akwa.

  12. welon:

    Gratulacje, żyły ci dwa lata. Szkoda, że nie mogły ci powiedzieć jak się czują... A co powiesz na to, że w dobrych warunkach żyją kilkanaście lat?

  13. Marta W.:

    Do Wercia- doświadczonej akwarystki, a raczej gnębicielki welonów. Welony mogążyć 30 lat, więc twje żyły krótko, bo je zamęczyłaś małym akwarium. Znawczyni od siedmiu boleści!!!

  14. Flakunia ^^:

    Pomocy moja welonka ma czerwony pyszczek i nie wiem co sie stało. Przez 2 dni trzymalam ja z bojownikiem, ale potem zobaczylam, ze ma podgryzioną górną płetwę, i oddzieliłam ich, ale tego zaczerwienienia nie widziałam. Czy ona ma jakąś chorobę czy to poprostu dziabniecie? Prosze o szybka odpowiedz.

  15. Asia.:

    Witam.Proszę powiedzcie co to za choroba.Mój welon dzisiaj rano jeszcze normalnie pływał,a teraz ledwo się rusza i cały czas leży na boku.Na co może chorować?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter