Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. możesz mnie sluchać albo nie:

    maika rybkom nie powinno się robić żadnych głodówek karm je częściej a w malutkich ilościach a akwarium jest w sam raz nawet zaduże na tylko dwa welonki

  2. Krysia:

    Witam, troszkę mnie tu nie było więc po mału zacznę nadrabiać zaległości. Rybcia: Co z białymi plamkami na brzuchu Twojej ryby? Po takim krótkim opisie ciężko stwierdzić, co to. Matka_wariatka: Nie powinno się trzymać pojedyńczego welona, gdyż te rybki lepiej czują się w stadzie,powinny być min.2-3, a akwa min.120l i sporo żywych roślin,dobry filtr (tzn.wydajny, niekoniecznie drogi), żadnych porcelanowych ozdób i muszli. Megan: Nie znam miniaturowych welonów, znam za to skarłowaciałe-jakie duże masz akwa i jak duża jest ryba? Welona przełóż do osobnego akwa, wlej wodę z obecnego akwa, daj wydajny filtr. Z chemii dawaj mu tylko sól akwarystyczną, lepiej nie dawać "cudów" na przyrost płetw bo jak ryba słaba, chemia może ją dobić. Nie dawaj jej teraz żywego ani mrożonego pokarmu, kup kilka rodzajów suchego, możesz też kupic jakieś witaminy i kuruj maleństwo, a glonojada się pozbądź, bo za jakis czas znów będzie się przysysał. Niezależnie od wielkości akwa, ZAWSZE daję się ŻYWE rośliny i WYDAJNY FILTR! Maika: Kup kilka rodzajów suchego pokarmu, dla welonów, pokarm roślinny i np. podstawowy, nie dawaj żywej / mrożonej ochotki, możesz dac wodzienia żywego.

  3. Luna:

    Ile maksymalnie welonek mozna trzymac w 112 litrowym akwarium? :)Czy mozna jakies jeszcze inne rybcie? Mniejsze? Cos typu Danio, Gupik?

  4. Maika:

    mam 2 welonki w akwarium 45l. Mam je od grudnia, dobrze o nie dbam i wg. mnie jest im dobrze. Czy 45l. to nie za mało? Jaką karmę mam im dawać? Narazie daje im karmę w płatkach Tetra Goldfish, ale nie wiem czy to dla nich dobrze. Raz w tygodniu robię im głodówkę, bo przeczytałam, że tak się powinno robić.

  5. Flakunia ^^:

    matka_wariatka :-) : Zoolodzy tylko zbijają kasę i próbują wcisnąć Ci kit. Na jedną welonkę (małą) powinno przypadać minimum 20-30 l. Kula nie jest odpowiednim akwarium dla welonków, pogarsza widzenie rybki. Najlepsze jest akwa w kształcie sześcianu albo prostopadłościanu. A jak już będziesz dawać jakieś dekoracje, to nie radzę muszelek, bo utwardzają wodę, a welonki lubią raczej "miękką". :) Do mniejszego akwarium nie dawaj też żywych roślinek bo pogniją (chyba że welonka szybko je zje). ;) To już chyba na tyle, życzę powodzenia w zajmowaniu się rybką :D

  6. Sebastian:

    Magda twoja welona chyba potrzebuje partnera;)jest smutna więc wszystko niszczy;)

  7. Aga:

    Megan najlepiej kup jej zbiornik ok 100 l i powinna odżyć. W kotniku jest jej za ciasno i tylko ja męczysz

  8. Yap:

    matka_wariatka:)- Niestety, nasze dzieci czasem jak sobie coś ubzdurają to muszą postawić na swoim ;) . Musisz wziąć synka na rozmowę i powiedzieć mu, że rybka w kuli się męczy. Albo akwarium 50l i dwie welonki, albo nici z jakichkolwiek rybek. Mam akwarium już kawałek czasu i znam się na tym :) . Nauczyłam się jednego- nie ufać sprzedawcom ze zoologów. Wcisną ci wszystko, bylebyś zapłacił i był szczęśliwy. Tym samym unieszczęśliwiają i zabijają zwierzęta. Nie ufaj im. Megan- musisz iść do sklepu zoologicznego i kupić jak najszybciej lekarstwo na odrastanie płetw. Welonka leży na grzbiecie, bo ta część ciała boli ją najmniej. Kup jej drugie akwarium. Wystarczy 25l. Albo 50, niech będą dwie ;) . Na razie wsadź ją do drugiego akwa z porządnym filtrem i w lekarstwie :) . Pozdrawiam!

  9. Olaa =D:

    DO MEGAN : Twoja Welonka jest młoda, wiec ma szanse na wyzdrowienie. Najważniejsze jest to, abyś czym prędzej odłowiła Swoją Welonkę do pustego akwarium (ale żeby woda była uzdatniona, był piasek, roślinki, było by dobrze gdybyś miała tam filtr). Karm normalnie Swoją rybkę i ogólnie o nią dbaj. Twoja Rybcia powinna po ok. 14 dniach, wyzdrowieć.

  10. M.W.:

    DO BASI: Ja mam 4 kotki i 235 akwa i ryby nie stresuja się widokiem kotów bardziej niż moim.

  11. doświadczony:

    Dwie najczęściej spotykane choroby to :pleśniawki ,przy których na ciele ryby tworzą się jakby plamki waty ,i ospa uwidoczniająca się w postaci malenkich , wielkości główki od szpilki białych kropeczek.

  12. Michał...:

    Megan wygląda na to że ma dziurawicę ale nie jestem pewien a jak kompletnie nie wiesz co z nią zrobić to zawez ją do weterynarza.

  13. Megan:

    mam około roczną welonkę miniaturową i trzy dni temu zaczęła pływać do góry brzuszkiem na dnie, ponieważ glonojad jej dokuczał i poszarpał jej trochę ogon umieściłam ją w kotniku żeby miała spokój ale nie jest z nią lepiej. Teraz jej ogon wygląda okropnie z reszta prawie go nie ma i ma strasznie poobdzierane boki w okolicach ogona, nadal pływa do góry brzuszkiem na dnie kotnika i co jakiś czas próbuje się obrócić co jest jak mi się wydaje przyczyną jej okropnych otarć. Czy ja mogę coś dla niej zrobić??? POMOCY!!! proszę o szybką odpowiedź.

  14. matka_wariatka :-):

    Witam! Mojemu synkowi marzy się złota rybka w kuli (jego ulubieniec z bajki ma taką), więc poszłam dowiedzieć się czegoś na ten temat do sklepu zoologicznego. Pani pokazała mi kule z grubego szkla chyba 12l i powiedziała, że mogę spokojnie trzymać w niej 2-3 welony lub 1 bojownika. A tu czytam, że welonek nie można trzymać w kuli. Nie wiem co mam zrobić, proszę o poradę :-)

  15. Rybcia..;*:

    Mam welona i trzymam go w kuli już kilka miesięcy.Zauważyłam,że zaczynają jej się robić białe plamki na brzuchu.Czy oznacza to,że jest na coś chora.?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter