Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. Judyta:

  w 70 litrowym akwarium, mam 4 otoski. Na początku oczyściły całe akwarium, a teraz jakoś im robota się nie pali. Być może, że sprawiło to umieszczenie kotnika z siatki w akwarium, które pokryte jest glonami. Czekam na zwiększenie ich aktywności i chęci do pracy.

 2. Mia:

  do PIORUN: różnie bywa, każdy zbiornik jest inny i mimo, że każdy chce utrzymać w nim określone warunki i tak każde są inne. ja mam 2 otoski na 25l i trzymają się dobrze. Radzą sobie świetnie z czyszczeniem. Jestem z nich bardzo zadowolona ale zauważyłam, że nie są do siebie jakoś wyjątkowo przywiązane. patrząc na moje maluchy nie wyglądają na rybcie stadne;) ale na prawdę gorąco polecam, sa towarzyskie i świetne wykonują swoje zadanie;)

 3. PIORUN:

  Czytałem w facowej prasie,że na 50 kupionych otosków jak przyżyje 1 szt. to dobry wynik.Wiec nie gadajcie że wam tak dobrze ta rybka się trzyma...

 4. Krokodyl:

  Ratunku jak hodować Otoska po 2 miesiącach ta rybka mi zdycha.nawet w sklepie fachowcą zdycha i nie chcą jej brać

 5. GREMLIN:

  Świetna ryba pożyteczna i nie agresywna nie niszczy roślin po prostu rybka idealna!!!!!!!!!!!!

 6. madziusia123:

  error0000: Nie radze. Masz i tak już nie co przepełnione szczególnie że welon może podrosnąc na bardzo okazałą rybke. Karaś jest chyba też większą rybką a kirysków też nie powinno się wydaje mi się trzymac pojedyńczo. Lepiej dokup z 3 kiryski i starczy.^^

 7. Marchewka:

  error0000-zalezy jakie masz duze te rybki?? jezeli są przeciętnej wielkosci i nieprzekraczają wyznaczonej normy to spokopjnie mozesz dokupic z 15 rozborek:]mozesz takeze dokupic inne ryby ale ja ci polecam rozbory:]są bardzo ladne i są nadzwyczaj dobrze nastawione do innych ryb a zarazem są wspanialymi rybami ktore zapelniaja akwarium prze swą ruchliwosc:] Moj kolega ma 3 otoski i są piekne:]Są pracowite i spokojne:]ja za 7 dzni jade na gielde kupic3 sztuki:] polecam~!!!!

 8. akwarysta:

  otoski są superackie goroco polecam lepsze nawet niz zbrojnik niebieski. nie niszczom roslin ,sa spokojne nie wykazuja zadnej agresi wobec innych gatunkow pozdrawiam,;)

 9. error0000:

  mam 240 litrów akwarium, a w nim 20 neonów,4 gupiki, 2 mieczyki, 1 welonke, 1 karaś różowy, 1 wegorzyk, 1 kirysek, 1 bojownik samica,6 otosków, czy moge mieć tam jeszcze jakies rybki?

 10. Bunia:

  a ja mam 2 otoski w 60 litrach - radzą sobie świetnie (a to jedyne glonojady jakie mam) i wyglądają bardzo dobrze :) żyją z pielęgniczkami kakadu :)

 11. ruuudyyyy:

  początkujący ryboman czytaj ze zrozumieniem, otosek jest stadną rybą, musi być ich min. 5-6 a na to potrzeba ok. 50 litrów ...

 12. początkujący ryboman:

  mam pytanko czy jeden otosek może żyć w akwarium 25l czy nie.Jestem początkującym akwarystą i sie zabardzo nie znam

 13. adi22:

  mam samice otoska ma male ale z kim

 14. Otofan:

  A ja się spytam: Ile litrów powinno być do hodowli samych otosków?

 15. mateo200:

  W moim nowym akwarium nie czysciłem szyb przez 2 miesiace i standardowo zrobił sie nalot z glonów.Po wpuszczeniu otosków uporały sie z tym w 2 dni(8otosków na 200l).Od tej pory nie czyszcze szyb

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter