Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. Bożena:

  Mam jednego glonojada syjamskiego w aqua 60l i niestety nie radzi sobie z glonami. Czy pogodziłby się z otoskami? Trochę zaborczy to osobnik - gania rybki.

 2. Bandzia:

  DZIĘKI PIOTREK:)

 3. ~piotrek~:

  do Bandzia : raczej tak :)

 4. Bandzia:

  ja mam 2glonojady,4bocje siatkowane i 2 bocje wspaniałe dno ładnie penetrują, ale szyby zaczynają porastać czy mogę dokupić do tej gromady otoski? akwa-102l

 5. robert:

  gdzie w Szczecinie można kupić otoski

 6. akwarystka86:

  Ja kupiłam dwa otoski (po 4zł sztuka), najpierw był jeden ale nie pracował i latał za mułojadem, bo te rybki źle czują się same, ale następnego dnia, gdy doszedł drugi to już oba nieustannie pracują ;) zero ślimaków, glonów i czegokolwiek, bardzo żywe i fajne rybki. Na moich 70l planuję jeszcze jednego do towarzystwa ;) jeśli macie tylko jednego to nie będzie pracował, bo czuje się samotny - musicie mu dokupić towarzystwo :)

 7. Batio:

  do ulka 1999. Najlepsze otoski na w akwarystycznym na ul. Rogowskiej

 8. Ireth:

  czy otoski nadają się do akwarium ok 25 do 30l? Jak tak, to jaka jest ich maksymalna ilość?

 9. arkadio 54:

  Do Ulka 1999.Otoski we Wrocku często mają na placu przy Świebodzkim.

 10. kamil 100lat:

  do kamila 7lat bardzo ciekawa historia. A po co nam to opowiadzasz?? A gdzie ci kupił?? prosze powiedz.

 11. ulka1999:

  gdzie we WROCŁAWIU można kupić otoski??? proszę o szybką odpowiedź

 12. wiktoria to fajne ryby!:

  są to bardzo fajne rybki!, kiedyś myślałam że to małe glonojady ale w domu zobaczyłam że to inne ryby mam 3 od 2010 żaden mi nie zdechł bardzo je lubię kupiła bym więcej ale te 3 goni gurami i bocja i chcą je zjeść

 13. Do Mateusz:

  Aqua terra na placu św.Katarzyny Toruń - Otoski 7 zł :)

 14. Grzelas:

  @thomas777 Tak sie robi z kazdymi rybami i nie wiem czy to jest odpowiednie miejsce zeby o tym pisać... z błędami. Bardzo dobra rybka do małych akwariów jako zastępstwo zbrojnika ^_^.

 15. thomas777:

  witam ja kubilem otoski w niemczech bo tu mieszkam 5 sztuk to minimum a le przed wpuszczeniem nalezy 10 min w zamknietym worku trzymac potem 30 min otwarty i dolac wody z naszego aqva i 45 min i wypuscic i nic niepowinno sie stac mi na 5 zakupionych 5 zyje juz 2 miechy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter