Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. Gabixxx:

  Jak odróżnić samca od samicy otoska???

 2. leon:

  podobne do kosiarek :)

 3. Krucka:

  A-to są ryby stadne, powinny być w grupie

 4. Rafał:

  Kupiłem jakieś 5 miesięcy temu w jednym sklepie akwarystycznym rybki tej samej wielkości ok 2,5 cm dziś jedna rybka ma ok 6 cm (jest większa od bojownika) a druga zaledwie urosła z 0,5 cm, rybki maja dużo kryjówek i są trzymane w akwarium 60l czemu taka jest różnica ? złe warunki czy zbyt mała liczba otosków w jednym akwarium ??

 5. Adam z Poznania:

  kupilem 4 otoski po kilku dniach 1 padl ale od 3 tygodni mam male maja juz okolo 5 minmetrow naliczylem ich 8 ale napewno bedzie ich wiecej.jesli uda mi sie utrzymac ten stan maluchow to dokupie ich wiecej i pozdrawiam

 6. A:

  Otoski są samotnikami czy musza być w grupie?

 7. ktoś:

  Gdzie otoski w Rumi lub Gdyni.Ps.w jakiej cenie.

 8. Yap:

  Grelix: Tak, ja już mam i jestem zadowolona. Adikowi i Pepe bardzo dziękuję za pomoc. Nie, kosiara była prawdziwa. Skalarowi nic nie robiła, fakt, ale krzywdziła kiryski i jeszcze wtedy welony miałam toza nimi bardzo goniła :(. A otoski są sweet :*

 9. Gośku:

  Czy w 25l mogą być 2 kosiarki, 10 gupików i otoski? Ja tak to ile otosków? Bo nie wiem, czy mam je kupować, a mam dużo glonów. Doradźcie, proszę!

 10. adik2677:

  do Yap nie otosek nie jest agresywny może być trzymany z twoimi gatunkami ja mam 5 kirysków spiżowych, otoski kosiarki, neony i niema problemu Jak masz problem z glonami zatrudnij krewetki ammano ;) dają radę :)

 11. grelix:

  Czy mogą być ze skalarem, neonami i kiryskami? Mam neonki i kiryski, w ich towarzystwie jest spoko. Ze skalarem nie wiem

 12. pepe:

  do Yap: Otoski są spokojne i stadne, kup minimum 4, ale one i tak nie zlikwidują wszystkich glonów. Może masz niedojrzałe akwarium lub złe oświetlenie, za dużo karmisz i nie usuwasz resztek, albo masz zbyt dużo ryb w akwarium. A kosiarki (grubowargi syjamskie) są bardzo pomocne w walce z krasnorostami i wcale nie skubią skalarów (mam je razem i jest o.k.). Musiałaś mieć tzw. fałszywą kosiarkę, czyli glonojada syjamskiego (miałem i nigdy więcej tej ryby - ryje w podłożu i do tego goni inne ryby chcąc się do nich przyssać).

 13. Yap:

  Mam do was wielką prośbę i błaaaagam o odpowiedź! Czy otoski są agresywne i podskubują skalary po płetwach i wąsach czuciowych? Czy mogą być ze skalarem, neonami i kiryskami? Mam problem z glonami, akwa małe z kosiarą miałam już problemy, więc chcę mieć otoska. PROSZĘ!!!

 14. Muchowska:

  do zuza: oczywiście, że mogą otoski, neonki i pielęgniczki ramireza to ten sam biotop:)

 15. zuza:

  MAM PYTANKO.Czy otoski moga żyć razem z neonkami i ramirezą? Restaruje akwa i nie wiem czy może byc taki układ (chcem żeby akwarium odzwierciedlalo biotop ameryki południowej(112L) no i oczywiscie w jakich ilościach. Początkowo myślę: 4xramirezy 15x neonków 3x otoski.Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter