Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. ///...///:

  gdzie w Łodzi można kupić otosy??

 2. alienado:

  jak się rozróżnia płeć u otosków Bo miałem dwa osobniki tego gatunku i wykluły się młode(niestety zbyt późno się spostrzeglem, ostał się tylko 1)a teraz został mi jeden dorosły i jeden brzdąc

 3. MANIEK:

  (uzupełnienie poniższego pytaniai odp. do "Lee") mam 3 wieksze mieczyki i kilkanascie malych mieczyków i 6 neonków. Wiem ze na mieczyki za małe ale co zrobic... do najbliższego sklepu mam z 20km. i narazie musza tu byc... . Moje akwarium bardzo porasta glonami wszystko kamienie, liscie, szyby,całe rośliny. Niewiem co kupic na to chemi niechce dużo lać bo to terz dla ryb nie jest dobre, poradzcie mi coś...??? Co na to kupić???

 4. Rademenes:

  Oczywiście że mogą być w akwa z neonkami :D

 5. ewusia:

  czy można je hodować z neonem Innesą ?

 6. piter12345:

  jak rozróżnić płeć otosków proszę o szybką odpowiedz z góry dzięki

 7. wojtek96:

  czy one mogą być ze skalarami i kiryskami w 120L akwa

 8. Lee:

  Za małe akwarium na kosiarki. ;)Ile masz mieczyków i neonek? Bo na mieczyki chyba tez za małe. Otosków 5-6

 9. Ann3000:

  Cudowna rybka!!Mam 3 sztuki, trochę martwiłam się co będą jeść jak glony nie wystarczą bo płatków nawet nie ruszają, kupiłam tabletki z glonami i dawałam jedną dziennie, ale inne rybki prędzej zjadały nim otosek wyczaił, poza tym woda od tych tabletek zrobiła się mętna.

 10. MANIEK:

  Mam akwarium 63l niewiem ile kupic do niego otoskow lub kosiarek(co mam kupic? i ile ?) mam w akwa mieczyki i neonki i tzw. glonojada i cale wyposazenie(...)????? Z GORY DZIEKI ZA ODPOWIEDZ :)

 11. daniiels:

  jak rozróżnić płeć ?

 12. wojtek96:

  ja mojego kupiłem wszoraj i jest śliczny dziwi mnie tylko to że pływa z innymi rybami i mało co siada na kamieniach:)))

 13. Grzesiek231:

  Krokodyl!Przy aklimatyzacji otosek potrzebuje kwaśnej i miękkiej wody, ph ok.5.0-6.0.potem można je stopniowo podnosić,aż w końcu rybki te mogą pływać nawet przy wysokim ph.Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinnością z dużą ilością kryjówek.Rybka ta prowadzi nocny tryb życia.

 14. Iva Riva:

  Jak odróżnić samca od samicy?

 15. Social:

  Aktywność tego gatunku zależy również od tego ile jedzenia dodatkowo sypiesz do akwarium. Jak dorzucisz sporo jadła to wiadomo,że nie ma jak gotowe :) Otoski nie jędzą tylko glonów ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter