Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. Umcataka:

  Jeżeli piranie będzie się karmić, to nie ruszą innych ryb :)

 2. znik70:

  Mi się otoski świetnie sprawdzają. W przeciwieństwie do glonojadów, jak przysiadają na roślinach to ich nie łamią, i nie zjadają. Na 50l akwa 30x30x60 spokojnie mieści się 6 otosków. Świetna służba sanitarna razem z kiryskami :)

 3. mike0134:

  a mam pytanie czy udalo wam sie je z łatwościa rozmnożyc

 4. Rybiara:

  Czy 5 otosków może żyć w akwa 45 litrowym z innymi spokojnymi rybkami??

 5. robo:

  czy otosek zjada rosliny

 6. Narek95:

  Bronek pomyśl troche piranie zjedzą wszystkie rybki, kto wpadł na ten pomysł z piraniami i otoskami ?

 7. Szymon:

  czy otosek moze żyć w akwarium 72l? Pozdr Szymon

 8. ziom 55:

  super czyściciel

 9. Nerwus:

  jak mozna trzymac piranie z innymi rybkami.

 10. patpat74:

  o ludzie PIRANIE ci WSZYSTKO zeżrą

 11. Anita:

  ja też miałam otoski teraz został tylko jeden ale jest bardzo dzielny, sam na placu boju. Stara się jak może ale ma glonojada do pomocy.

 12. Rutkoś:

  Bronek pomyśl troszkę no chyba wiadomo że piranie mogą nawet wszystkie ryby akwariowe zjeść!!!!!!!!

 13. Bronek:

  Miałem problem z glonami i kupiłem takie otoski, ale nawet nie zdążyły posprzątać bo mi zjadły je piranie :(.

 14. KUBA 9 LAT:

  MÓJ OTOSEK JEST ZDROWY I JESTEM Z NIEGO DUMNY

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter