Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

 1. Kamila 7 lat:

  MIAŁAM OTOSKA ALE MI ZDECHŁ TATA KUPIŁ MI NOWEGO!

 2. zuczek:

  Mi na jakieś 25 zakupionych uchowało sie 6 bardzo trudno ja wprowadzic do akwa. Najlepiej jak przyjada do sklepu odczekac z tydzień i kupic te co zostały z moich obserwacji zauwazyłem że 70-80% pada w pierwszych dniach po zmianie środowiska a te co przetrwaja świetni sie chowaja.A pozatym świetna ryba polecam

 3. ja:

  Zabezpoeczcie sobie filtry... ja mam Fan Aqaela i mi otosek tam wszedl z ka idzie powietrze ! niestety nie przezyl... przestroga dla wszystkich!

 4. wiola:

  czy otosek potrzebuje dodatkowego pokarmu?

 5. Felipe Masa:

  Czy dla Otosków wystarczy 60l akwarium? I gdzie w Toruniu można kupić otoski? dodał: Mateusz To zależy od pozostałej obsady-czy masz duzo roslin i innych ryb

 6. Mateusz:

  Czy dla Otosków wystarczy 60l akwarium? I gdzie w Toruniu można kupić otoski?

 7. Ukasz:

  kupiłem wczoraj 3 otoski , po pewnym czasie puściłem je do wody . Gdy wstałem dziś rano widziałem te 3 otoski , jakies 10 minut temu patrze a tu jeden jest na powierzchni wody a na lewej czesci brzuszka ma czerwoną plame . T_T

 8. Glonojad:

  czy skalary nie będą atakować otosków??

 9. Ania:

  Witam ;] Jestem w trakcie zakladania nowego akwarium (63l). POsiadałam wcześniej juz akwarium, jednak chciałam zaopatrzyc się w cos większego. Cały sprzęt już posiadam, pozostały mi tylko rosliny(żywe), dekoracje no i ryby ;] Z ryb na oku mam otoski, kiryski, neonki i zastanawiam się co jeszce mogłabym dodać i w jakich ilościach. Licze na wasze rady. Pozdrawiam ; D

 10. Ania:

  Witam ;] Jestem w trakcie zakladania nowego akwarium (63l). POsiadałam wcześniej juz akwarium, jednak chciałam zaopatrzyc się w cos większego. Cały sprzęt już posiadam, pozostały mi tylko rosliny(żywe), dekoracje no i ryby ;] Z ryb na oku mam otoski, kiryski, neonki i zastanawiam się co jeszce mogłabym dodać i w jakich ilościach. Licze na wasze rady. Pozdrawiam ; D

 11. ^^:

  Są w Tesco w sklepie Meduza.

 12. Mlody790:

  Czy moze ktoś wie gdzie mozna kupic te rybki? Bo już wszedzie pytałem.

 13. abi:

  Czy Otoski mogą żyć w akwa z podłożem z bazaltu czarnego( podłoże raczej z ostrymi krawędziami, nie polecane dla ryb przydennych)

 14. wilczek:

  ja mam 5 na 54 l i bojownika mam pytanie bojowmnik co jakiś czas na obgryziony ogon zawsze po nocy a mam w tym akwa tylko otoski i bojownika?????

 15. Przemek48:

  Czy otoski ciężko się rozmnażają ? Czy złożona przez nich ikra jest duża czy mało spostrzegawcza ? Z góry dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter