Giętkoząb perlistoplamy

Opis

Można go traktować jako najpiękniejszego przedstawiciela swojego rodzaju. Występuje kilka odmian barwnych tego gatunku, na przykład: czarnopurpurowe z biało-żółtymi plamkami, czekoladobrązowy z jasnopomarańczowymi plamami. Szczególnym elementem ciała tej ryby jest głowa, która jest opancerzona. Syndontis angelicus posiada również mocny, ząbkowany promień na płetwie ogonowej i piersiowej. Wszystkie te elementy tworzą system zabezpieczeń przed drapieżnikami. Ta ryba posiada również niespotykaną umiejętność, jak pływanie na grzbiecie, choć rzadko z niej korzysta.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Okolice Stanley Pool w Kongu, Kamerun.

Długość

Odnotowano okazy do 24 cm długości, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, choć przyjmuje również inne pokarmy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 23-28 C.

Warunki hodowlane

By móc podziwiać nocne zachowania tych ryb należy zastosować świetlówki fluoroscencyjne, natomiast na czas dnia powinny mięć możliwość schronienia się w kryjówkach. Podłoże akwarium powinno być drobnoziarniste, ponieważ te ryby mają w zwyczaju przekopywać dno w poszukiwaniu pożywienia. W naturze te ryby pływają w stadzie, jeśli nie możemy zapewnić im takich warunków w domowym akwarium, można je trzymać pojedynczo, ponieważ niektóre osobniki mogą wykazywać agresywny stosunek do przedstawicieli swojego gatunku. Woda powinna być miękka do średnio twardej, o odczynie pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Rozmnażanie

Brak informacji o rozmnożeniu w warunkach akwariowych.

18 komentarzy

 1. Slawek:

  Ja mialem dwa takie zarlacze jeden mial 15cm a drogi 20cm pojechalem na urlop i po powrocie zostal ten 20cm po tym 15cm zostaly tylko osci w akwa

 2. Josekul:

  Witam, u mojego kolegi w Akwa , synodontis ok 13 cm, dostał taki gruby brzuch jakby połknął piłkę od pimpąga , Co to moze być ?

 3. pytający:

  a czy ktoś wie dlaczego synodontisy czasem wszczynają bójki???a po za tym da się rozróżnić je płciowo???

 4. Klaus:

  Ja mam jednego ma już 23cm i chce rosnać dalej jest nienażarty, w akwarium mam tylko duże rybki po za tym mam parke okolo 8cm piElegnic pawie oko.Jedynie ich sie boi.

 5. stroggfacility:

  ja tez mam takiego 18 cm potworka i jest on bardzo spokojny, ,,dogaduje'' sie z innymi mieszkancami i nawet samiec gupika moze plywac sobie kolo niego

 6. Magda:

  czy giętkozęba można trzymać razem z krewetkami?

 7. pastor:

  a mój ma staż ponad 10 letni w akwarium.żyje w zgodzie z barwniakiem w kokosie :).rekordem było jak kiedyś mój ojciec karmił go dżdżownicami.2 i pół sztuki-druga połowa długo wystawała z gęby.nazywamy go "smok". pozdrawiam

 8. maroko:

  ja mam Mojego już 2 lata ma 18 cm i mam krewetki mam danio glonojada kirysa i wiele innych ryb i ten olbrzym jeszcze ani razu mi żadnej ryby nie ruszył więc da się a no trzeba sobie dobrze wychować rybki :) polecam super rybka

 9. tattoos666:

  rybka o której łatwo zapomnieć że się ją ma. Do czasu aż podrośnie i nocami zmniejsza ilość mieszkańców w akwarium.

 10. daniel:

  mam gada zjadł mi 2 mułojady

 11. tomek85:

  kupiłem małego za 4zł w sklepie, jak już podrósł to oprócz 15 neonków i brzanek zjadł nawet 10cm sumika rekiniego i nie zostawił po nim nawet płetwy.

 12. hipis:

  ja mam 2takie w 200L akwarium i teraz zjadaja mi neonki to chyba ich sprawa !!!! ja mam wlasnie wieksze okolo 20cm

 13. Patryk:

  ja kupiłem swojego za 15 zł ma koło 15 cm jest bardzo olbrzymi polecam go

 14. czech 89:

  zna ktos przyblizony koszt tego pieknisia

 15. Damian:

  mam takiego gada w akwarium i zjadł mi nocą neonka ..

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter