Drewniak

Opis

Drewniak - Bunocephalus coracoideus. Jest jednym z najczęściej spotykanym gatunkiem ryb z tego rodzaju u hobbystów. Jest rybą nocną i aby móc podziwiać jego wdzięki nocą należy zamontować w akwarium świetlówkę fluorescencyjną. W literaturze akwarystycznej możemy tę rybę spotkać pod trzema nazwami, takimi jak: B. amaurus, B. bicolor i B. knerii.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Rejony Amazonki.

Długość

Dorasta do 15 cm długości.

Odżywianie

Do jego ulubionych pokarmów należy pokarm żywy , pobierany z dna.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy zapewnić miejsca w akwarium, które będą służyły drewniakowi za kryjówki, na przykład kępki roślin, małe jaskinie przy dnie z kamyków. Dobrym rozwiązaniem dla zapewnienia schronieni na czas dzienny jest ułożenie liści dęby (suchych, zbrązowiałych), które po nasiąknięciu tworzą naturalne kryjówki. Należy utrzymać wodę w czystości i umieścić w akwarium drobnoziarniste dno.

Rozmnażanie

Drewniak jest jedynym z przedstawicieli Aspredinidae, którego udało się rozmnożyć w warunkach hodowlanych. Najpierw samiec przygotowuje zagłębienie w dnie dla ikry, po czym pilnuje złożonej ikry.

48 komentarzy

 1. Sklep Skalar:

  Skalar Wojska Polskiego 16 Bydgoszcz. Mamy Drewniaki w cenie 7.50 ! Zapraszamy serdecznie!

 2. Monika:

  Mój drewniak spuchł :/ wygląda jakby go ktoś nadmuchał.. ktoś coś wie na ten temat? nie bardzo wiem co zrobić.

 3. Akwarmistrz98:

  Mój drewniak jest bardzo aktywny nad ranem. Kosztował 9 zł.

 4. hmmm:

  na górnym zdjeciu to nie jest drewniak tylko kiryśnik grzebykoczelny:)inaczej agamexis

 5. Catfish:

  W jakim czasie rośnie do ,, magicznych '' 10 cm ?

 6. jocker:

  Mój drewniak wcina wszytko i jest naprawdę duży ma mam go od malutkiego, nie zgodzę się że woli żywy pokarm mój wcina tabletki wszelakie jakie tylko mu do pyska wejdą,tetra wafer mix lubi najbardziej, osobiście często karmię go z ręki tak się oswoił i leżakuje na korzeniu liściach itd więc jak ma się czas i cierpliwość to będziemy go oglądać często nawet w dzień :)

 7. pasza:

  Mam takie 2 parkę są aktywne nocą ale mam oś.nocne i dosyć często je oglądam i jeszcze są bardzo wybredne co do pokarmu wolą żywy niż granulat czy płatki.Nie są za piękne ale mają ciekawe ubarwienie no i są łagodne .Jedna kosztowała 13zł.

 8. zuzu:

  eejjjj .... u mnie w sklepie zoo jest drewniak... ale ma 30cm długości i kosztuje 30 zł Co to za gatunek????

 9. Tom:

  Mam pytanie - Drewniaka można trzymać z krewetkami ?

 10. next 99:

  do Jasiek dzięki mój drewniak ma wiele kryjówek a najbardziej lubi za filtrem DZIĘKI

 11. Jasiek:

  Do next99 Drewniak nie potrzebuje korzenia lecz musisz mu zapewnić kryj€wki one tylko przesiadują na korzeniach bo w ten spos€b się maskują

 12. Muzzy:

  Mam dorosłego dużego drewniak i chetnie oddam go w dobre rece jezeli ktoś jest zainteresowany prosze pisac muzzylk1@poczta.onet.pl

 13. next 99:

  siema czy drewniak musi mieć korzeń w akwarium czy nie bo nie wiem prosze o odpowiedz

 14. next 99:

  siema drewniaka można kupić w warszawie za 8zł w sklepie diskus obok wypożyczalni dvd ul.radzymińska bardzo fajna rybka miła i nie agresywna polecam.

 15. drewniaczek:

  olsztyn 6 zł ,polecam rybke ale uwaga na kolce przy jej wyciąganiu

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter