Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

  1. indyk:

    kiedy przeniesc samice do kotnika?? wystarczy ze ma duzy brzuch?? czy sa tez jakies inne objawy??

  2. MISIA 325:

    miałam 2 monilezje i jedna nie wiem dlaczego mi wyskoczyła 1 metr od akwarium. Czy u monilezji to jest normalne???

  3. Daria:

    Z moją molinezją jest coś nie tak. Jest słaba (pływa na dnie akwarium)i z prawej strony ciała traci łuski. Jeżeli ktoś wie co jej może dolegać, proszę o rade.

  4. zuba:

    Kupilam trzy molinezje-2 czarne i jedna wypasiona marmurkowa(chyba jest w ciazy).Niestety jedna z czarnych jest chora-ma obstrzepiona pletwe,nic nie je,zatacza sie i chowa po katach.Tak sie zastanawiam ,czy jej nie wywalic bo napewno nic z niej nie bedzie.Za to marmurkowa jest strasznie zarloczna i agresywna-odpuszcza jedynie bojownikowi i neonkom.Zreszta neonki nie robia tez zadnego wrazenia na moim bojowniku Edku.

  5. MOLINEZJA:

    Mam te rybki dostałem je dzisiaj mam ich ponad 20 czarne i dalmatyńczyki niktóre jeszcze mało to prawda są rybami stadnymi

  6. kasiaa:

    Do misia: Dzięki za pomoc. Zrobiłam to trochę późno, ale uratowałam 2 małe. Następnym razem, postaram się zrobić to w porę. Pozdrawiam serdecznie.

  7. czarny:

    do flemon: ale tu nie ma strony o molinezji black moly a jak zobaczylem ze cos wiesz o rybach myslałem ze mi pomozesz ale jednak nic z tego.

  8. czarny:

    do piter12345: ty masz jakes pojęcie o rybach! w 35l trzymasz brzanki i molinezje. brzanki powinno trzymac sie w 60l w aqa jednogatunkowym a molinezje min. 120l. i nika miala racje, to ty nic nie wiesz o rybach tylko je meczysz

  9. misia:

    Do kasiaa: Tak. Molinezje trzeba przenieść do kotnika.Najlepiej z oddzielnym miejscem dla samicy, i rybuś które sie urodziły:P Ja taki mam, i już naliczyłam 40:D

  10. Dagmara_95:

    Piter12345: po co kit wciskasz, że się znasz i rad udzielasz jak się w ogóle nie znasz?! W ogóle częmu tak na Nike najeżdżasz jak dobrze gada? Podejrzewam, że ją wkurzyłeś tak samo jak mnie twoimi komentarzami. Napisałeś: "to co napisałem to było sprawdzenie". łupia nie jestem i od razu widać, że to tylko wykręt, bo nie chcesz wyjść na kogoś kto się nie zna (cóż.. nie wyszło ci). Piszę to bo mnie to denerwuje, że tak się ludzie zachowują, prosisz o radę po czym obsmarowujesz kogoś za to, że ci prawdę pisze!!! mam świadomość, że tym cię nieźle wkurzyłam, ale pomyśl! Ty też wkurzyłeś Nike, mnie i na bank jeszcze kilka osób przynajmniej! Napisała co wiedziała dobrze i wiedziała, że takie warunki litrażu są potrzebne dla mieczyków to raz, a dwa skrytykowała cię tylko z jednego powodu, bo na pewno chciała dobrze dla twoich rybek. Skoro nie umiesz przyjmować krytyki to lepiej w necie niczego nie zamieszczaj. Zapewne po moim strasznie długim komencie mnie też obsmarujesz ale mnie to nie rusza. Zauważ, że nie tylko my dwie cię skrytykowałyśmy więc to już coś znaczy. Sorry, ale piszę i mówię co myślę, a poza tym staję w obronie Niki, bo sama wiem jaką to przykrość sprawia kiedy ktoś zrobi ci coś takiego za udzielenie poprawnej odpowiedzi. Tak naprawdę to jej się należą przeprosiny ale wątpię, że ją przeprosisz. Kasiaa: wyłów "ciężarną" samiczkę do innego akwa, a jak już będzie po porodzie to ją odłów z powrotem do ogólnego nic jej nie będzie nawet jeśli długo będzie tam siedzieć, a maleństwa przeżyją. Ale się rozpisałam xD

  11. Nika68:

    Do Piter12345: do twojej wiadomości mam akwa, a moje ryby czują się super. 12 lat "hodowli"? Jak dla mnie to nie jest hodowla!!! Jak nie wiesz co powiedzieć to siedź cicho, bo nic tylko kit ludziom wciskasz!!! Radzę ludziom tylko to co wiem i jest sprawdzone a nie wciskam ludziom swoich racji na chama!!! Masz swoje chore racje, ok mniej je sobie ale nie pytaj innych skoro lepiej wiesz!!!

  12. Flemon:

    bumcy napisał: "dp flemon: a czy molinezja black molly to ryba stadna" Proszę Was raz jeszcze. Tego typu komentarze pod artykułem? Czy przeczytałeś/łaś artykuł, który komentujesz? Jeżeli tak, to przeczytaj go raz jeszcze uważnie. A w szczególności część poświęcona hodowli i pierwsze zdanie w tymże akapicie. Cyt. "Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie.". Osobiście, z uwagi na niezbyt duże rozmiary mojego baniaczka (około 60L) mam 3 sztuki - samca i 2 samice. Mam też 4 młode :) i tam są 3 samice i 1 samiec. Ale jak podrosną to będą do oddania, żeby ich nie zamęczyć w tak małym akwarium.

  13. Mola:

    Kupiłam 2 molinezje, takie same jak na zdj dodanego przez KANGUR. Sprzedawca powiedział mi że to jest parka, a mie różnią się niczym innym.A czy czarna moze krzyzowac sie z pomarańczową???

  14. Flemon:

    do: piter12345. Zanim zaczniesz kogoś obrażać i wmawiać, że ktoś się nie zna, sam najpierw trochę poczytaj! Nika68 ma jak najbardziej słuszną rację dotyczącą mieczyków. Są to rybki, które osiągają nawet 10 cm długości (oczywiście w Twoim baniaczku, jeśli Ci nie padną to osiągną właśnie max 5 cm), a dodatkowo są rybkami bardzo ruchliwymi. Dlatego też potrzebują bardzo dużo przestrzeni do pływania. Co Ty im zapewnisz w 35l akwa? MAX. 40 cm długości wykorzystywanej najprawdopodobniej również przez inne ryby? Tak samo z molinezjami. Tutaj nie zgodzę się z Nika68. Również i w tak małym akwa nie powinno się ich trzymać. Do hodowli molinezji powinno się mieć akwarium minimu 50L (niektóre źródła piszą nawet o 70L), a dodatkowo Ty piszesz "trzy molinezje w 35l i będę miał też brzanki". Jak chciałbyś robić 'Zupę rybną', to wpuść je do garnka! Na to samo wyjdzie... Szanowny użytkowniku sugeruje lekturę! Sam też nie jestem alfa i omegą, ale zanim zabrałem sie za akwarystykę, to przeczytałem stertę książek (w tym czasie dojrzewało moje akwa). Podstawą jest więc czytanie wszelkich dostępnych źródeł, a nie pisanie bzdur! Skoro się nie znasz, pytaj, a nie wygłaszasz herezje! Piszesz "PS.ryby hoduje od 12lat." sądząc po twoich wypowiedziach stwierdzam, że to raczej Ty masz 12 lat, albo przy takim "hodowaniu" często zmieniasz rybki. Proszę wszystkich, otwórzcie umysły i czytajcie! Skoro ktoś, nawet tutaj na tej stronie ( http://www.superakwarium.pl/molinezja-ostrousta-id418.html ) napisał, ze do hodowli molinezji należy mieć akwarium 70-100L, z pewnością nie pisał tego dla swojego widzimisię, lecz znając się na rzeczy i ku przestrodze (ku informacji) akwarystów. Po co zatem poddawać to w wątpliwość ? Podsumowując tą monotonną wypowiedz, piter12345 - jeżeli jesteś takim znawcą, załóż swój serwis WWW i opisuj na nim swoje innowacyjne metody hodowli poszczególnych gatunków i przede wszystkim osiągnięcia z tego płynące (których przy takim traktowaniu ryb z pewnością nie będzie). Pozdrawiam.

  15. życzliwy:

    Do pieter 12345 Spadaj na szamot mądralo. Męczysz ryby a nie hodujesz.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter