Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Justyna:

    Kupilam dzisiaj bialego. Fajnie wyglada przy tym czarnym. Nazwalismy go "Albinosek" :)

  2. Ilia:

    moje/mój glonojad nie wiem czy 1 czy kilka ma na sobie białe plamy

  3. zielu:

    do loli:możesz bez obaw wpuścić głupiki do glonojada dlonojad je glony jak i normalny pokarm

  4. lola:

    Mam gupiki i nie wiem czy moge je trzymac z tym glonojadem. Kupiłam go niedawno, jest jeszcze mały ma około 2 cm. Czy on je tylko glony czy moze tez karmę dla rybek?

  5. max:

    (blck fisch)lepiej jakbyś młode przeniusł do kotnika

  6. mała mi ;):

    A co jaki czas samica składa jajka?

  7. Black Fish:

    Mi rozmnożyły się glonojady. Samica ich pilnuje. Przełowić je do kątnika bo nie wiem?

  8. rybiarka;D:

    czy glonojady można trzymać z węgorkiem długonoskiem?

  9. MiLuSiA:

    cześć:)mam 10 lat i kocham akwarystwo. mam też pytanie-czy glonojady można trzymać z węgorkiem długonoskiem?

  10. ada:

    jak rozpoznać glonojada w ciąży?

  11. zapomniałem :

    do Marcina: 4-7 dni

  12. Marcin:

    Jaki okres czsu potrzeba po złożeniu ikry by małe wychodzą groty?

  13. heniekpolen:

    to jest kirysek trzymam je osobno bo tną wszystkie małe ryby

  14. kasia:

    Czesc mam glonojada on lezy na dnie i sie nierusza nawet jak go dotykam a wieczorem siedzi na szybie czy to normalne?

  15. kasia:

    Czesc mam glonojada on lezy na dnie i sie nierusza nawet jak go dotykam a wieczorem siedzi na szybie czy to normalne?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter