Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. adrianna_akwarystka:

    Do Kamcia: Pojemność akwarium mówi sama za siebie! Glonojad w 3o litrach? zastanów się lepiej zanim dobierzesz obsadę. A tak wogle to chyba raczej oczywiste że powodem śmierci było zbyt małe akwarium ;/

  2. Sylwajka:

    SŁUCHAJCIE!!! AKWARIUM DLA GLONOJADA TO CONAJMIEJ 250 LITRÓW INACZEJ ZDECHNIE W PRZECIĄGU 1 MIESIĄCA ;O

  3. Kamcia:

    Mam pewien problem...kilka dni temu założyłam nowe akwarium(30 litrów) i kupiłam takiego malutkiego glonojada(2cm).I przeżył zaledwie 2 dni i zdechł:( Nie wiem z jakiej to przyczyny!Boje się,ze innym rybom tez się to przytrafi,a nie chciałabym doznać takiej porażki na samym początku,staram się żeby niczego im nie brakowało.Proszę o pomoc i z góry dziękuje:)

  4. przemek:

    do przemcio:może dajesz im za dużo jedzenia przez to też mogą Ci padać

  5. staszek:

    ja swoje małe glonojadki karmie młodym ugotowanym i zamrorzonym bobem lub fasolką szparagową

  6. staszek:

    samiec ma rogi nad pyskiem

  7. Przemcio:

    odpowie ktoś? Dlaczego mi glonojadki padają? Samica składa ikrę w kokosie...Glonojady żyją 2-3tyg i padają...Miałam ponad 100małych glonojadków,prawie wszystkie padły,tylko 2 żyją ;(

  8. Karas:

    Po czym rozpoznac plec glonojada? dpiszcie.

  9. monia:

    A moje glonki rozmnozyły się w wydrążonej łupinie kokosa! polecam!

  10. Uszi:

    Mam dwa glonojady samca i samice i z tego co zaobserwowałem nie są sobą zainteresowane. Nie czaje tych rybek:(

  11. Ewa:

    A więc u mnie w akwa 112 litrowym zbrojniki niebieskie (mam parkę)rozmnażają się dość często, bo przeważnie co 6-8 tygodni samica składa nową ikrę. Samiec je zawsze pilnuje 0d 16 do 20 dni i nic przez ten czas nie je. Jak maluchy zaczynają wypływać z gniazda ( schowek z kamieni) to samiec dopiero wtedy zaczyna z tamtąd wychodzić i zaczyna jeść. Niestety żeby nadrobić zaległości w jedzeniu przeważnie zjada mi (dziurawi )prawie wszystkie liście w roślinach i nie daje nic nawet to , że częściej je wtedy karmię. Niestety młode jak już zaczynają pływać po całym akwa to w większości są zjadane przez inne ryby. Mam tęczanki, które je ganiają ale wydaje mi się, że największe spustoszenie maluchów robi kiryśnik czarnoplamy. Raz samica złożyła ikrę w gąbce filtra i niestety nic z tych maluchów nie było, bo musiałam wyczyścić filtr który się zapchał.Udało mi się wtedy uratować tylko dwa glonojadki, bo włożyłam je pod kamień gdzie znalazł je samiec i się nimi zajął. Maluchy były wtedy jeszcze w żółtej ikrze ale ogonki już miały na wierzchu i umiały się poruszać. Mam je w akwa do dziś. Sporo już urosły. Mają po jakieś 3-3,5 cm długości.

  12. kika:

    tak trzeba mieć akwarium tarliskowe. gdzie jest grzałka filtr płytający korek z przywiązanymi do niego roślinami na których będzie składał ikre

  13. przemek:

    niedawno wykluły mi się małe glonojady są one żółte jest ich bardzo dużo czym je najlepiej karmić?????z góry dziękuje

  14. Dziku:

    Mam pytanie czy zbrojnik mógłby skarłowacieć przez obezność suma indyjskiego w akwarium 100l ponieważ gdy dostałem tego suma to po niedługim czasie zakupiłem 2 zbrojniki i po roku czasu one podrosły tylko 1cm miały 5cm.U znajomych w akwariach 60-80l widziałem takie zbrojniki które miały po 12-15cm więc dalczego moje nie urosły?

  15. Michał:

    UWAGA DO WSZYSTKICH!!! ON POTRZEBUJE AKWARIUM O POJEMNOŚCI CO NAJMNIEJ 100 LITRÓW!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter